Koninklijke - Holland Beker

26 June 2010 to 27 June 2010
Results are available

Sat 09:30 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.AEGAegir[4]01:40,11(2)03:31,45(4)05:12,76(1)07:00,47(1)
2.VIDVidar/Skadi[5]01:39,62(1)03:23,77(1)05:15,02(2)07:05,00(2)
3.THETheta/Orca[2]01:41,05(4)03:24,97(2)05:19,03(3)07:07,58(3)
4.NERNereus[3]01:40,59(3)03:30,92(3)05:23,50(4)07:15,09(4)

Sat 09:35 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GYAGyas[2]01:38,92(2)03:21,70(1)05:06,40(1)06:50,00(1)
2.SKOSkøll[3]01:39,43(3)03:23,85(3)05:10,84(4)06:53,45(2)
3.ARGArgo/Orca[4]01:36,74(1)03:22,40(2)05:09,30(2)06:54,24(3)
4.OKEOkeanos[6]01:45,83(6)03:42,90(6)05:10,26(3)07:00,14(4)
5.LAGLaga/Skøll[1]01:43,08(5)03:32,72(5)05:27,12(5)07:20,53(5)
6.KBAKC Bagsvaerd - Bagsvaerd RK[5]01:40,65(4)03:25,33(4)--07:34,45(6)

Sat 09:40 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KKØKraftcenter København[4]02:07,50(1)04:05,37(1)06:15,05(1)08:26,61(1)
2.RCAKC Aarhus/Silkeborg/Egir 2[1]02:08,11(2)04:16,54(2)06:28,38(2)08:39,40(2)
3.ORCOrca[3]02:09,94(4)04:19,87(3)06:35,17(4)08:45,14(3)
4.SKA 1[2]02:08,62(3)04:20,28(4)06:34,93(3)08:47,70(4)

Sat 09:45 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus[2]02:09,24(1)04:06,57(1)06:18,76(1)08:28,80(1)
2.TRITriton[1]02:09,69(2)04:13,44(2)06:25,13(2)08:38,08(2)
3.RCAKC Aarhus/Silkeborg/Egir 2[5]02:10,08(3)04:20,30(3)06:33,64(3)08:43,70(3)
3.RCAKC Aarhus/Silkeborg/Egir 1[5]02:10,08(3)04:20,30(3)06:33,64(3)08:43,70(3)
5.HUNHunze[3]02:10,96(6)04:20,86(5)06:35,49(5)08:47,91(5)
6.HEMHemus[4]02:10,56(5)04:23,87(6)06:42,82(6)08:54,73(6)

Sat 09:50 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SPA[2]02:00,61(1)04:08,73(2)06:19,79(1)08:30,55(1)
2.NERNereus[1]02:01,09(2)04:08,26(1)06:21,03(2)08:33,71(2)
3.WILWillemIII[4]02:04,20(4)04:16,13(3)06:28,58(3)08:42,79(3)
4.FALFalkenbergs Roddklubb[3]02:03,60(3)04:18,69(4)06:35,59(4)08:50,99(4)

Sat 09:55 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.VIDVidar[1]02:04,70(1)04:16,51(1)06:29,33(1)08:41,50(1)
2.TROTromp[2]02:07,17(2)04:23,61(2)06:36,16(2)08:47,39(2)
3.HOOHoop[4]02:10,28(3)04:32,95(3)06:51,49(3)09:06,79(3)
4.KRSGKR Sport Gent[3]02:14,12(4)04:35,37(4)06:54,19(4)09:11,09(4)

Sat 10:00 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KHAKraftcenter Hadsund[3]01:48,72(1)03:43,39(1)05:38,94(1)07:34,58(1)
2.SBRSilkeborg Roklub[4]01:49,97(2)03:46,41(2)05:42,17(2)07:37,52(2)
3.ORCOrca[5]01:50,61(3)03:48,14(4)05:43,12(3)07:40,51(3)
4.SARSarpsborg Roklubb[2]01:51,19(4)03:46,76(3)05:45,25(4)07:44,38(4)
5.PROProteus 1[1]01:51,54(5)03:48,84(5)05:49,50(5)07:51,62(5)

Sat 10:05 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.BELBelgium[5]01:49,84(2)03:47,72(2)05:47,09(4)07:40,31(1)
2.PROProteus 2[6]01:49,56(1)03:47,10(1)05:42,26(1)07:41,89(2)
3.OKEOkeanos[3]01:50,48(4)03:48,70(4)05:45,23(3)07:44,15(3)
4.TRITriton 1[1]01:50,92(5)03:48,29(3)05:51,45(5)07:48,21(4)
5.KBAKC Bagsvaerd - Bagsvaerd RK[2]01:51,33(6)03:50,27(5)05:42,67(2)07:53,83(5)
6.STRStrömstads Roddklubb Sweden[4]01:50,11(3)03:54,67(6)06:04,78(6)08:14,19(6)

Sat 10:10 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GBRGreat Britain[2]01:45,41(2)03:37,86(2)05:29,89(1)07:21,22(1)
2.FRVFrankfurter RG Germania 2[6]01:45,12(1)03:36,95(1)05:30,09(2)07:25,89(2)
3.SCPSport Club do Porto[3]01:48,43(3)03:41,92(3)05:36,27(3)07:29,42(3)
4.DORDordrechtsche[1]01:49,82(5)03:45,52(5)05:39,60(5)07:32,00(4)
5.BELBelgium 2[5]01:49,58(4)03:44,20(4)05:38,06(4)07:33,17(5)
6.BELBelgium 3[4]01:50,21(6)03:47,73(6)05:48,02(6)07:52,51(6)

Sat 10:15 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.FRVFrankfurter RG Germania 1[3]01:46,71(2)03:36,60(1)05:26,96(1)07:21,45(1)
1.FRVFrankfurter RG Germania 2[3]01:46,71(2)03:36,60(1)05:26,96(1)07:21,45(1)
3.BELBelgium 1[5]01:46,27(1)03:37,59(3)05:29,73(3)07:24,63(3)
4.PROProteus 1[4]01:49,62(6)03:42,94(6)05:36,03(5)07:25,78(4)
5.KRBKR Brugge[6]01:48,93(5)03:41,13(4)05:35,29(4)07:29,48(5)
6.HAZTRT Hazewinkel[2]01:47,80(4)03:41,43(5)05:36,33(6)07:30,38(6)
7.EUREuros[1]01:50,43(7)03:43,60(7)05:38,30(7)07:33,38(7)

Sat 10:20 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.AMSAmstel/RIC[3]01:56,03(2)03:58,21(1)06:03,92(1)08:09,37(1)
2.LAALaak 2[1]01:55,21(1)03:58,45(2)06:04,99(2)08:10,17(2)
3.LAALaak 1[2]01:59,30(4)04:06,27(4)06:11,58(3)08:11,75(3)
4.TROTromp[4]01:57,92(3)04:03,94(3)06:12,75(4)08:16,85(4)
5.KRCGKR Club Gent[5]02:02,78(5)04:06,47(5)06:17,97(5)08:27,50(5)

Sat 10:25 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HEMHemus/Tromp[3]01:52,71(1)03:50,47(1)05:52,17(1)07:53,03(1)
2.DAVDaventria[4]01:58,33(2)04:00,23(2)06:03,43(2)08:06,49(2)
3.DORDordr/Beatr[1]02:02,83(5)04:04,40(3)06:08,51(3)08:09,64(3)
4.LAGLaga/Hunze[2]02:01,99(4)04:06,43(5)06:11,44(4)08:12,06(4)
5.BEABeatrix[5]01:59,88(3)04:05,74(4)06:15,38(5)08:21,53(5)

Sat 10:30 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NAUNautilus/DDS[5]01:38,73(1)03:20,38(1)05:07,84(1)06:54,56(1)
2.VIKViking/Beatrix[3]01:40,96(2)03:28,17(2)05:19,95(2)07:12,06(2)
3.DDSDDS[1]01:43,31(3)03:32,61(3)05:24,43(3)07:20,51(3)
4.NAANaarden 2[4]01:47,67(4)03:43,01(4)05:37,47(4)07:33,27(4)
5.HOOHoop[2]01:49,38(5)03:47,29(5)05:48,11(5)07:45,85(5)

Sat 10:35 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.JASJason[4]01:36,90(1)03:21,20(1)05:07,73(1)06:57,12(1)
2.NAANaarden 1[5]01:40,16(2)03:29,80(2)05:23,84(2)07:20,43(2)
3.AMSAmstel 2[3]01:44,31(3)03:37,13(3)05:30,43(3)07:24,40(3)
4.LAALaak[1]01:44,69(4)03:37,73(4)05:32,69(4)07:26,00(4)
5.AMSAmstel 1[2]01:48,16(5)03:47,95(5)05:53,79(5)07:55,80(5)

Sat 11:00 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.BLRBelarus 1[1]01:52,01(1)03:52,67(1)05:56,66(1)07:56,33(1)
2.FRWFrauen-Ruderclub Wannsee[4]01:56,05(4)03:58,48(3)06:01,66(2)08:04,60(2)
3.GYAGyas[2]01:55,16(3)03:58,13(2)06:02,43(3)08:09,85(3)
4.NRFNorrtälje Roddförening[3]02:00,67(5)04:08,86(5)06:18,05(5)08:20,87(4)
5.MAAMaas[5]01:53,47(2)04:03,35(4)06:17,67(4)08:30,03(5)

Sat 11:05 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.USAUSRowing Training Center[1]01:51,18(1)03:47,90(1)05:48,52(1)07:48,08(1)
2.CZECzech Republic[3]01:53,72(2)03:50,68(2)05:51,60(2)07:54,95(2)
3.GBRGreat Britain 1[2]01:55,90(3)03:56,76(3)06:02,54(3)08:05,86(3)
4.SKOSkøll 1[5]01:58,98(5)04:01,09(4)06:08,05(4)08:12,98(4)
5.ORCOrca[4]01:58,47(4)04:06,50(5)06:18,73(5)08:27,22(5)

Sat 11:10 : Heat 3

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.RUSRussian Federation[1]01:54,57(1)03:52,94(1)05:55,11(1)07:57,96(1)
2.SKOSkøll 3[3]01:56,47(3)03:56,03(2)06:01,59(2)08:03,92(2)
3.OKEOkeanos[4]02:02,01(5)04:04,55(5)06:07,92(4)08:05,93(3)
4.NERNereus[2]01:58,17(4)03:59,68(3)06:06,65(3)08:09,71(4)
5.SKOSkøll 2[5]01:55,52(2)04:02,63(4)06:12,59(5)08:21,63(5)

Sat 11:15 : Heat 4

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SWESweden[1]01:51,88(1)03:49,41(1)05:50,42(1)07:47,78(1)
2.BLRBelarus 1[2]01:55,30(3)03:56,18(3)05:58,42(4)07:54,64(2)
2.BLRBelarus 2[2]01:55,30(3)03:56,18(3)05:58,42(4)07:54,64(2)
4.NJONjord[5]01:52,58(2)03:52,90(2)06:00,59(6)07:57,91(4)
5.GBRGreat Britain 2[3]01:56,97(5)03:59,31(5)05:57,65(2)08:00,74(5)
5.GBRGreat Britain 1[3]01:56,97(5)03:59,31(5)05:57,65(2)08:00,74(5)
7.LAALaak[4]02:01,30(7)04:09,42(7)06:19,22(7)08:31,01(7)

Sat 11:20 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LAALaak[1]01:47,53(1)--05:36,39(1)07:32,24(1)
2.KRCGKR Club Gent 2[4]01:48,01(2)--05:40,73(2)07:38,42(2)
3.KRCGKR Club Gent 1[2]01:51,09(4)--05:46,71(3)07:43,59(3)
4.ZWOZwolsche[3]01:50,38(3)--05:50,87(4)07:55,73(4)

Sat 11:25 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SPASpaarne 1[2]01:46,74(1)03:38,97(1)05:34,83(1)07:34,91(1)
2.KHAKraftcenter Hadsund[4]01:49,96(2)03:45,95(2)05:42,15(2)07:37,63(2)
3.SPASpaarne 3[3]01:51,51(4)03:47,61(3)05:43,63(3)07:39,47(3)
4.KRCGKR Club Gent 3[1]01:55,72(5)03:57,29(5)05:57,90(5)07:58,30(4)
5.SPASpaarne 2[5]01:50,39(3)03:48,48(4)05:50,68(4)07:59,21(5)

Sat 11:30 : Heat 3

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.BREBreda[1]--03:40,60(1)05:45,31(1)07:41,79(1)
2.DORDordrechtsche[4]--03:48,08(2)05:51,95(2)07:57,40(2)
3.NAANaarden 1[5]--03:56,46(3)06:02,00(3)08:07,10(3)
4.LEYLeythe[3]--04:01,90(4)06:10,50(4)08:10,76(4)
5.NAANaarden 2[2]--04:06,79(5)06:13,48(5)08:11,69(5)

Sat 11:35 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SLOSlovenia[4]01:41,07(1)03:28,57(1)05:18,64(1)07:11,55(1)
2.BELBelgium[2]01:45,85(4)03:35,51(2)05:26,92(2)07:20,72(2)
3.KKØKraftcenter København 2[3]01:45,32(3)03:35,85(3)05:32,16(3)07:30,93(3)
4.SKASkadi[1]01:43,17(2)03:40,03(4)05:42,02(4)07:40,69(4)

Sat 11:40 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.CZECzech Republic[2]01:40,45(2)03:28,47(2)05:19,70(2)07:05,44(1)
2.NERNereus[3]01:40,16(1)03:27,59(1)05:16,69(1)07:06,77(2)
3.LAGLaga 1[4]01:43,56(3)03:30,34(3)05:21,96(3)07:22,66(3)
4.FRVFrankfurter RG Germania[1]01:46,89(4)03:41,87(4)05:43,55(4)07:44,41(4)

Sat 11:45 : Heat 3

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KRBKR Brugge[3]01:43,22(3)03:30,77(3)05:18,01(2)07:02,60(1)
2.KNRKNRB/Okeanos[4]01:42,15(2)03:27,33(1)05:16,07(1)07:04,77(2)
3.PROProteus[5]01:41,72(1)03:30,50(2)05:21,84(3)07:19,68(3)
4.GBRGreat Britain[2]01:46,69(5)03:36,65(5)05:31,34(4)07:26,19(4)
5.TRITriton[1]01:43,56(4)03:34,37(4)05:32,02(5)07:35,27(5)

Sat 13:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LEYLeythe-combi 2[1]01:43,72(1)03:33,09(1)05:26,61(1)07:18,93(1)
2.BEABea/Ley/Spa[2]01:44,23(2)03:39,99(2)05:36,12(2)07:32,67(2)

Sat 13:05 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SPASpa/Ley/Vik[1]01:32,88(1)03:11,04(1)04:51,19(1)06:30,71(1)
2.ROORoo/Arg/Ley[3]01:38,53(3)03:18,59(2)05:00,25(2)06:39,60(2)
3.TORTOR/Breda[5]01:38,09(2)03:21,01(3)05:04,36(3)06:45,95(3)
4.KRCGKR Club Gent[6]01:39,31(4)03:24,05(4)05:10,85(4)06:55,59(4)
5.KRSGKR Sport Gent[2]01:45,63(5)03:28,30(5)05:17,92(5)07:06,32(5)
6.LAALaak/Gouda[4]01:47,74(6)03:37,27(6)05:33,25(6)07:25,73(6)

Sat 13:10 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.THETheta[6]01:52,50(1)03:50,66(1)05:52,00(1)07:50,04(1)
2.SKOSkøll 1[3]01:52,89(2)03:51,13(2)05:55,24(3)07:51,76(2)
3.KBAKC Bagsvaerd - Bagsvaerd RK[2]01:54,20(3)03:51,90(3)05:53,43(2)07:52,24(3)
4.GBRGreat Britain[4]01:54,97(4)03:53,99(4)05:57,05(4)07:54,23(4)
5.BELBelgium[5]01:55,54(5)03:55,91(5)05:57,46(5)07:55,13(5)
6.SKOSkøll 2[1]02:01,13(6)04:04,52(6)06:10,28(6)08:11,41(6)

Sat 13:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GYAGyas[3]01:39,52(2)03:22,19(1)05:04,41(1)06:45,05(1)
2.SKOSkøll[2]01:41,92(4)03:25,96(3)05:07,82(2)06:48,87(2)
3.AEGAegir[4]01:42,31(5)03:27,17(5)05:10,67(3)06:51,35(3)
4.ARGArgo/Orca[6]01:38,35(1)03:24,85(2)05:11,37(4)06:56,05(4)
5.VIDVidar/Skadi[5]01:41,16(3)03:26,48(4)05:14,31(5)06:58,99(5)
6.THETheta/Orca[1]01:44,00(6)03:32,08(6)05:21,22(6)07:08,07(6)

Sat 13:35 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GYAGyas[3]01:35,11(1)03:15,72(1)05:00,63(1)06:44,57(1)
2.THETheta[4]01:40,88(2)03:28,02(2)05:14,82(2)07:02,09(2)
3.PROProteus[2]01:41,19(3)03:29,85(3)05:19,70(3)07:08,73(3)
4.BELBelgium[1]01:50,89(4)03:48,94(4)05:49,59(4)07:47,49(4)

Sat 13:40 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus[4]02:01,57(2)04:06,26(1)06:13,78(1)08:22,20(1)
2.KKØKraftcenter København[3]01:59,65(1)04:07,71(2)06:20,69(2)08:29,15(2)
3.TRITriton[2]02:03,53(3)04:14,77(3)06:27,12(3)08:36,92(3)
4.RCAKC Aarhus/Silkeborg/Egir 2[5]02:06,18(4)04:18,25(4)06:31,07(4)08:38,79(4)
5.ORCOrca[1]02:08,53(6)04:24,25(5)06:38,37(6)08:47,14(5)
6.RCAKC Aarhus/Silkeborg/Egir 1[6]02:07,95(5)04:26,26(6)06:37,60(5)08:47,40(6)

Sat 13:45 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SPA[4]02:01,43(1)04:13,01(1)06:26,59(1)08:32,45(1)
2.NERNereus[2]02:03,15(2)04:15,78(2)06:32,01(2)08:40,61(2)
3.WILWillemIII[6]02:04,24(3)04:19,95(3)06:38,76(3)08:48,79(3)
4.TROTromp[5]--04:22,34(4)06:39,98(4)08:49,41(4)
5.VIDVidar[3]02:04,55(4)04:22,65(5)06:41,91(5)09:03,47(5)
6.HOOHoop[1]02:05,91(5)04:48,44(6)07:27,90(6)09:51,83(6)

Sat 13:50 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.BELBelgium[4]01:49,11(1)03:46,94(1)05:44,24(1)07:39,07(1)
2.KHAKraftcenter Hadsund[3]01:50,38(2)03:52,03(2)05:52,26(2)07:44,02(2)
3.PROProteus 2[2]01:56,41(5)03:55,53(3)05:54,28(3)07:46,43(3)
4.ORCOrca[1]01:55,24(4)03:56,56(4)05:56,78(4)07:47,78(4)
5.SBRSilkeborg Roklub[5]01:54,95(3)03:57,68(5)05:58,92(5)07:51,84(5)
6.OKEOkeanos[6]01:57,17(6)04:01,95(6)06:10,93(6)08:19,64(6)

Sat 13:55 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.BELBelgium[1]01:49,63(1)03:44,59(1)05:36,30(1)07:23,05(1)
2.GBRGreat Britain[2]01:50,25(2)03:46,11(2)05:41,29(2)07:38,03(2)
3.KKØKraftcenter København[3]01:58,25(3)04:00,88(3)06:01,04(3)07:58,39(3)

Sat 14:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord[5]02:04,09(2)04:13,44(1)06:16,71(1)08:18,86(1)
2.UTCUpper Thames Rowing Club[3]02:03,64(1)04:13,68(2)06:18,76(2)08:27,43(2)
3.KKØKraftcenter København[6]02:05,66(3)04:17,82(3)06:25,85(3)08:30,09(3)
4.DSRDanske Studenters Roklub[4]02:08,08(5)04:19,62(4)06:26,94(4)08:31,96(4)
5.UBCUnion Boat Club[1]02:06,87(4)04:21,43(5)06:30,73(5)08:37,90(5)
6.NERNereus[2]02:10,40(6)04:26,39(6)06:35,00(6)08:40,93(6)

Sat 14:05 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.FRVFrankfurter RG Germania 1[3]01:51,85(2)03:47,56(2)05:36,89(1)07:25,98(1)
2.GBRGreat Britain[4]01:50,36(1)03:47,22(1)05:40,15(2)07:29,76(2)
3.PROProteus 1[1]01:53,60(3)03:50,84(3)05:41,99(3)07:30,76(3)
4.BELBelgium 1[2]01:54,72(4)03:53,50(4)05:44,85(4)07:31,61(4)
5.SCPSport Club do Porto[6]01:55,34(5)03:55,68(6)05:47,71(5)07:39,49(5)
6.FRVFrankfurter RG Germania 2[5]01:55,34(5)03:54,67(5)05:49,26(6)07:53,15(6)

Sat 14:10 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HEMHemus/Tromp[4]01:56,72(1)03:57,39(1)05:57,69(1)07:55,39(1)
2.AMSAmstel/RIC[3]02:01,03(3)04:03,47(2)06:07,12(2)08:06,11(2)
3.LAALaak 2[2]02:00,18(2)04:04,70(3)06:09,07(3)08:10,62(3)
4.DAVDaventria[5]02:03,10(4)04:09,50(4)06:13,94(4)08:13,25(4)
5.DORDordr/Beatr[1]02:07,06(5)04:13,02(5)06:16,74(5)08:19,89(5)
6.LAALaak 1[6]02:08,77(6)04:16,84(6)--08:24,16(6)

Sat 14:15 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NAUNautilus/DDS[4]01:38,93(1)03:22,81(1)05:05,98(1)06:46,02(1)
2.JASJason[3]01:41,45(2)03:26,52(2)05:12,96(2)06:54,87(2)
3.VIKViking/Beatrix[5]01:43,02(3)03:34,23(3)05:22,09(3)07:09,26(3)
4.NAANaarden 1[2]01:44,22(4)03:34,56(4)05:25,74(4)07:11,37(4)
5.DDSDDS[1]01:45,41(5)03:36,49(5)05:27,22(5)07:12,32(5)
6.AMSAmstel 2[6]01:47,08(6)03:40,64(6)05:36,45(6)07:26,55(6)

Sat 14:20 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB/Skadi[2]01:44,06(1)03:32,64(1)05:21,53(1)07:14,55(1)
2.GBRGreat Britain 2[3]01:46,91(2)03:37,44(2)05:32,18(2)07:27,68(2)
3.GBRGreat Britain 1[5]01:49,63(3)03:44,04(4)05:39,18(3)07:33,97(3)
4.PROProteus/Skøll[6]01:50,11(4)03:43,26(3)05:39,94(4)07:38,93(4)
5.DSRDanske Studenters Roklub 1[4]01:51,12(5)03:49,05(5)05:46,25(5)07:45,68(5)
6.DSRDanske Studenters Roklub 2[1]01:55,88(6)03:56,01(6)05:54,29(6)07:54,53(6)

Sat 14:25 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KODKC Odense/Odense RK[2]01:35,53(1)03:14,52(1)04:55,66(1)06:34,55(1)
2.STRStrömstads Roddklubb Sweden 1[4]01:37,02(2)03:18,04(2)05:01,36(2)06:43,22(2)
3.BELBelgium[3]01:40,59(4)03:23,69(4)05:07,11(3)06:49,59(3)
4.STRStrömstads Roddklubb Sweden 2[5]01:39,52(3)03:23,30(3)05:09,67(4)06:58,07(4)
5.KBAKC Bagsvaerd - Bagsvaerd RK[1]01:44,91(5)03:34,75(5)05:27,87(5)07:15,95(5)

Sat 14:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KKØKraftcenter København[6]01:35,47(1)03:17,53(1)05:01,63(1)06:42,23(1)
2.HÖGHöganäs Roddförening[1]01:38,35(3)03:19,45(2)05:04,14(2)06:46,98(2)
3.BELBelgium 1[5]01:37,78(2)03:21,74(3)05:09,25(3)06:52,82(3)
4.GRSGentse Roei & Zeilvereniging[3]01:40,80(4)03:27,34(4)05:19,20(4)07:07,50(4)
5.LEYLeythe/Njord[4]01:41,78(5)03:30,76(5)05:20,79(5)07:07,75(5)

Sat 14:35 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GBRGreat Britain[2]01:51,37(5)03:47,12(3)05:43,79(1)07:38,44(1)
2.ORCOrca/Nereus[1]01:49,43(3)03:45,14(1)05:44,86(2)07:42,81(2)
3.NERNereus[3]01:49,17(2)03:48,54(4)05:47,34(3)07:42,96(3)
4.KKØKraftcenter København[4]01:48,00(1)03:46,48(2)05:48,14(4)07:44,56(4)
5.AMP/Okeanos[5]01:50,67(4)03:48,95(5)05:49,59(5)07:49,30(5)

Sat 14:45 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SCPSport Club do Porto[2]01:37,30(1)03:13,60(1)04:54,67(1)06:37,67(1)
2.KNRNetherlands 2[1]01:38,32(2)03:20,03(2)05:00,22(2)06:41,00(2)
3.KNRNetherlands 1[3]01:39,98(3)03:22,43(3)05:04,19(3)06:49,14(3)

Sat 14:55 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GBRGreat Britain[1]01:43,34(1)03:28,85(1)05:17,38(1)07:03,95(1)
2.SKOSkøll[2]01:44,37(2)03:31,41(2)05:20,20(2)07:06,94(2)
3.ORCOrca/Phocas[3]01:45,94(3)03:38,26(3)05:32,91(3)07:23,37(3)
4.SAUSaurus/Triton[4]01:48,40(4)03:40,24(4)05:34,23(4)07:28,33(4)

Sat 15:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.DRCDanmarks Rocenter[1]01:30,10(1)03:04,17(1)04:40,20(1)06:14,73(1)
2.SKOSkø/Pro/Orc[4]01:31,26(2)03:07,16(2)04:44,61(2)06:23,67(2)
3.VIDVidar[3]01:31,86(3)03:07,70(3)04:49,07(3)06:32,01(3)
4.GYAGyas[2]01:33,89(4)03:12,81(4)04:54,67(4)06:35,98(4)
5.OKEOkeanos[5]01:34,58(5)03:14,51(5)04:59,95(5)06:41,28(5)

Sat 15:10 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.PROPro/Ner/Tri[3]01:38,50(2)03:23,32(2)05:12,04(2)06:56,33(1)
2.ORCOrca/Vidar[1]01:37,89(1)03:22,78(1)05:11,77(1)06:58,53(2)
3.PELPelargos/Asopos[2]01:41,13(3)03:29,22(3)05:21,48(3)07:14,46(3)

Sat 15:20 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.OKEOkeanos[1]01:31,32(2)03:06,43(2)04:41,99(1)06:17,88(1)
2.TRITriton/Njord[6]01:30,90(1)03:05,37(1)04:44,76(2)06:26,08(2)
3.THETheta[3]01:32,94(3)03:10,41(3)04:51,36(3)06:31,69(3)
4.SKASkadi 1[2]01:34,97(4)03:13,15(4)04:52,87(4)06:32,41(4)
5.SKASkadi 2[4]01:35,32(5)03:13,39(5)04:54,21(5)06:35,75(5)
6.SKOSkøll[5]01:36,15(6)03:16,12(6)05:01,33(6)06:47,75(6)

Sat 15:25 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SPASpa/Sal/Vik[2]01:43,30(1)03:33,19(1)05:30,05(1)07:26,11(1)
2.LEYLey/RIC/Spa[4]01:45,89(2)03:40,56(3)05:40,04(2)07:37,15(2)
3.WILWillemIII[6]01:46,60(3)03:40,26(2)05:40,81(3)07:38,65(3)
4.HOOHoo/Jas/Wil[1]01:47,31(4)03:41,04(4)05:43,40(4)07:44,00(4)
5.AMSAmstel[3]01:51,32(5)03:45,76(5)05:46,98(5)07:46,43(5)
6.FALFalkenbergs Roddklubb[5]01:53,31(6)03:49,67(6)05:50,98(6)07:50,25(6)

Sat 15:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.WILWillemIII[4]01:30,17(1)03:07,08(1)04:49,12(1)06:29,02(1)
2.SPASpaarne[3]01:31,17(2)03:11,87(2)04:57,13(2)06:39,54(2)
3.DORDordrechtsche-combi 1[1]01:38,42(3)03:22,55(3)05:09,43(3)06:55,49(3)
4.KRCGKR Club Gent[5]01:44,77(5)03:36,02(4)05:28,48(4)07:19,80(4)
5.KRSGKR Sport Gent[2]01:40,48(4)03:41,25(5)05:38,62(5)07:36,69(5)

Sat 15:40 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KHAKraftcenter Hadsund[1]01:31,26(1)03:07,40(1)04:44,39(1)06:22,40(1)
2.GBRGreat Britain[2]01:31,56(2)03:09,60(2)04:46,89(2)06:24,47(2)

Sat 15:50 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GBRGreat Britain[2]01:43,44(1)03:33,73(1)05:25,82(1)07:14,26(1)
2.DSRDanske Studenters Roklub[3]01:47,02(2)03:37,57(2)05:28,88(2)07:17,80(2)
3.NJONjord-combi 1[4]01:47,94(3)03:42,91(3)05:38,95(3)07:30,94(3)
4.KBAKC Bagsvaerd - Bagsvaerd RK[1]01:56,30(4)04:03,21(4)06:02,64(4)07:53,41(4)

Sat 15:55 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus/Skadi[1]01:30,94(1)03:04,18(1)04:37,00(1)06:08,38(1)
2.RVKRV 'Neptun' Konstanz[4]01:31,49(2)03:05,45(2)04:40,50(2)06:14,02(2)
3.DRCDanmarks Rocenter[3]01:32,02(3)03:06,70(3)04:42,26(3)06:14,65(3)
4.DSRDanske Studenters Roklub[5]01:33,21(5)03:09,31(4)04:48,24(4)06:25,48(4)
5.SKASka/Ner/Maa[2]01:32,67(4)03:10,61(5)04:49,45(5)06:27,42(5)
6.FALFalkenbergs Roddklubb[6]01:38,37(6)03:19,70(6)05:02,63(6)06:41,14(6)

Sat 16:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.AEGAegir-combi 1[5]01:38,30(1)03:18,61(1)05:00,45(1)06:42,07(1)
2.NERNereus[1]01:43,15(3)03:30,50(3)05:15,70(2)07:02,28(2)
3.OKEOkeanos/Triton[4]01:42,36(2)03:30,33(2)05:17,73(3)07:06,88(3)
4.NJONjord[2]01:48,60(4)03:42,20(4)05:38,26(4)07:33,42(4)
5.CRCCopenhagen Rowing Club[3]01:55,33(5)03:55,20(5)05:54,88(5)07:48,93(5)

Sat 16:05 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.THETheta-combi 1[3]01:25,97(2)02:53,06(1)04:24,64(1)05:54,29(1)
2.NERNereus[5]01:24,86(1)02:53,25(2)04:28,05(2)06:01,01(2)
3.GYAGyas[1]01:29,31(3)02:59,07(3)04:34,25(3)06:07,94(3)
4.KBAKC Bagsvaerd - Bagsvaerd RK[2]01:33,11(5)03:06,95(5)04:45,17(5)06:19,45(4)
5.SKA[6]01:32,33(4)03:06,33(4)04:44,44(4)06:20,04(5)
6.NCTNautical Club of Thessaloniki[4]01:37,93(6)03:12,69(6)04:49,42(6)06:25,79(6)

Sat 16:10 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNer/Tri/Oke[1]01:32,84(1)03:09,12(1)04:46,49(1)06:21,25(1)
2.FALFalkenbergs Roddklubb[2]--03:17,44(2)04:58,75(2)06:36,85(2)

Sat 16:30 : Repechage 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GYAGyas[4]01:59,29(3)04:02,22(3)06:07,52(1)08:13,86(1)
2.GBRGreat Britain 2[5]01:57,58(2)04:01,45(2)06:08,98(2)08:15,29(2)
3.OKEOkeanos[3]02:01,83(5)04:07,27(4)06:13,93(4)08:18,36(3)
4.MAAMaas[6]01:54,72(1)04:00,47(1)06:09,25(3)08:18,94(4)
5.SKOSkøll 1[2]02:02,47(6)04:08,18(5)06:15,25(5)08:20,68(5)
6.LAALaak[1]02:01,30(4)04:08,49(6)06:21,38(6)08:36,09(6)

Sat 16:35 : Repechage 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord[4]01:55,34(1)03:58,71(1)06:06,22(1)08:10,13(1)
2.GBRGreat Britain 1[3]01:57,61(3)04:00,69(2)06:09,15(2)08:13,04(2)
3.NERNereus[5]02:00,24(4)04:03,81(4)06:11,45(3)08:17,99(3)
4.SKOSkøll 2[6]01:56,08(2)04:02,83(3)06:16,34(4)08:24,69(4)
5.ORCOrca[1]02:02,12(6)04:09,18(5)06:21,83(5)08:31,24(5)
6.NRFNorrtälje Roddförening[2]02:01,79(5)04:11,60(6)06:25,52(6)08:32,80(6)

Sat 16:50 : Repechage

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SPASpaarne 2[1]01:57,57(1)04:00,65(1)06:03,94(1)08:06,37(1)
2.KRCGKR Club Gent 3[3]02:00,38(3)04:05,32(2)06:08,99(2)08:10,97(2)
3.ZWOZwolsche[2]01:59,14(2)04:06,39(3)06:15,00(3)08:23,55(3)
4.LEYLeythe[4]02:04,48(4)04:15,70(4)06:28,32(4)08:37,78(4)
5.NAANaarden 2[5]02:08,59(5)04:22,16(5)06:35,26(5)08:42,69(5)

Sat 17:00 : Repechage

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.TRITriton[1]01:47,86(2)03:39,52(1)05:32,43(1)07:26,46(1)
2.GBRGreat Britain[4]01:47,01(1)03:41,21(2)05:35,65(2)07:27,65(2)
3.SKASkadi[2]01:51,49(4)03:46,08(3)05:43,08(3)07:43,69(3)
4.FRVFrankfurter RG Germania[3]01:49,44(3)03:46,55(4)05:47,87(4)07:47,50(4)

Sun 09:15 : Semifinal C/D 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.OKEOkeanos[2]01:57,72(3)04:02,14(2)06:09,12(2)08:13,67(1)
2.SKOSkøll 1[1]01:56,93(2)04:01,57(1)06:08,70(1)08:14,63(2)
3.SKOSkøll 2[3]01:54,81(1)04:02,37(3)06:13,28(3)08:25,39(3)
4.NRFNorrtälje Roddförening[4]02:01,92(4)04:10,91(4)06:21,47(4)08:27,72(4)

Sun 09:20 : Semifinal C/D 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.MAAMaas[2]01:54,83(1)04:01,68(1)06:09,38(1)08:16,79(1)
2.NERNereus[1]01:58,91(2)04:04,51(2)06:10,57(2)08:17,31(2)
3.LAALaak[3]02:00,99(3)04:08,81(3)06:16,52(3)08:23,91(3)

Sun 09:25 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SCPSport Club do Porto[3]01:48,66(1)03:42,54(1)05:37,78(1)07:33,52(1)
2.ORCOrca[4]01:49,45(2)03:44,91(2)05:40,63(2)07:37,56(2)
3.PROProteus 3[2]01:51,59(4)03:45,59(3)05:41,88(3)07:39,21(3)
4.BELBelgium 2[5]01:50,84(3)03:46,72(4)05:44,59(4)07:41,78(4)

Sun 09:30 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KRBKR Brugge[1]01:51,42(3)03:46,07(2)05:43,45(2)07:37,25(1)
2.HAZTRT Hazewinkel[3]01:47,81(1)03:43,17(1)05:41,69(1)07:37,74(2)
3.SARSarpsborg Roklubb[4]01:51,77(4)03:49,07(4)05:47,23(4)07:39,30(3)
4.OKEOkeanos[2]01:51,18(2)03:48,48(3)05:46,70(3)07:40,91(4)
5.STRStrömstads Roddklubb Sweden[5]01:53,49(5)03:56,76(5)06:06,87(5)08:13,71(5)

Sun 09:35 : Heat 3

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.PROProteus 1[4]01:47,15(1)03:40,92(2)05:35,77(2)07:29,96(1)
2.BELBelgium 2[2]01:48,52(3)03:40,75(1)05:35,40(1)07:29,99(2)
3.DORDordrechtsche[1]01:50,62(5)03:44,17(4)05:38,14(3)07:33,87(3)
4.SBRSilkeborg Roklub[3]01:48,35(2)03:43,96(3)05:41,57(4)07:36,37(4)
5.KBAKC Bagsvaerd - Bagsvaerd RK[5]01:49,84(4)03:48,56(5)05:52,44(5)07:54,07(5)

Sun 09:40 : Heat 4

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.FRVFrankfurter RG Germania 1[4]01:46,16(4)03:34,86(1)05:25,94(1)07:21,02(1)
2.GBRGreat Britain[2]01:45,14(1)03:35,79(3)05:29,58(3)07:22,46(2)
3.FRVFrankfurter RG Germania 2[1]01:45,36(2)03:35,21(2)05:28,48(2)07:24,17(3)
4.KHAKraftcenter Hadsund[3]01:45,55(3)03:36,70(4)05:32,40(4)07:26,21(4)
5.EUREuros[5]01:49,40(5)03:41,46(5)05:37,84(5)07:32,91(5)

Sun 09:45 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord[5]01:55,37(1)03:58,16(1)06:04,43(1)08:10,82(1)
2.DSRDanske Studenters Roklub[1]01:59,06(3)04:01,34(2)06:07,95(2)08:13,36(2)
3.KKØKraftcenter København 1[4]01:58,48(2)04:02,78(3)06:10,34(3)08:15,71(3)
4.NERNereus 2[2]01:59,81(4)04:03,47(4)06:13,27(4)08:25,00(4)
5.TRITriton[3]02:00,76(5)04:08,81(5)06:20,24(5)08:30,92(5)

Sun 09:50 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.UTCUpper Thames Rowing Club[2]01:57,06(1)03:57,67(1)06:02,42(1)08:09,70(1)
2.UBCUnion Boat CLub[6]01:58,56(3)04:03,16(4)06:09,23(2)08:15,48(2)
3.SKOSkøll[1]01:59,38(4)04:02,57(2)06:10,30(3)08:16,67(3)
4.KKØKraftcenter København 1[4]01:58,09(2)04:02,76(3)06:12,30(4)08:17,69(4)
5.NERNereus 1[5]02:01,91(5)04:08,50(5)06:18,01(5)08:23,27(5)
6.HEMHemus[3]02:07,16(6)04:21,06(6)06:36,02(6)08:50,59(6)

Sun 10:10 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRNetherlands 1[4]01:36,55(1)03:16,23(1)04:59,13(1)06:48,38(1)
2.STRStrömstads Roddklubb Sweden 1[1]01:37,76(2)03:21,55(3)05:07,39(2)06:54,30(2)
3.BELBelgium[2]01:38,67(3)03:21,34(2)05:07,60(3)06:54,71(3)
4.STRStrömstads Roddklubb Sweden 2[3]01:41,68(4)03:25,45(4)05:10,97(4)06:57,98(4)

Sun 10:15 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SCPSport Club do Porto[3]01:35,80(2)03:14,15(2)04:52,77(1)06:34,69(1)
2.KODKC Odense -Odense RK[1]01:34,16(1)03:13,04(1)04:53,85(2)06:36,25(2)
3.KNRNetherlands 2[2]01:37,59(4)03:17,69(4)04:56,90(3)06:38,45(3)
4.NAUNautilus/DDS[4]01:36,30(3)03:15,83(3)05:00,51(4)06:45,42(4)

Sun 10:20 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HEMHemus/Tromp[5]01:49,74(1)--05:50,68(1)07:50,05(1)
2.VIKViking[2]01:55,56(2)03:56,44(1)06:00,58(2)08:04,71(2)
3.LAGLaga/Hunze[1]02:00,68(4)04:01,81(2)06:05,51(3)08:07,69(3)
4.LAALaak 1[4]02:01,10(5)04:04,36(4)06:10,14(5)08:11,40(4)
5.BEABeatrix[3]02:00,51(3)04:02,24(3)06:08,69(4)08:14,51(5)

Sun 10:25 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HOOHoop/Salland[3]01:48,51(1)03:43,97(1)05:47,83(1)07:56,79(1)
2.TROTromp[5]01:56,01(2)04:00,43(2)06:04,48(2)08:09,96(2)
3.JASJason[1]01:56,01(2)04:00,87(3)06:07,59(3)08:13,67(3)
4.KRCGKR Club Gent[4]02:00,87(4)04:09,07(4)06:14,21(4)08:20,33(4)
5.FALFalkenbergs Roddklubb 2[2]02:05,64(5)04:13,31(5)06:20,50(5)08:26,15(5)

Sun 10:30 : Heat 3

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SALSalland/Spaarne[4]01:57,78(2)03:59,53(3)06:00,61(1)07:59,20(1)
2.BEABeatr/Dordr[5]01:58,83(4)03:59,48(2)06:01,15(2)08:00,25(2)
3.DAVDaventria[1]01:57,96(3)03:59,72(4)06:02,48(3)08:01,04(3)
4.LAALaak 2[3]01:55,67(1)03:58,08(1)06:03,32(4)08:06,60(4)
5.FALFalkenbergs Roddklubb 2[2]02:08,92(5)04:19,17(5)06:31,15(5)08:43,26(5)

Sun 10:35 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.JASJason[3]01:38,45(1)03:23,24(1)05:09,26(1)06:54,74(1)
2.BEABeatrix/Viking[4]01:42,67(2)03:33,21(2)05:23,77(2)07:15,68(2)
3.NAANaarden 1[1]01:42,90(3)03:35,58(3)05:32,04(3)07:29,39(3)
4.AMSAmstel 1[2]01:51,62(4)03:53,40(4)05:54,52(4)07:51,60(4)

Sun 10:40 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.DDSDDS[1]01:43,83(1)03:33,51(1)05:24,14(1)07:15,91(1)
2.AMSAmstel 2[2]01:46,00(2)03:35,82(2)05:29,90(2)07:23,33(2)
3.NAANaarden 2[4]01:49,69(4)03:43,92(4)05:39,56(3)07:30,67(3)
4.HOOHoop[3]01:46,78(3)03:43,03(3)05:39,56(3)07:39,94(4)

Sun 10:45 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB-combi 1[1]01:22,89(1)02:48,73(1)04:20,02(1)05:51,15(1)
2.KNRNetherlands 2[3]01:24,38(3)02:52,96(2)04:23,41(2)05:54,29(2)
3.SKOSkøll-combi 2[2]01:23,72(2)02:53,88(3)04:24,93(3)05:56,51(3)
4.SKASkadi/Maas[4]01:26,75(4)02:57,42(4)04:27,51(4)05:57,33(4)

Sun 10:50 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.THETheta-combi 3[3]01:23,63(1)02:52,32(1)04:25,30(1)05:57,90(1)
2.SKOSkøll[2]01:28,18(2)03:01,58(2)04:36,05(2)06:09,04(2)
3.KBAKC Bagsvaerd - Bagsvaerd RK[4]01:30,89(3)03:05,82(3)04:41,15(3)06:15,21(3)
4.NCTNautical Club of Thessaloniki[1]01:33,17(4)03:08,01(4)04:43,78(4)06:20,97(4)

Sun 11:00 : Semifinal A/B 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.USAUSRowing Training Center[4]01:52,05(1)03:48,74(1)05:45,27(1)07:42,78(1)
2.BLRBelarus 1[3]01:52,80(2)03:50,47(2)05:47,08(2)07:43,68(2)
3.BLRBelarus 2[2]01:58,36(5)03:58,12(5)05:57,79(4)07:53,85(3)
4.GYAGyas[6]01:54,35(3)03:55,22(3)05:55,44(3)07:59,11(4)
5.SKOSkøll 3[5]01:55,49(4)03:56,41(4)05:59,11(5)08:04,88(5)

Sun 11:05 : Semifinal A/B 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.RUSRussian Federation[3]01:51,13(1)03:46,23(1)05:41,73(1)07:38,27(1)
2.CZECzech Republic[2]01:53,49(4)03:48,26(2)05:43,92(2)07:40,82(2)
3.SWESweden[4]01:53,25(3)03:50,31(3)05:53,13(3)07:56,60(3)
4.FRWFrauen-Ruderclub Wannsee[5]01:55,29(5)03:56,68(5)05:58,01(4)08:00,68(4)
5.NJONjord[6]01:52,68(2)03:54,72(4)06:01,16(5)08:04,93(5)
6.GBRGreat Britain 2[1]01:56,79(6)04:00,66(6)06:05,94(6)08:09,59(6)

Sun 11:10 : Semifinal A/B 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SPASpaarne 1[3]01:47,68(1)03:41,37(1)05:36,53(1)07:32,40(1)
2.DORDordrechtsche[2]01:49,59(3)03:43,27(2)05:39,07(2)07:33,52(2)
3.KRCGKR Club Gent 2[4]01:48,34(2)03:43,46(3)05:40,04(3)07:33,96(3)
4.SPASpaarne 3[5]01:51,99(6)03:47,37(5)05:41,81(4)07:34,53(4)
5.KRCGKR Club Gent 1[6]01:51,21(4)03:48,71(6)05:48,32(5)07:47,79(5)
6.ZWOZwolsche[1]01:51,44(5)03:46,13(4)05:49,02(6)07:49,15(6)

Sun 11:15 : Semifinal A/B 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LAALaak[3]01:48,05(2)03:40,65(1)05:36,26(1)07:32,60(1)
2.BREBreda[4]01:46,55(1)03:43,98(2)05:44,89(3)07:38,80(2)
3.KHAKraftcenter Hadsund[5]01:50,20(3)03:45,52(3)05:44,41(2)07:40,68(3)
4.SPASpaarne 2[6]01:54,29(4)03:52,75(4)05:51,36(5)07:44,84(4)
5.KRCGKR Club Gent 3[1]01:55,68(5)03:57,92(5)05:50,49(4)07:50,96(5)
6.NAANaarden 1[2]01:58,17(6)--06:00,16(6)08:00,41(6)

Sun 11:20 : Semifinal A/B 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.CZECzech Republic[4]01:40,91(1)03:27,47(1)05:15,66(1)07:05,72(1)
2.KNRKNRB/Okeanos[5]01:41,41(2)03:27,68(2)05:16,18(2)07:08,05(2)
3.SLOSlovenia[3]01:42,93(3)03:28,99(3)05:16,61(3)07:11,22(3)
4.LAGLaga 1[2]01:44,07(4)03:31,70(4)05:21,76(4)07:30,47(4)
5.TRITriton[1]01:46,02(5)03:42,03(5)05:42,74(5)07:42,00(5)
6.SKASkadi[6]01:46,80(6)03:42,03(5)05:45,06(6)07:42,26(6)

Sun 11:25 : Semifinal A/B 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus[5]01:41,80(1)03:28,29(1)05:16,15(1)07:03,39(1)
2.PROProteus[2]01:43,98(3)03:33,53(3)05:23,35(2)07:14,81(2)
3.KRBKR Brugge[4]01:42,01(2)03:31,35(2)05:25,53(3)07:18,92(3)
4.BELBelgium[3]01:46,32(6)03:36,66(6)05:27,73(4)07:20,81(4)
5.GBRGreat Britain[1]01:44,52(5)03:35,67(5)05:34,89(6)07:29,79(5)
6.KKØKraftcenter København 2[6]01:43,98(3)03:33,75(4)05:29,06(5)07:30,10(6)

Sun 11:35 : Final C

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SKOSkøll 2[5]01:56,95(1)04:02,52(1)06:08,82(1)08:03,33(1)
2.OKEOkeanos[2]02:01,53(4)04:05,96(4)06:10,17(3)08:05,38(2)
3.SKOSkøll 1[4]01:58,33(2)04:03,44(2)06:09,47(2)08:09,22(3)
4.MAAMaas[3]01:58,72(3)04:04,49(3)06:11,69(4)08:13,66(4)
5.NERNereus[1]02:04,77(5)04:11,41(5)06:19,34(5)08:28,12(5)

Sun 11:40 : Semifinal 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GBRGreat Britain[2]01:46,32(1)03:38,32(1)05:30,12(1)07:21,06(1)
2.PROProteus 1[3]01:48,78(2)03:40,06(2)05:31,96(2)07:24,44(2)
3.DORDordrechtsche[1]01:50,57(3)03:44,12(4)05:34,93(3)07:24,49(3)
4.SCPSport Club do Porto[4]01:51,69(6)03:45,81(6)05:37,98(5)07:28,14(4)
5.PROProteus 3[6]01:51,21(5)03:43,69(3)05:36,73(4)07:35,36(5)
6.HAZTRT Hazewinkel[5]01:50,57(3)03:45,69(5)05:43,00(6)07:41,82(6)

Sun 11:45 : Semifinal 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.FRVFrankfurter RG Germania 1[3]01:48,65(2)03:39,59(2)05:30,92(2)07:23,50(1)
2.FRVFrankfurter RG Germania 2[1]01:46,03(1)03:36,97(1)05:29,73(1)07:25,48(2)
3.BELBelgium 2[5]01:51,74(4)03:43,98(3)05:34,76(3)07:27,20(3)
4.KRBKR Brugge[4]01:54,02(6)03:48,21(5)05:43,59(5)07:33,97(4)
5.ORCOrca[2]01:50,70(3)03:47,90(4)05:43,42(4)07:35,14(5)
6.SARSarpsborg Roklubb[6]01:53,45(5)03:49,69(6)05:46,74(6)07:41,28(6)

Sun 13:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LAALaak/Theta[3]01:56,34(1)03:59,41(1)06:09,54(1)08:21,78(1)
2.LAALaak/Hunze[2]01:56,57(2)04:03,66(2)06:15,93(2)08:26,64(2)
3.HUNHunze/Gouda[1]02:03,21(3)04:14,48(3)06:33,08(3)08:45,41(3)

Sun 13:07 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ROORoosendaalse[1]01:48,21(1)03:41,34(1)05:37,16(1)07:30,75(1)
2.KRSGKR Sport Gent[2]01:50,02(2)03:44,63(2)05:43,37(2)07:41,78(2)

Sun 13:15 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ORCOrca[5]02:02,92(1)04:15,89(2)06:28,76(2)08:39,53(1)
2.WILWillemIII[3]02:03,68(3)04:19,85(3)06:33,72(3)08:43,88(2)
3.VIDVidar[1]02:03,32(2)04:15,73(1)06:28,28(1)08:43,97(3)
4.FALFalkenbergs Roddklubb[2]02:08,18(4)04:27,15(4)06:42,95(4)09:02,02(4)

Sun 13:22 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GBRGreat Britain[2]01:50,69(1)03:47,89(1)05:47,94(1)07:45,75(1)
2.KKØKraftcenter København[1]01:54,47(2)03:54,94(2)05:56,80(2)07:55,81(2)

Sun 13:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord[4]02:05,44(1)04:13,97(2)06:19,71(1)08:21,77(1)
2.UTCUpper Thames Rowing Club[3]02:05,58(2)04:13,78(1)06:20,26(2)08:24,31(2)
3.UBCUnion Boat CLub[2]02:07,37(4)04:19,54(6)06:26,23(3)08:31,68(3)
4.DSRDanske Studenters Roklub[5]02:08,78(6)04:18,49(3)06:27,34(4)08:33,74(4)
5.SKOSkøll[6]02:08,50(5)04:18,80(4)06:28,74(5)08:34,74(5)
6.KKØKraftcenter København 1[1]02:07,26(3)04:19,23(5)06:30,17(6)08:36,08(6)

Sun 13:45 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ORCOrca/Vidar[2]01:41,05(1)03:31,61(1)05:19,77(1)07:06,01(1)
2.PROPro/Ner/Tri[3]01:41,19(2)03:32,30(3)05:22,58(2)07:08,15(2)
3.PELPelargos/Asopos[5]01:44,81(4)03:31,95(2)05:23,22(3)07:11,71(3)
4.GBRGreat Britain[4]01:41,72(3)03:33,91(4)05:25,92(4)07:14,27(4)
5.NERNereus[1]01:47,95(5)03:46,58(5)05:40,91(5)07:30,43(5)

Sun 13:52 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.DRCDanmarks Rocenter[2]01:31,30(1)03:08,86(1)04:46,14(1)06:22,88(1)
2.TRITri/Ner/Oke[3]01:34,39(3)03:12,49(2)04:49,79(2)06:23,82(2)
3.SKOSkø/Pro/Orc[4]01:34,28(2)03:15,60(3)04:56,05(3)06:33,62(3)
4.FALFalkenbergs Roddklubb[5]01:37,56(5)03:21,60(6)05:01,31(4)06:38,74(4)
5.GYAGyas[1]01:38,67(6)03:20,25(4)05:01,49(5)06:40,08(5)
6.OKEOkeanos[6]01:36,16(4)03:20,35(5)05:03,17(6)06:44,62(6)

Sun 14:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB-combi 1[4]01:30,47(1)03:05,18(1)04:37,71(1)06:08,96(1)
2.KNRKNRB-combi 2[1]01:31,22(2)03:05,51(2)04:38,45(2)06:13,25(2)
3.OKEOkeanos[2]01:34,93(3)03:13,59(3)04:49,82(3)06:28,63(3)
4.TRITriton/Njord[3]01:37,56(4)03:17,89(4)04:58,14(4)06:37,97(4)

Sun 14:07 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SKASkadi[4]01:59,14(2)03:48,51(1)05:47,36(1)07:43,98(1)
2.KBAKC Bagsvaerd - Bagsvaerd RK[5]01:57,64(1)03:52,16(2)05:50,52(2)07:44,80(2)
3.GBRGreat Britain 1[1]02:00,70(3)03:54,11(3)05:52,82(3)07:49,04(3)
4.BELBelgium[2]02:07,16(5)03:59,11(4)05:57,59(4)07:53,92(4)
5.SKOSkøll 2[3]02:06,84(4)04:05,01(5)06:09,82(5)08:09,19(5)

Sun 14:15 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus[2]01:39,20(1)03:29,92(1)05:22,52(1)07:11,89(1)
2.KBAKC Bagsvaerd - Bagsvaerd RK[3]01:43,97(2)03:39,03(2)05:33,22(2)07:24,28(2)

Sun 14:22 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GYAGyas 1[2]01:35,20(1)03:15,84(1)04:59,15(1)06:37,82(1)
2.PROProteus[3]01:40,89(3)03:26,61(2)05:11,24(2)06:56,75(2)
3.THETheta[1]01:39,41(2)03:26,79(3)05:14,87(3)07:03,98(3)
4.BELBelgium[4]01:51,47(4)03:50,54(4)05:48,19(4)07:45,63(4)

Sun 14:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus[6]01:44,56(1)03:37,12(1)05:30,53(1)07:23,59(1)
2.GBRGreat Britain[4]01:47,68(3)03:40,54(2)05:33,77(2)07:27,57(2)
3.ORCOrca/Nereus[5]01:49,31(4)03:43,89(4)05:35,90(3)07:29,19(3)
4.KKØKraftcenter København[2]01:46,54(2)03:42,69(3)05:37,16(4)07:29,64(4)
5.AMP/Okeanos[1]01:49,71(5)03:44,63(5)05:39,94(5)07:39,96(5)
6.RCAKC Aarhus/Silkeborg/Egir[3]01:55,53(6)03:57,32(6)05:56,64(6)07:56,94(6)

Sun 14:37 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB/Skadi[2]01:41,93(1)03:29,95(1)05:18,79(1)07:12,04(1)
2.GBRGreat Britain 2[5]01:44,23(2)03:34,00(2)05:26,02(2)07:21,53(2)
3.GBRGreat Britain 1[1]01:44,99(3)03:36,97(3)05:30,22(3)07:25,03(3)
4.DSRDanske Studenters Roklub 2[3]01:49,72(4)03:48,42(4)05:48,26(4)07:47,74(4)
5.DSRDanske Studenters Roklub 1[4]01:52,78(5)03:54,30(5)05:53,22(5)07:54,33(5)

Sun 14:45 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SCPSport Club do Porto[3]01:35,97(3)03:13,10(2)04:49,38(1)06:25,46(1)
2.KODKC Odense -Odense RK[5]01:33,96(1)03:12,83(1)04:50,98(2)06:26,69(2)
3.KNRNetherlands 2[1]01:36,41(5)03:16,10(5)04:55,23(4)06:31,23(3)
4.KNRNetherlands 1[4]01:35,75(2)03:13,10(2)04:54,78(3)06:33,47(4)
5.STRStrömstads Roddklubb Sweden 1[2]01:36,18(4)03:14,82(4)04:55,77(5)06:34,60(5)
6.BELBelgium[6]01:36,64(6)03:20,64(6)05:01,00(6)06:42,41(6)

Sun 14:52 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KKØKraftcenter København[5]01:33,99(1)03:13,75(2)04:56,06(2)06:32,71(1)
2.HÖGHöganäs RF[4]01:34,28(2)03:12,95(1)04:54,66(1)06:39,18(2)
3.BELBelgium[2]01:35,83(3)03:16,99(3)04:59,39(3)06:40,01(3)
4.GRSGentse Roei & Zeilvereniging[3]01:38,81(4)03:23,62(4)05:12,23(4)06:58,21(4)
5.GBRGreat Britain[6]01:42,98(5)03:28,93(5)05:16,54(5)07:03,79(5)

Sun 15:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.FRVFrankfurter RG Germania 1[3]01:46,65(3)03:34,77(2)05:22,61(1)07:13,43(1)
2.FRVFrankfurter RG Germania 2[5]01:46,36(2)03:34,59(1)05:25,50(2)07:16,28(2)
3.GBRGreat Britain[4]01:45,91(1)03:37,63(3)05:27,97(3)07:17,05(3)
4.BELBelgium 2[1]01:49,73(5)03:39,71(4)05:28,52(4)07:17,75(4)
5.DORDordrechtsche[6]01:50,12(6)03:40,64(5)05:32,46(5)07:24,47(5)
6.PROProteus 1[2]01:49,56(4)03:42,85(6)05:38,44(6)07:34,32(6)

Sun 15:07 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SPASpaarne[4]01:59,44(1)04:03,31(1)06:08,32(1)08:09,77(1)
2.KRSGKR Sport Gent[2]02:12,38(4)04:28,63(3)06:44,81(2)09:00,48(2)
3.KRCGKR Club Gent[1]02:09,64(2)04:28,02(2)06:48,01(3)09:03,71(3)
4.HOOHoop[3]02:10,78(3)04:29,89(4)06:49,00(4)09:05,12(4)

Sun 15:15 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord[4]01:54,44(1)03:55,75(1)05:56,27(1)07:55,73(1)
2.GYAGyas[2]01:58,12(5)04:00,11(5)05:59,13(3)08:01,53(2)
3.FRWFrauen-Ruderclub Wannsee[3]01:56,64(3)03:58,12(3)05:58,63(2)08:01,69(3)
4.GBRGreat Britain 2[5]01:57,23(4)03:57,25(2)05:59,62(4)08:03,75(4)
5.SKOSkøll 3[1]01:56,22(2)03:58,88(4)06:00,41(5)08:04,99(5)

Sun 15:25 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.BLRBelarus 1[2]01:52,43(3)03:46,74(2)05:39,40(1)07:31,21(1)
2.CZECzech Republic[5]01:51,81(1)03:45,57(1)05:39,87(2)07:36,33(2)
3.RUSRussian Federation[3]01:53,50(4)03:48,67(3)05:44,30(3)07:41,49(3)
4.SWESweden[1]01:53,85(5)03:51,67(5)05:50,30(5)07:46,81(4)
5.USAUSRowing Training Center[4]01:52,11(2)03:48,82(4)05:47,50(4)07:49,08(5)
6.BLRBelarus 2[6]01:57,70(6)03:58,05(6)--08:03,41(6)

Sun 15:32 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KRCGKR Club Gent 1[5]01:51,77(1)03:50,49(1)05:54,30(1)07:54,78(1)
2.SPASpaarne 2[4]01:54,90(4)03:54,77(5)05:59,60(3)07:58,25(2)
3.SPASpaarne 3[3]01:53,62(3)03:54,12(2)05:58,24(2)07:58,79(3)
4.KRCGKR Club Gent 3[2]01:56,08(5)03:54,59(4)06:00,37(4)08:08,63(4)
5.ZWOZwolsche[1]01:52,61(2)03:54,12(2)06:04,81(5)08:13,62(5)
6.NAANaarden 1[6]01:58,78(6)03:56,37(6)06:13,56(6)08:24,91(6)

Sun 15:40 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LAALaak[3]01:45,23(1)03:42,22(1)05:42,66(1)07:41,38(1)
2.BREBreda[5]01:46,98(2)03:46,03(3)05:46,76(3)07:44,55(2)
3.SPASpaarne 1[4]01:47,47(3)03:45,44(2)05:44,44(2)07:51,32(3)
4.KRCGKR Club Gent 2[6]01:49,17(5)03:48,38(4)05:51,95(4)07:59,09(4)
5.DORDordrechtsche[2]01:48,74(4)03:49,33(5)05:55,43(5)08:01,03(5)
6.KHAKraftcenter Hadsund[1]01:50,74(6)03:53,29(6)06:01,38(6)08:05,73(6)

Sun 15:50 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LAGLaga 1[3]01:49,07(1)03:44,79(1)05:38,76(1)07:34,74(1)
2.GBRGreat Britain[5]01:53,09(4)03:53,21(4)05:48,50(3)07:43,56(2)
3.BELBelgium[4]01:52,71(3)03:51,07(3)05:47,13(2)07:44,78(3)
4.TRITriton[2]01:51,75(2)03:50,76(2)05:49,03(4)07:45,74(4)
5.KKØKraftcenter København 2[1]01:54,13(5)03:55,66(5)05:54,00(5)07:59,24(5)
6.SKASkadi[6]01:54,77(6)03:56,73(6)05:59,22(6)08:03,28(6)

Sun 16:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.CZECzech Republic[3]01:47,00(3)03:39,15(2)05:25,83(1)07:11,39(1)
2.KRBKR Brugge[6]01:45,88(1)03:38,58(1)05:28,63(2)07:13,84(2)
3.SLOSlovenia[1]01:49,07(5)03:42,55(4)05:31,89(4)07:16,63(3)
4.KNRKNRB/Okeanos[5]01:47,41(4)03:40,31(3)05:31,17(3)07:22,37(4)
5.NERNereus[4]01:46,56(2)03:43,50(5)05:43,70(5)07:48,62(5)

Sun 16:15 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB-combi 1[1]01:39,27(1)03:22,91(1)05:08,35(1)06:53,48(1)
2.GBRGreat Britain[4]01:44,04(2)03:33,68(2)05:25,34(2)07:12,35(2)
3.PHOPhocas-combi 2[3]01:46,87(3)03:39,13(3)05:33,76(3)07:26,17(3)
4.DSRDanske Studenters Roklub[2]01:49,07(4)03:45,32(4)05:39,98(4)07:31,44(4)

Sun 16:22 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.RVKRV 'Neptun' Konstanz[4]01:29,27(2)03:03,30(3)04:39,36(2)06:11,78(1)
2.GBRGreat Britain[5]01:28,93(1)03:01,73(1)04:37,58(1)06:13,80(2)
3.DRCDanmarks Rocenter[3]01:29,60(3)03:03,07(2)04:40,01(3)06:15,53(3)
4.KHAKC Hadsund/RC Aarhus[2]01:30,00(4)03:06,13(4)04:44,35(4)06:19,54(4)
5.SKASka/Ner/Maa[1]01:31,28(5)03:08,82(5)04:47,01(5)06:23,43(5)

Sun 16:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus/Skadi[2]01:29,88(1)03:03,66(1)04:46,13(1)06:21,08(1)
2.DSRDanske Studenters Roklub[1]01:32,20(2)03:10,71(2)04:48,54(2)06:27,37(2)
3.FALFalkenbergs Roddklubb[4]01:34,21(3)03:16,50(3)05:01,60(3)06:44,67(3)

Sun 16:37 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HOOHoop/Salland[3]01:51,53(1)03:52,59(1)05:56,76(1)07:55,58(1)
2.HEMHemus/Tromp[2]01:53,36(2)03:56,37(2)06:03,24(2)08:05,80(2)
3.TROTromp[6]01:58,24(3)04:06,72(3)06:19,87(3)08:24,91(3)
4.VIKViking[1]02:01,44(4)04:10,91(4)06:21,19(4)08:25,80(4)
5.SALSalland/Spaarne[4]02:03,52(5)04:14,93(5)06:28,42(5)08:35,92(5)
6.BEABeatr/Dordr[5]02:06,81(6)04:16,75(6)06:32,87(6)08:41,25(6)

Sun 16:45 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.JASJason[3]01:40,36(1)03:30,13(1)05:20,00(1)07:07,12(1)
2.NAANaarden 1[6]01:43,97(2)03:35,91(2)05:29,15(2)07:19,06(2)
3.BEABeatrix/Viking[2]01:46,69(3)03:41,18(3)05:32,47(3)07:23,33(3)
4.DDSDDS[4]01:48,34(4)03:43,08(4)05:36,81(4)07:28,05(4)
5.AMSAmstel 2[5]01:50,14(5)03:44,31(5)05:42,69(5)07:40,29(5)
6.NAANaarden 2[1]01:56,57(6)03:55,53(6)05:52,24(6)07:48,89(6)

Sun 16:52 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ZWO[3]01:43,96(1)03:31,22(1)05:23,41(1)07:15,43(1)
2.HEMHemus-combi 1[2]01:47,62(2)03:38,96(2)05:35,64(2)07:30,86(2)
3.WILWille/Amst el[1]01:55,38(3)03:52,65(3)05:57,40(3)07:58,76(3)

Sun 17:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB-combi 2[1]01:33,63(1)03:15,49(1)04:59,64(1)06:42,22(1)
2.AEGAegir-combi 1[3]01:38,78(2)03:22,35(2)05:10,14(2)06:55,76(2)
3.CRCCopenhagen Rowing Club[2]01:51,40(3)03:53,56(3)05:56,02(3)07:53,50(3)

Sun 17:15 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SPASpaarne-combi 1[2]01:30,67(1)03:07,02(1)04:43,48(1)06:20,89(1)
2.SPASpa/Bre/TOR[1]01:36,02(2)03:16,80(2)04:59,84(2)06:42,04(2)
3.KRCGKR Club Gent[3]01:37,24(3)03:22,21(3)05:05,49(3)06:49,25(3)
4.KRSGKR Sport Gent[4]01:39,72(4)03:29,03(4)05:19,37(4)07:12,00(4)

Sun 17:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB-combi 1[3]01:25,70(2)02:54,30(1)04:23,31(1)05:53,12(1)
2.THETheta-combi 3[4]01:25,50(1)02:54,49(2)04:24,45(2)05:58,20(2)
3.SKOSkøll-combi 2[1]01:27,83(3)03:00,55(3)04:33,16(3)06:06,88(3)
4.KNRNetherlands 2[2]01:28,01(4)03:01,54(4)04:35,78(4)06:10,99(4)
5.SKOSkøll[5]01:29,57(5)03:07,62(5)04:48,70(5)06:31,71(5)

Sun 17:37 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.PROProteus[5]01:31,21(1)03:09,81(1)04:50,73(1)06:27,49(1)
2.SKOSkøll[3]01:33,83(4)03:14,74(5)04:55,87(3)06:33,84(2)
3.AEGAegir[2]01:31,73(2)03:10,72(2)04:53,23(2)06:34,08(3)
4.NERNereus[1]01:33,47(3)03:14,48(4)04:56,83(4)06:35,24(4)
5.VIDVidar[4]01:35,22(5)03:14,05(3)04:57,73(5)06:38,20(5)
6.ORCOrca[6]01:36,85(6)03:18,52(6)05:03,29(6)06:45,31(6)

Sun 17:45 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.TRITriton[6]01:43,43(3)03:32,05(1)05:20,96(1)07:11,57(1)
2.NERNereus[2]01:42,25(2)03:33,89(2)05:25,17(2)07:15,25(2)
3.ORCOrca[1]01:41,91(1)03:34,78(3)05:27,47(3)07:18,29(3)
4.LAGLaga[4]01:47,76(5)03:37,19(5)05:29,95(5)07:24,31(4)
5.ARGArgo[3]01:45,60(4)03:36,55(4)05:29,77(4)07:26,16(5)
6.SKASkadi[5]01:49,94(6)03:43,55(6)05:37,82(6)07:33,37(6)

Sun 17:52 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus[5]01:26,38(1)02:59,60(1)04:36,93(1)06:13,17(1)
2.OKEOkeanos[4]01:28,29(3)03:03,16(3)04:39,83(2)06:14,67(2)
3.ARGArgo[6]01:28,96(4)03:02,99(2)04:40,79(4)06:16,49(3)
4.LAGLaga[2]01:27,72(2)03:03,32(4)04:40,61(3)06:16,81(4)
5.GYAGyas[3]01:30,96(6)03:06,10(5)04:43,52(5)06:18,67(5)
6.AEGAegir[1]01:30,60(5)03:06,56(6)04:44,77(6)06:20,02(6)