Aegon Koninklijke - Holland Beker

30 June 2018 to 01 July 2018
Results are available

Sat 08:30 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HOOHoop/DDS[2]02:02,06(1)04:06,14(1)06:10,59(1)08:17,55(1)
2.GOUGouda[1]02:06,32(4)04:14,41(3)06:19,02(2)08:27,89(2)
3.WILWillem III[4]02:03,84(2)04:13,11(2)06:24,76(3)08:36,89(3)
4.AMSAmstel[3]02:06,12(3)04:18,65(4)06:33,50(4)08:48,39(4)

Sat 08:35 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.TROTromp 1[1]02:04,81(1)04:11,30(1)06:19,82(1)08:25,18(1)
2.VIKViking/Willem III[2]02:07,59(3)--06:30,22(3)08:35,13(2)
3.TROTromp 2[3]02:06,08(2)04:17,15(2)06:29,75(2)08:37,24(3)

Sat 08:40 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB-combi 1[4]01:45,44(2)03:37,74(1)05:28,85(1)07:18,35(1)
2.KBAKC Bagsværd[1]01:44,57(1)03:37,74(1)05:31,59(2)07:24,20(2)
3.INAIndonesia[2]01:49,05(3)03:45,49(3)05:39,38(3)07:33,04(3)
4.KNRKNRB-combi 2[3]01:49,32(4)03:46,62(4)05:43,44(4)07:39,29(4)

Sat 08:45 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KKØKC København[2]01:45,65(1)03:38,07(1)05:33,21(1)07:27,58(1)
2.MNSRV Münster-combi[1]01:48,94(3)03:40,13(2)05:35,07(2)07:30,32(2)
3.TRITriton/Nereus/Gyas[4]01:47,09(2)03:41,29(3)05:36,80(3)07:34,24(3)
4.NJONjord[3]01:52,11(4)03:49,74(4)05:49,03(4)07:47,10(4)

Sat 08:50 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.EEMEem[1]01:46,16(1)03:39,73(1)05:36,59(1)07:31,54(1)
2.MAAMaas[3]01:47,07(2)03:43,17(2)05:41,90(2)07:35,38(2)
3.WILWillem III/Hertog[5]01:47,91(3)03:44,39(3)05:43,19(3)07:35,94(3)
4.TROTromp/Naarden[2]01:49,90(4)03:45,87(4)05:44,82(4)07:41,34(4)
5.SAFSA Fribourg[4]01:51,52(5)03:52,41(5)05:57,20(5)07:55,97(5)

Sat 08:55 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HOOHoop 2[2]01:50,05(2)03:45,54(1)05:44,51(1)07:39,94(1)
2.HOOHoop 1[4]01:48,37(1)03:46,99(2)05:48,33(2)07:43,91(2)
3.WILWillem III[1]01:50,85(3)03:50,86(3)05:54,28(3)07:50,36(3)
4.SPASpaarne/Tromp[3]01:52,49(4)03:55,23(4)05:59,27(4)07:57,27(4)

Sat 09:00 : Heat 3

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HUNHunze/Leythe[3]01:47,13(1)03:43,22(1)05:42,27(1)07:34,46(1)
2.HILHilton College[4]01:47,26(2)03:44,81(2)05:43,28(2)07:36,33(2)
3.LEYLeythe[2]01:48,91(3)03:46,70(3)05:47,66(3)07:41,44(3)
4.THYThyro/Tubantia[1]01:54,83(4)04:00,48(4)06:06,77(4)07:58,77(4)

Sat 09:05 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.PHOPhocas/Saurus[1]02:01,93(2)04:09,78(1)06:19,53(1)08:27,24(1)
2.TRITriton 2 (P4)[4]02:01,07(1)04:11,35(2)06:22,00(2)08:30,17(2)
3.GYAGyas[2]02:03,99(3)04:14,35(3)06:23,78(3)08:31,73(3)
4.GYAGyas/Aegir[3]02:06,96(4)04:18,96(4)06:30,90(4)08:42,13(4)

Sat 09:10 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.EUREuros (P1)[1]02:00,99(1)04:08,17(1)06:16,32(1)08:19,44(1)
2.OKEOkeanos[2]02:03,91(3)04:13,00(3)06:21,77(3)08:24,41(2)
3.SKASkadi[5]02:02,87(2)04:11,65(2)06:21,45(2)08:24,69(3)
4.NERNereus (P5)[4]02:05,80(5)04:16,21(5)06:25,61(5)08:30,53(4)
5.SAUSaurus[3]02:05,39(4)04:15,13(4)06:25,38(4)08:32,17(5)

Sat 09:15 : Heat 3

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.TRITriton 1[4]02:00,31(1)04:07,27(1)06:17,07(1)08:26,05(1)
2.SKOSkøll (P6)[2]02:01,79(2)04:09,87(2)06:20,28(2)08:30,14(2)
3.LAGLaga 1[1]02:06,99(3)04:15,66(3)06:27,53(3)08:36,41(3)
4.LAGLaga 2[3]02:09,43(4)04:20,73(4)06:35,34(4)08:47,82(4)

Sat 09:20 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.THEThêta (P2)[1]01:47,69(1)03:39,85(1)05:34,20(1)07:29,96(1)
2.SAUSaurus (P3)[2]01:50,10(2)03:42,26(2)05:37,25(2)07:39,22(2)
3.AEGAegir/Gyas[5]01:51,92(4)03:48,67(3)05:47,56(3)07:45,46(3)
4.TRITriton/Viking[3]01:50,53(3)03:48,67(3)05:50,41(4)07:52,67(4)
5.SKASkadi[4]01:57,57(5)04:00,56(5)06:07,53(5)08:11,93(5)

Sat 09:25 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord (P1)[1]01:42,48(1)03:31,92(1)05:29,74(1)07:28,36(1)
2.ASOAsopos (P4)[5]01:49,86(4)03:43,29(3)05:41,69(3)07:40,27(2)
3.OKEOkeanos[3]01:45,62(2)03:39,66(2)05:39,87(2)07:41,80(3)
4.SKASkadi/Laga[2]01:49,07(3)03:44,87(4)05:45,02(4)07:45,18(4)
5.ORCOrca[4]01:51,16(5)03:51,40(5)05:54,81(5)07:55,11(5)

Sat 09:30 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus[3]01:36,99(1)03:19,73(1)05:08,61(1)06:54,98(1)
2.ARGArgo (P2)[1]01:37,53(2)03:20,43(2)05:10,26(2)06:57,84(2)
3.PROProteus 2[5]01:39,67(4)03:25,18(3)05:14,91(3)07:03,51(3)
4.NJONjord 2[2]01:38,34(3)03:26,13(4)05:19,23(4)07:08,42(4)
5.ASOAsopos[4]01:41,25(5)03:33,96(5)05:29,88(5)07:17,21(5)

Sat 09:35 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord 1 (P1)[3]01:37,05(1)03:23,43(1)05:10,40(1)06:52,53(1)
2.PROProteus 1 (P4)[1]01:38,61(2)03:26,48(2)05:12,00(2)06:54,61(2)
3.SKASkadi[4]01:39,83(3)03:26,48(2)05:16,28(3)07:08,90(3)
4.SKOSkøll[5]01:42,51(5)03:34,20(4)05:28,43(4)07:17,14(4)
5.AEGAegir[2]01:40,42(4)03:34,20(4)05:30,38(5)07:24,03(5)

Sat 09:40 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.AEGAegir (P2)[3]02:05,69(5)03:59,70(2)06:01,55(1)08:06,64(1)
2.NJONjord (P2)[4]01:55,15(1)03:59,12(1)06:03,74(2)08:09,71(2)
3.LAGLaga 1[2]01:57,62(2)04:03,46(3)06:08,66(3)08:17,36(3)
4.GYAGyas[1]01:58,26(3)04:10,13(4)06:17,73(4)08:28,58(4)
5.PELPelargos[5]02:03,54(4)04:15,51(5)06:26,21(5)08:37,28(5)

Sat 09:45 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.PROProteus[2]01:52,59(1)03:52,57(1)05:57,03(1)08:00,01(1)
2.ARGArgo (P4)[3]01:56,23(2)03:55,31(2)05:58,94(2)08:01,58(2)
3.LAGLaga 2[4]01:58,19(4)03:59,38(3)06:04,81(3)08:06,51(3)
4.LAGLaga 3[5]01:58,00(3)03:59,66(4)06:05,44(4)08:07,32(4)
5.VIDVidar[1]02:02,10(5)04:04,90(5)06:11,75(5)08:15,55(5)

Sat 10:00 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SKOSkøll (P2)[3]01:42,56(1)03:29,43(1)05:19,07(1)07:15,96(1)
2.LAGLaga (P2)[2]01:44,42(2)03:33,63(2)05:26,43(2)07:20,37(2)
3.GYAGyas[1]01:45,09(3)03:37,15(3)05:29,86(3)07:27,03(3)
4.PHOPhocas[5]01:48,17(5)03:41,92(4)05:36,57(4)07:33,34(4)
5.MWCMaastrichtsche[4]01:47,92(4)03:46,25(5)05:51,52(5)07:57,76(5)

Sat 10:05 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.THEThêta (P1)[1]01:43,22(2)03:29,71(1)05:21,53(1)07:19,08(1)
2.SKASkadi 2[3]01:42,91(1)03:34,59(2)05:33,05(2)07:33,32(2)
3.AEGAegir[4]01:48,33(4)03:42,01(4)05:38,72(3)07:36,59(3)
4.SKASkadi 1[2]01:44,50(3)03:37,90(3)05:39,31(4)07:40,99(4)

Sat 10:30 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GYAGyas 1 (P3)[1]01:35,98(1)03:15,30(1)04:59,97(1)06:47,26(1)
2.PROProteus (P4)[3]01:37,14(3)03:18,26(2)05:05,95(2)06:52,57(2)
3.GYAGyas 2[4]01:36,98(2)03:19,20(3)05:07,67(3)06:55,45(3)
4.THEThêta[2]01:43,19(4)03:30,70(4)05:24,70(4)07:13,32(4)
5.TROTromp[5]01:48,26(5)03:42,24(5)05:43,46(5)07:37,17(5)

Sat 10:35 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LAGLaga 1 (P2)[1]01:36,91(1)03:20,82(1)05:08,56(1)06:55,00(1)
2.NJONjord (P5)[4]01:38,73(3)03:25,26(2)05:14,06(2)07:01,76(2)
3.SKASkadi[3]01:41,12(4)03:27,28(3)05:16,63(3)07:03,51(3)
4.PHOPhocas[2]01:41,39(5)03:28,75(4)05:19,03(4)07:06,11(4)
5.SKOSkøll[5]01:38,27(2)03:28,75(4)05:23,23(5)07:17,18(5)

Sat 10:40 : Heat 3

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.AEGAegir (P1)[4]01:36,12(1)03:23,09(1)05:10,76(1)06:55,91(1)
2.TRITriton/Viking (P6)[3]01:39,41(3)03:26,18(3)05:14,66(3)06:56,23(2)
3.VIDVidar[1]01:37,48(2)03:23,09(1)05:13,68(2)07:00,26(3)
4.LAGLaga 2[2]01:39,84(4)03:29,03(4)05:23,43(4)07:12,50(4)

Sat 10:45 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.BASBasler[6]01:52,60(1)03:52,36(1)05:54,18(1)07:53,04(1)
2.SKOSkøll[2]01:54,46(3)03:56,95(3)05:58,31(2)08:01,71(2)
3.HADHadsund RK[3]01:53,21(2)03:55,12(2)06:01,91(3)08:12,32(3)
4.NJONjord[1]01:59,80(4)04:01,28(4)06:08,58(4)08:15,41(4)
5.HELHelsingborgs RK[5]02:00,17(5)04:04,88(5)06:17,54(5)08:26,74(5)
6.HALHalmstad RF[4]02:04,77(6)04:17,19(6)06:37,25(6)08:53,26(6)

Sat 10:50 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LAGLaga[1]01:56,20(3)04:01,13(2)06:08,80(2)08:13,10(1)
2.NERNereus[3]01:54,90(2)03:59,05(1)06:08,34(1)08:15,15(2)
3.LEYLeythe 1[4]01:53,23(1)04:01,13(2)06:12,37(3)08:16,25(3)
4.QUBQueens University Belfast BC 1[2]02:02,57(4)04:14,78(4)06:30,88(4)08:42,92(4)
5.PROProteus[5]02:08,65(5)04:29,81(5)06:50,68(5)09:01,88(5)

Sat 10:55 : Heat 3

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.WILWillem III[2]01:56,77(1)04:02,42(1)06:06,12(1)08:07,03(1)
2.THEThêta[3]01:58,01(2)04:02,86(2)06:07,25(2)08:10,09(2)
3.LEYLeythe 2[1]01:58,42(3)04:04,09(3)06:08,42(3)08:11,07(3)
4.QUBQueens University Belfast BC 2[4]02:06,62(5)04:19,85(4)06:32,80(4)08:33,23(4)
5.ARGArgo[5]02:05,44(4)04:22,80(5)06:33,03(5)08:35,75(5)

Sat 11:00 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.TRITriton[1]02:10,43(1)04:21,81(1)06:34,57(1)08:49,12(1)
2.THAThailand 2[2]02:14,98(2)04:30,08(2)06:45,44(2)09:02,16(2)
3.ASOAsopos[5]02:17,33(3)04:36,57(3)06:54,68(3)09:11,24(3)
4.HKGHong Kong - China 2[6]02:20,36(4)04:41,11(4)07:00,80(4)09:19,60(4)
5.DDSDDS[4]02:24,91(5)04:47,79(5)07:07,13(5)09:24,67(5)

Sat 11:05 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HKGHong Kong - China 1[2]02:04,29(1)04:14,84(1)06:31,21(1)08:47,65(1)
2.THAThailand 1[1]02:08,33(2)04:19,33(2)06:32,80(2)08:48,41(2)
3.DENDenmark[4]02:09,98(3)04:22,36(3)06:39,21(3)08:54,83(3)
4.LAGLaga[3]02:12,05(5)04:24,79(4)06:43,28(4)08:57,66(4)
5.ODDOdder RK[6]02:11,45(4)04:27,08(5)06:48,33(5)09:03,39(5)
6.SAJSajonia[5]02:14,31(6)04:31,89(6)06:56,65(6)09:18,19(6)

Sat 11:10 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HKGHong Kong - China 1[4]01:52,97(1)03:50,75(2)05:53,89(2)07:57,04(1)
2.HKGHong Kong - China 2[3]01:53,45(2)03:49,23(1)05:51,67(1)07:57,81(2)
3.TRITriton[1]01:54,78(4)03:51,87(3)05:59,65(3)08:11,23(3)
4.GKMMtskheta CRA[2]01:54,21(3)03:55,31(4)06:02,11(4)08:24,28(4)
5.INSINSA Lyon[6]02:01,03(5)04:10,49(5)06:30,02(5)08:47,65(5)
6.VIDVidar[5]--04:11,11(6)06:33,09(6)08:57,53(6)

Sat 11:15 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.IRQIraq[1]01:54,76(2)03:55,82(1)06:05,42(1)08:16,61(1)
2.OKEOkeanos 1[2]01:55,45(3)04:01,25(2)06:11,85(2)08:19,75(2)
3.GYAGyas[4]01:53,97(1)04:02,15(3)06:17,17(4)08:24,29(3)
4.KODKC Odense[5]01:56,01(4)04:04,37(4)06:16,54(3)08:24,88(4)
5.EUREuros[3]01:59,03(5)04:09,49(5)06:24,67(5)08:32,82(5)
6.UDDUddevalla RK[6]02:04,43(6)04:21,70(6)06:49,75(6)09:02,45(6)

Sat 11:20 : Heat 3

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ORCOrca[4]01:57,29(2)04:03,76(2)06:09,36(1)08:16,65(1)
2.FLACR Flamengo[1]01:56,91(1)04:02,53(1)06:13,74(2)08:25,60(2)
3.OKEOkeanos 2[6]02:01,96(4)04:12,50(4)06:26,73(4)08:32,73(3)
4.HALHalmstad RF[3]02:00,17(3)04:11,97(3)06:26,19(3)08:35,08(4)
5.LAGLaga[5]02:04,72(5)04:19,07(5)06:37,21(5)08:48,26(5)

Sat 11:30 : Race For Lanes

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.TROTromp[1]02:07,52(1)04:17,83(1)06:31,74(1)08:51,24(1)
2.MAAMaas 1[2]02:09,56(2)04:22,17(2)06:41,50(2)09:06,23(2)
3.LEYLeythe[4]02:20,59(3)04:41,47(3)07:08,29(3)09:34,69(3)
4.HUNHunze[5]02:20,78(4)04:43,79(4)07:11,68(4)09:37,87(4)
5.VIKViking[3]02:24,29(6)04:49,11(5)07:15,11(5)09:38,23(5)
6.AMSAmstel[6]02:23,82(5)04:53,37(6)07:28,88(6)10:04,45(6)

Sat 11:42 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LEYLeythe[3]01:56,45(1)03:58,92(1)06:07,74(1)08:13,95(1)
2.UDRUniversitario de Regatas[4]02:00,73(2)04:07,44(2)06:15,07(2)08:21,49(2)
3.LAALaak[2]02:03,16(4)04:08,72(3)06:17,51(3)08:24,45(3)
4.DDSDDS[1]02:02,42(3)04:08,72(3)06:23,96(4)08:38,80(4)

Sat 11:48 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SPASpaarne[1]01:55,08(1)03:57,33(1)06:03,95(1)08:11,14(1)
2.WILWillem III[2]01:59,57(2)04:09,65(2)06:24,48(2)08:39,05(2)
3.PAMPampus[3]02:06,17(3)04:16,77(3)06:31,05(3)08:46,66(3)

Sat 11:54 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SCDLSC DHfK Leipzig[6]01:59,55(1)04:07,47(1)06:18,74(1)08:29,35(1)
2.WILWillem III[1]02:01,61(2)04:08,44(2)06:20,11(2)08:36,19(2)
3.SWESweden[5]02:04,64(3)04:16,17(3)06:32,20(3)08:50,65(3)
4.OKEOkeanos[2]02:08,09(5)04:20,05(4)06:40,01(4)08:59,82(4)
5.AARAarhus RK[3]02:06,68(4)04:22,40(5)06:43,30(5)09:00,65(5)
6.DUDDudok[4]02:10,24(6)04:31,08(6)06:52,03(6)09:07,02(6)

Sat 12:00 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.DSRDanske Studenters RK[1]02:00,85(1)04:05,85(1)--08:22,79(1)
2.CAPCapital Lakes Rowing Club[3]02:01,87(2)04:06,95(2)--08:25,79(2)
3.SYUSydney UBC 2[4]02:03,31(3)04:12,30(3)--08:39,71(3)
4.FLACR Flamengo[2]02:07,12(5)04:19,37(5)--08:51,74(4)
5.ORCOrca[5]02:04,56(4)04:17,90(4)--09:00,20(5)

Sat 12:06 : Heat 3

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.EUREuros[4]02:04,07(2)04:13,55(1)06:25,62(1)08:38,27(1)
2.GYAGyas[3]02:06,11(3)04:17,53(3)06:29,93(3)08:41,74(2)
3.TRITriton[1]02:10,21(4)04:20,25(4)06:36,62(5)08:45,34(3)
4.SYUSydney UBC 1[5]02:03,98(1)04:15,15(2)06:29,52(2)08:48,23(4)
5.MBCMolesey BC[2]02:12,52(5)04:24,11(5)06:32,60(4)08:53,32(5)

Sat 12:12 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HARRC Hannover[4]01:50,03(1)03:51,34(1)05:57,77(1)07:58,72(1)
2.PROProteus[2]01:57,77(4)04:02,22(4)06:05,40(4)08:01,05(2)
3.BENBenin[1]01:55,22(2)03:57,85(2)06:03,10(2)08:06,39(3)
4.OKEOkeanos 2[5]01:55,66(3)03:58,96(3)06:04,79(3)08:10,91(4)

Sat 12:18 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NZLNew Zealand[4]01:49,82(2)03:41,02(1)05:36,64(1)07:34,95(1)
2.VIDVidar[2]01:48,93(1)03:43,72(2)05:43,51(2)07:43,77(2)
3.QUBQueens University Belfast BC[5]01:52,77(3)03:51,04(4)05:53,23(4)07:49,69(3)
4.LAGLaga[3]01:53,25(4)03:50,30(3)05:52,55(3)07:59,36(4)

Sat 12:24 : Heat 3

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.CZECzech Republic[3]01:49,33(1)03:41,06(1)05:44,56(1)07:47,23(1)
2.NSRNorske Studenters RK[5]01:53,01(3)03:52,01(2)05:52,62(2)07:53,63(2)
3.SWESweden[2]01:56,53(4)03:55,62(4)05:58,21(3)07:57,88(3)
4.ORCOrca 1[4]01:52,98(2)03:53,83(3)06:00,14(4)08:02,13(4)
5.KODKC Odense[1]01:59,58(5)04:01,66(5)06:06,41(5)08:06,02(5)

Sat 13:14 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.THEThêta (P3)[1]01:48,44(1)03:44,90(1)05:50,03(1)07:48,97(1)
2.LAGLaga 1 (P2)[6]01:48,77(2)03:47,41(2)05:57,75(2)07:51,57(2)
3.OKEOkeanos[5]01:55,45(4)03:53,17(3)06:05,67(3)08:04,37(3)
4.ASOAsopos 1[4]01:52,85(3)03:55,64(4)06:09,33(4)08:14,53(4)
5.ASOAsopos 2[3]01:57,30(5)04:00,85(5)06:14,21(5)08:18,34(5)
6.GYAGyas[2]01:59,08(6)04:04,23(6)--08:22,15(6)

Sat 13:19 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus[2]01:48,89(1)03:46,54(1)05:51,51(1)07:53,03(1)
2.PROProteus (P4)[5]01:52,08(2)03:53,22(2)05:58,80(2)08:01,24(2)
3.EUREuros[6]01:54,79(4)03:57,22(5)06:06,09(4)08:03,92(3)
4.SKOSkøll[1]01:56,56(5)03:56,65(4)06:02,67(3)08:07,00(4)
5.LAGLaga 2[3]01:53,71(3)03:54,86(3)06:18,76(5)08:15,01(5)
6.ARGArgo[4]01:59,03(6)04:05,24(6)--08:28,43(6)

Sat 13:24 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.INAIndonesia 1[3]01:36,45(1)03:19,52(1)05:04,21(1)06:46,33(1)
2.HKGHong Kong - China 1[1]01:40,53(3)03:23,85(2)05:07,56(2)06:51,63(2)
3.INAIndonesia 2[2]01:40,22(2)03:27,21(3)05:13,48(3)06:56,83(3)
4.HKGHong Kong - China 2[4]01:42,59(4)03:30,44(4)05:18,13(4)07:02,48(4)

Sat 13:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB-combi[1]01:52,93(1)03:51,45(1)05:52,12(1)07:54,38(1)
2.RICRIC/Amstel[2]01:56,26(2)03:58,59(2)06:04,51(2)08:09,42(2)

Sat 13:36 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SKOSkøll[1]01:29,38(1)03:02,39(1)04:41,53(1)06:22,73(1)
2.INAIndonesia[2]01:32,23(2)03:07,58(2)04:50,81(2)06:31,40(2)
3.THAThailand[3]01:34,46(3)03:14,55(3)04:59,82(3)06:39,38(3)
4.INSINSA Lyon[4]01:35,36(4)03:17,77(4)05:02,94(4)06:44,84(4)

Sat 13:42 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.USCUnited States Composites/GRS[1]01:33,25(4)03:08,16(1)04:45,05(1)06:18,44(1)
2.KNRKNRB-combi[6]01:32,83(3)03:08,81(2)04:48,88(2)06:21,33(2)
3.ORCOrca[3]01:31,52(1)03:12,04(3)04:55,11(4)06:30,76(3)
4.OKEOkeanos[5]01:31,61(2)03:12,32(4)04:54,24(3)06:32,50(4)
5.USCUSC/ORC/OKE[2]01:35,20(5)08:53,12(6)04:57,74(5)06:33,26(5)
6.WILWillem III-combi[4]01:35,93(6)03:13,86(5)04:58,26(6)06:34,97(6)

Sat 13:48 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SKOSkøll/Gyas[5]01:48,21(1)03:38,05(1)05:27,25(1)07:16,59(1)
2.HEMHemus/Tromp[1]01:48,40(2)03:40,72(2)05:30,80(2)07:24,98(2)
3.SKASkadi/Triton[3]01:50,60(3)03:49,98(3)05:34,78(3)07:25,98(3)
4.AMSAmstel/Skøll[2]01:54,45(4)03:53,67(4)05:48,75(4)07:44,29(4)
5.SAFSA Fribourg[4]01:56,58(5)03:59,71(5)05:56,95(5)07:56,52(5)
6.PROProteus[6]01:59,98(6)04:09,86(6)06:01,58(6)07:59,18(6)

Sat 13:54 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HOOHoop/DDS[2]02:01,87(1)04:05,01(1)06:10,19(1)08:16,16(1)
2.TROTromp 1[1]02:02,60(2)04:08,59(2)06:16,06(2)08:22,78(2)
3.WILWillem III[5]02:04,72(3)04:14,23(3)06:28,77(3)08:41,82(3)
4.VIKViking/Willem III[3]02:09,56(5)04:24,48(5)06:41,79(5)08:53,97(4)
5.GOUGouda[4]02:08,59(4)04:21,29(4)06:34,88(4)08:57,47(5)

Sat 14:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.DENDenmark[3]01:45,15(1)03:37,45(1)05:29,57(1)07:22,21(1)
2.HKGHong Kong - China[2]01:52,80(2)03:53,28(2)05:53,77(2)07:54,21(2)
3.ORCOrca[1]01:59,64(3)04:07,10(3)06:13,80(3)08:22,61(3)

Sat 14:07 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ASOAsopos/Vidar/Proteus/WIL[1]01:34,96(1)03:15,74(1)04:55,70(1)06:34,29(1)
2.GYAGyas[2]01:43,69(2)03:31,81(2)05:17,42(2)07:03,22(2)

Sat 14:15 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB-combi 1[1]01:46,31(2)03:34,34(1)05:24,24(1)07:16,09(1)
2.KBAKC Bagsværd[3]01:46,05(1)03:37,47(2)05:28,84(2)07:21,81(2)
3.KKØKC København[2]01:49,76(3)03:39,81(3)05:33,84(3)07:29,70(3)
4.MNSRV Münster-combi[4]01:49,79(4)03:48,60(4)05:50,47(4)07:49,13(4)
5.INAIndonesia[5]01:53,88(5)03:53,87(5)05:53,78(5)07:53,39(5)

Sat 14:22 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB-combi[4]01:30,46(1)03:08,71(1)04:47,15(1)06:23,20(1)
2.WILWillem III/Laga/Nereus[1]01:30,96(2)03:10,85(2)04:48,79(2)06:28,96(2)
3.ULBULBC[2]01:32,77(3)03:13,37(3)04:52,65(3)06:34,93(3)
4.PROProteus[3]01:33,05(4)03:16,81(4)05:00,23(4)06:53,18(4)

Sat 14:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB/Skadi/Nereus[2]01:51,35(1)03:51,19(1)05:50,52(1)07:50,71(1)
2.NERNereus[3]01:53,82(2)03:56,60(2)06:00,21(2)08:04,62(2)
3.TRITriton/Vidar[4]01:55,51(3)04:01,76(3)06:07,67(3)08:12,16(3)
4.NERNereus/Gyas[5]01:58,50(4)04:07,11(4)06:12,24(4)08:15,78(4)
5.PROProteus/Argo[6]01:59,08(5)04:09,66(5)06:17,85(5)08:23,50(5)
6.ASOAsopos/DDS[1]02:01,98(6)04:14,26(6)06:24,02(6)08:32,98(6)

Sat 14:45 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB/Proteus/Thêta[1]01:55,46(1)03:55,97(1)05:52,93(1)07:53,12(1)
2.KODKC Odense[4]01:58,76(2)04:07,94(2)06:13,90(2)08:18,08(2)
3.SKOSkøll[3]02:01,51(3)04:09,02(3)06:14,21(3)08:22,19(3)
4.THAThailand[2]02:03,39(4)04:13,56(4)06:18,63(4)08:27,47(4)

Sat 14:52 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GYAGyas/Aegir[3]01:37,28(1)03:23,23(1)05:11,26(1)07:03,39(1)
2.CZECzech Republic[1]01:40,69(2)03:28,86(2)05:22,15(2)07:15,54(2)
3.SKOSkøll/Leythe[4]01:43,78(4)03:36,35(4)05:28,37(3)07:21,78(3)
4.THAThailand[2]01:42,32(3)03:36,04(3)05:31,86(4)07:25,72(4)

Sat 15:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HILHilton College[5]01:48,73(3)03:42,17(3)05:35,58(2)07:28,85(1)
2.EEMEem[2]01:46,49(1)03:38,66(1)05:35,02(1)07:32,27(2)
3.HOOHoop 2[1]01:49,74(4)03:41,06(2)05:38,11(3)07:38,14(3)
4.HOOHoop 1[4]01:52,12(5)03:49,24(4)05:49,90(4)07:51,38(4)
5.MAAMaas[6]01:54,42(6)03:52,56(5)05:54,01(5)07:52,13(5)

Sat 15:06 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord[4]01:45,41(1)03:38,37(1)05:35,75(1)07:32,33(1)
2.WILWillem III[3]01:47,60(2)03:46,46(2)05:48,76(2)07:49,25(2)
3.UNAMUNA Mexico[1]02:01,92(4)04:02,50(4)06:06,61(4)08:08,90(3)
4.NERNereus[2]01:55,62(3)03:57,14(3)06:04,34(3)08:14,06(4)

Sat 15:12 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB/Skøll/Laga[1]01:56,83(1)03:59,70(1)06:07,64(1)08:09,80(1)
2.MNSRV Münster/ETUF Essen[3]02:06,25(3)04:19,22(3)06:36,79(3)08:47,07(2)
3.OKEOkeanos[4]02:01,61(2)04:16,71(2)06:36,41(2)08:50,32(3)
4.INAIndonesia[5]02:13,21(5)04:29,67(4)06:48,67(4)08:58,56(4)
5.WILWillem III[2]02:09,79(4)04:30,15(5)06:56,10(5)09:13,57(5)

Sat 15:35 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.FLACR Flamengo[2]01:48,57(1)03:43,85(1)05:46,34(1)07:48,99(1)
2.EUREuros[1]01:50,10(2)03:48,83(2)05:51,31(2)08:00,10(2)
3.ORCOrca 1[3]02:01,12(3)04:15,34(3)06:37,41(3)09:02,45(3)

Sat 15:40 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GYAGyas[1]02:07,12(1)04:17,94(1)06:39,10(1)08:54,98(1)
2.SKASkadi[2]02:10,15(2)04:25,27(2)06:52,38(2)09:11,01(2)
3.NERNereus (P5)[4]02:11,01(3)04:26,55(3)06:54,95(3)09:13,33(3)
4.GYAGyas/Aegir[5]02:13,14(4)04:31,37(4)06:58,70(4)09:15,48(4)
5.LAGLaga 1[3]02:14,54(5)04:33,51(5)07:03,53(5)09:23,57(5)

Sat 15:45 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.TRITriton 1[3]02:03,73(1)04:20,22(1)06:34,36(1)08:46,03(1)
2.EUREuros (P1)[2]02:05,70(2)04:22,98(2)06:36,29(2)08:46,95(2)
3.PHOPhocas/Saurus[1]02:08,25(3)04:28,50(3)06:44,25(3)09:00,16(3)
4.SKOSkøll (P6)[5]02:11,71(4)04:32,50(4)06:53,25(4)09:12,88(4)
5.OKEOkeanos[6]02:13,44(5)04:37,70(5)07:00,69(5)09:21,28(5)
6.TRITriton 2 (P4)[4]02:14,46(6)04:42,04(6)07:09,43(6)09:33,87(6)

Sat 15:50 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SKASkadi/Laga[1]02:02,54(1)04:06,23(1)06:15,04(1)08:18,14(1)
2.TRITriton/Viking[2]02:02,81(2)04:09,90(2)06:22,26(2)08:26,89(2)
3.ORCOrca[3]02:03,93(3)04:14,35(3)06:29,48(3)08:36,10(3)
4.SKASkadi[4]02:11,30(4)04:27,12(4)06:45,05(4)08:57,22(4)

Sat 15:55 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord (P1)[1]01:50,63(1)03:50,85(1)05:47,47(1)07:45,20(1)
2.THEThêta (P2)[2]01:56,88(2)03:59,46(2)05:58,40(2)07:57,93(2)
3.SAUSaurus (P3)[4]01:58,84(4)04:01,43(3)06:04,50(3)08:04,98(3)
4.ASOAsopos (P4)[3]02:01,25(5)04:05,97(5)06:10,02(4)08:12,47(4)
5.AEGAegir/Gyas[5]02:02,98(6)04:07,92(6)06:15,82(5)08:17,18(5)
6.OKEOkeanos[6]01:57,77(3)04:04,07(4)06:19,02(6)08:29,79(6)

Sat 16:00 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SKOSkøll[1]01:45,12(1)03:37,91(1)05:32,53(1)07:26,73(1)
2.NJONjord 2[2]01:46,36(2)03:40,29(2)05:34,37(2)07:27,91(2)
3.ASOAsopos[3]01:52,48(4)03:51,12(4)05:49,84(4)07:45,22(3)
4.AEGAegir[4]01:49,72(3)03:49,12(3)05:49,14(3)07:47,92(4)

Sat 16:05 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord 1 (P1)[1]01:41,45(2)03:30,25(2)05:17,59(1)07:02,24(1)
2.NERNereus[2]01:41,15(1)03:28,57(1)05:20,98(2)07:08,24(2)
3.ARGArgo (P2)[3]01:45,08(3)03:37,08(3)05:28,89(3)07:18,36(3)
4.PROProteus 1 (P4)[4]01:45,25(4)03:38,60(4)05:31,52(4)07:20,14(4)
5.PROProteus 2[6]01:47,25(5)03:44,54(5)05:38,62(5)07:33,48(5)
6.SKASkadi[5]01:49,45(6)03:48,88(6)05:48,80(6)07:46,45(6)

Sat 16:10 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LAGLaga 3[1]02:10,23(1)04:16,35(1)06:31,41(1)08:43,62(1)
2.GYAGyas[2]02:15,82(3)04:24,19(2)06:44,61(2)09:00,67(2)
3.VIDVidar[4]02:16,99(4)04:26,87(4)06:50,29(4)09:03,92(3)
4.PELPelargos[3]02:15,50(2)04:26,44(3)06:50,13(3)09:11,40(4)

Sat 16:15 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.AEGAegir (P2)[1]02:00,88(3)04:21,14(4)06:24,01(1)08:29,43(1)
2.PROProteus[2]01:59,57(2)04:11,73(1)06:28,73(2)08:29,85(2)
3.ARGArgo (P4)[3]02:04,59(6)04:18,66(3)06:31,23(3)08:38,84(3)
4.NJONjord (P2)[4]01:59,02(1)04:16,20(2)06:32,16(4)08:40,44(4)
5.LAGLaga 2[6]02:03,46(4)04:22,10(5)06:49,94(6)08:54,06(5)
6.LAGLaga 1[5]02:04,29(5)04:25,80(6)06:42,57(5)09:08,51(6)

Sat 16:20 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ASOAsopos 1[1]02:04,47(1)04:10,83(1)06:13,82(1)08:23,01(1)
2.SKOSkøll[2]02:09,39(3)04:17,99(2)06:21,24(2)08:30,24(2)
3.LAGLaga 2[4]02:09,13(2)04:19,97(3)06:25,33(3)08:36,23(3)
4.ASOAsopos 2[3]02:12,31(4)04:22,13(4)06:26,51(4)08:40,89(4)
5.GYAGyas[5]02:16,26(5)04:30,90(5)06:40,57(5)08:55,96(5)

Sat 16:25 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LAGLaga 1 (P2)[4]01:57,37(1)03:54,46(1)05:57,19(1)07:59,50(1)
2.THEThêta (P3)[1]01:58,50(3)03:58,09(3)06:02,57(3)08:05,75(2)
3.NERNereus[2]01:58,12(2)03:56,67(2)06:02,34(2)08:06,14(3)
4.EUREuros[6]02:03,63(5)04:06,24(5)06:13,48(5)08:18,28(4)
5.PROProteus (P4)[3]02:03,36(4)04:04,32(4)06:11,98(4)08:18,51(5)
6.OKEOkeanos[5]02:04,58(6)04:08,14(6)06:15,95(6)08:23,59(6)

Sat 16:30 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.PHOPhocas[2]01:56,74(1)04:01,55(1)06:08,65(1)08:07,61(1)
2.SKASkadi 1[1]01:58,69(2)04:03,05(2)06:09,57(2)08:10,13(2)
3.MWCMaastrichtsche[3]01:58,98(3)04:04,67(3)06:17,17(3)08:25,61(3)

Sat 16:35 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.THEThêta (P1)[1]01:45,71(1)03:36,18(1)05:30,51(1)07:20,48(1)
2.SKOSkøll (P2)[2]01:48,59(2)03:39,07(2)05:33,26(2)07:24,22(2)
3.LAGLaga (P2)[4]01:52,50(4)03:48,43(4)05:47,84(4)07:41,08(3)
4.SKASkadi 2[3]01:51,79(3)03:47,34(3)05:47,48(3)07:43,04(4)
5.AEGAegir[6]01:56,10(5)03:54,91(5)05:57,77(5)07:57,24(5)
6.GYAGyas[5]01:56,35(6)03:57,60(6)06:03,21(6)08:07,20(6)

Sat 16:40 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SKASkadi[1]01:41,57(2)03:27,57(1)05:17,11(1)07:05,30(1)
2.VIDVidar[2]01:43,47(3)03:30,78(3)05:20,38(2)07:07,70(2)
3.GYAGyas 2[3]01:40,26(1)03:28,98(2)05:27,21(3)07:21,59(3)
4.LAGLaga 2[5]01:45,55(4)03:37,29(4)05:33,15(4)07:25,76(4)
5.PHOPhocas[4]01:46,43(5)03:39,43(5)05:36,46(5)07:28,37(5)

Sat 16:45 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LAGLaga 1 (P2)[1]01:39,40(2)03:22,76(1)05:06,73(1)06:51,01(1)
2.GYAGyas 1 (P3)[2]01:40,52(3)03:26,13(3)05:12,60(2)06:57,99(2)
3.AEGAegir (P1)[3]01:39,06(1)03:25,78(2)05:13,11(3)07:02,42(3)
4.TRITriton/Viking (P6)[4]01:45,78(6)03:35,03(5)05:27,94(5)07:11,52(4)
5.NJONjord (P5)[6]01:45,38(5)03:36,53(6)05:28,34(6)07:17,60(5)
6.PROProteus (P4)[5]01:42,84(4)03:32,88(4)05:27,67(4)07:19,86(6)

Sat 17:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord 1[2]--04:30,32(1)06:45,43(1)09:00,27(1)
2.FLACR Flamengo[5]--04:35,16(2)06:51,33(2)09:12,01(2)
3.NJONjord 2[1]--04:48,65(5)07:05,91(4)09:21,52(3)
4.RSHRC Süderelbe [4]--04:44,85(3)07:05,51(3)09:30,64(4)
5.KODKC Odense[6]--04:46,93(4)07:13,08(5)09:35,14(5)
6.HALHalmstad RF[3]--05:09,60(6)07:50,53(6)10:20,69(6)

Sat 17:05 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.WILWillem III[1]01:55,23(1)03:54,11(1)05:53,84(1)07:54,96(1)
2.BASBasler[3]01:57,32(2)04:00,29(2)06:01,86(2)08:00,82(2)
3.LAGLaga[2]02:01,85(3)04:05,27(3)06:09,55(3)08:12,63(3)
4.THEThêta[4]02:02,73(4)04:09,59(4)06:16,31(5)08:16,74(4)
5.SKOSkøll[6]02:02,99(5)04:11,63(6)06:15,00(4)08:18,04(5)
6.NERNereus[5]02:03,73(6)04:11,25(5)06:18,61(6)08:26,49(6)

Sat 17:10 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HKGHong Kong - China 1[2]02:10,19(1)04:24,56(1)06:39,29(1)09:04,34(1)
2.TRITriton[1]02:11,16(2)04:27,22(2)06:45,94(2)09:09,20(2)
3.DENDenmark[5]02:15,10(3)04:34,83(3)06:56,17(3)09:21,21(3)
4.THAThailand 1[3]02:18,73(4)04:40,42(4)07:05,22(4)09:36,36(4)
5.ASOAsopos[6]02:20,47(5)04:46,23(5)07:14,77(6)09:39,57(5)
6.THAThailand 2[4]02:21,74(6)04:46,80(6)07:12,47(5)09:40,13(6)

Sat 17:15 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HKGHong Kong - China 1[3]01:57,36(1)03:59,72(1)06:09,19(1)08:18,96(1)
2.HKGHong Kong - China 2[5]02:02,92(4)04:10,59(4)06:20,69(3)08:26,05(2)
3.ORCOrca[1]01:59,63(3)04:06,21(3)06:19,41(2)08:27,86(3)
4.FLACR Flamengo[6]02:06,01(6)04:17,51(5)06:34,87(4)08:53,90(4)
5.OKEOkeanos 1[4]02:04,42(5)04:17,95(6)06:38,71(6)08:57,98(5)

Sat 17:26 : Repechage

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.UDRUniversitario de Regatas[1]02:00,67(1)04:11,84(1)06:22,30(1)08:31,00(1)
2.WILWillem III[2]02:06,78(2)04:20,96(2)06:34,27(2)08:53,90(2)
3.LAALaak[3]02:09,83(3)04:26,78(3)06:43,03(3)08:59,64(3)
4.DDSDDS[5]02:10,34(4)04:30,65(4)06:48,36(4)09:06,96(4)
5.PAMPampus[4]02:13,76(5)04:33,89(5)06:54,71(5)09:15,04(5)

Sat 17:32 : Repechage 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SWESweden[2]02:12,52(1)04:34,03(1)06:58,23(1)09:21,25(1)
2.FLACR Flamengo[3]02:17,02(2)04:42,75(2)07:10,74(2)09:34,22(2)
3.TRITriton[1]02:19,37(3)04:48,40(3)07:18,13(3)09:45,11(3)
4.DUDDudok[5]02:20,06(4)04:53,47(5)07:28,58(4)09:51,76(4)

Sat 17:38 : Repechage 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SYUSydney UBC 2[1]02:16,74(1)04:32,99(1)06:46,68(1)09:05,61(1)
2.OKEOkeanos[2]02:20,01(2)04:41,84(2)07:03,20(2)09:22,46(2)
3.SYUSydney UBC 1[3]02:26,94(5)04:48,34(4)07:07,36(4)09:23,11(3)
4.ORCOrca[5]02:22,37(3)04:47,09(3)07:06,63(3)09:23,41(4)
5.AARAarhus RK[4]02:25,96(4)04:56,31(5)07:27,61(5)09:59,13(5)

Sat 17:44 : Repechage

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LAGLaga[1]01:58,23(1)04:08,59(1)06:24,05(1)08:36,00(1)
2.ORCOrca 1[2]02:05,16(2)04:17,72(2)06:30,66(2)08:40,62(2)
3.OKEOkeanos 2[3]02:07,73(3)04:19,97(3)06:38,05(3)08:43,22(3)
4.KODKC Odense[4]02:08,13(4)04:25,49(4)06:42,41(4)08:43,39(4)

Sun 08:45 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.SKOSkøll01:37,93(1)--05:49,18(1)07:50,88(1)

Sun 08:48 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.NJONjord/Nereus------07:34,19(1)
2.KODKC Odense------07:37,23(2)
3.NERNereus/Gyas------07:44,79(3)

Sun 08:58 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB-combi 101:26,41(1)----07:00,19(1)
2.KBAKC Bagsværd------07:01,03(2)
3.TRITriton/Nereus/Willem III01:26,91(2)----07:18,35(3)
4.INAIndonesia01:31,41(4)----07:18,84(4)
5.KNRKNRB-combi 201:31,31(3)--05:29,17(1)07:23,35(5)
6.MNSRV Münster-combi01:33,81(5)--06:09,58(2)07:31,09(6)

Sun 09:03 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.TROTromp01:30,64(1)----07:38,80(1)

Sun 09:08 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.ULBULBC/Proteus01:18,86(3)03:02,53(2)04:47,28(1)06:31,54(1)
2.LAGLaga/DDS01:18,74(2)03:02,83(3)--06:34,27(2)
3.ORCOrca01:17,27(1)03:02,34(1)--06:37,54(3)

Sun 09:13 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.SKASkadi/Triton01:22,98(1)03:11,67(1)--06:54,73(1)
2.LAGLaga/Indonesia01:25,89(2)03:19,49(2)--07:05,84(2)
3.SAFSA Fribourg01:32,59(3)03:28,99(3)--07:20,65(3)

Sun 09:21 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.GYAGyas/Aegir01:20,42(1)03:04,66(1)04:50,14(1)06:31,75(1)
2.KNRKNRB/Leythe/Skøll01:24,18(5)03:13,00(3)04:58,99(2)06:41,14(2)
3.SKOSkøll/Gyas01:23,71(4)03:13,77(5)05:02,30(3)06:46,65(3)
4.LEYLeythe/Nereus01:22,73(2)03:12,75(2)05:03,81(4)06:50,69(4)
5.QUBQueens University Belfast BC01:23,46(3)03:13,50(4)05:05,47(5)06:56,04(5)
6.LAGLaga/Basler01:24,32(6)03:17,91(6)05:09,17(6)06:57,32(6)
7.HILHilton College01:25,21(8)03:19,58(7)05:12,03(7)07:02,55(7)
8.TROTromp01:25,20(7)03:23,21(8)05:15,79(8)07:12,01(8)
9.MWCMaastrichtsche01:28,57(9)03:28,15(9)05:27,66(9)07:26,96(9)

Sun 09:33 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.WILWillem III/Maas/Gouda/Salland01:32,08(2)03:25,67(1)05:19,73(1)07:15,94(1)
2.LEYLeythe/Tromp/Hunze01:30,83(1)03:27,45(2)05:26,57(2)07:20,05(2)
3.AMSAmstel01:33,54(3)03:35,09(3)05:38,87(3)07:40,02(3)
4.TROTromp01:35,69(4)03:37,11(4)05:42,78(4)07:42,28(4)

Sun 09:37 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.INAIndonesia01:13,83(4)02:49,84(3)04:28,36(3)06:02,61(1)
2.TRITriton-combi01:12,54(1)02:47,12(1)04:25,06(1)06:05,05(2)
3.HKGHong Kong - China01:13,38(3)02:48,89(2)04:26,64(2)06:06,52(3)
4.NJONjord/Nereus01:13,10(2)02:52,96(4)04:33,65(4)06:11,64(4)

Sun 09:45 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.VIDVidar/Skadi/Gyas/Skøll01:09,47(2)02:42,87(1)04:17,23(1)05:50,46(1)
2.LAGLaga/Aegir01:08,04(1)02:43,37(2)04:19,45(2)05:54,61(2)
3.RICRIC-combi01:12,45(4)02:51,38(4)04:27,89(4)06:01,39(3)
4.SKOSkøll01:10,59(3)02:47,49(3)04:26,61(3)06:03,51(4)
5.USCUnited States Composites/GRS01:14,82(7)02:55,60(7)04:33,69(6)06:07,40(5)
6.ORCOrca01:13,09(5)02:53,10(5)04:32,79(5)06:11,09(6)
7.USCUSC/OKE/ORC/INS01:14,36(6)02:55,03(6)04:36,83(7)06:17,12(7)
8.PROProteus01:15,45(8)02:58,90(8)04:41,18(8)06:20,05(8)

Sun 09:53 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB-combi 101:14,20(1)02:54,77(1)04:37,77(1)06:20,79(1)
2.IOWUniversity of Iowa 101:15,33(2)02:55,13(2)04:40,67(2)06:25,99(2)
3.KNRKNRB-combi 201:17,41(3)02:58,58(3)04:43,24(3)06:29,09(3)
4.SILSilVia/Willem III01:18,35(4)03:01,46(4)04:46,09(4)06:31,80(4)
5.NJONjord01:21,44(5)03:07,83(5)04:58,46(5)06:44,93(5)
6.IOWUniversity of Iowa 201:21,91(6)03:11,63(6)05:02,01(6)06:49,75(6)
7.SKOSkøll01:26,31(9)03:22,33(8)05:16,21(8)07:08,08(7)
8.THEThêta/Triton01:26,07(8)03:22,35(9)05:15,73(7)07:09,36(8)
9.OKEOkeanos01:25,63(7)03:22,18(7)05:21,03(9)07:15,95(9)

Sun 10:04 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB-combi 201:18,36(1)03:07,51(1)04:56,41(1)06:42,21(1)
2.DENDenmark01:23,07(2)03:12,70(2)05:00,89(2)06:46,92(2)
3.KNRKNRB/Skøll/Skadi/Nereus01:24,63(4)03:15,48(4)05:05,65(4)06:51,34(3)
4.TRITriton/Nereus/Vidar01:24,65(5)03:15,05(3)05:04,87(3)06:52,12(4)
5.KNRKNRB-combi 101:24,49(3)03:15,76(5)05:07,54(5)06:55,26(5)
6.LAGLaga 101:26,38(6)03:20,14(6)05:14,73(6)07:05,32(6)
7.LAGLaga 201:30,67(9)03:26,48(8)05:22,33(7)07:15,61(7)
8.PHOPhocas/Euros/Saurus01:28,75(7)03:26,26(7)05:22,57(8)07:16,31(8)
9.HKGHong Kong - China01:31,94(11)03:29,70(9)05:24,88(9)07:19,01(9)
10.TRITriton01:30,10(8)03:30,68(10)05:26,71(10)07:19,24(10)
11.WILWillem III/Amstel01:31,49(10)03:33,10(11)05:28,24(11)07:19,55(11)
12.SAUSaurus/Skøll01:33,86(13)03:33,16(12)05:31,91(12)07:27,50(12)
13.GYAGyas/Aegir01:33,06(12)03:35,69(13)05:35,77(13)07:31,99(13)

Sun 10:10 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.INAIndonesia01:14,08(1)02:52,89(1)04:29,97(1)06:05,34(1)
2.ASOAsopos/Vidar/Proteus/WIL01:16,10(2)02:54,35(2)04:32,58(2)06:09,25(2)
3.INSINSA Lyon01:18,35(3)02:59,49(3)04:39,43(3)06:16,48(3)

Sun 10:19 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.RICRIC01:36,32(2)03:38,87(2)05:38,84(2)07:37,58(1)
2.WETWetterwille01:32,61(1)03:36,22(1)05:38,72(1)07:40,61(2)
3.SAFSA Fribourg01:41,83(3)03:44,91(3)05:45,73(3)07:46,33(3)

Sun 10:23 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
2.MNSRV Münster/ETUF Essen01:45,26(1)04:02,82(2)06:06,67(1)08:19,44(1)
3.LUBLübecker RG/SC DHfK Leipzig01:48,31(2)03:58,24(1)06:11,57(2)08:24,76(2)

Sun 10:28 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.NERNereus/Laga01:23,39(2)03:14,97(2)05:07,18(1)06:55,54(1)
2.CALCAL/AUNL01:24,82(4)03:17,11(3)05:07,82(2)06:55,81(2)
3.FLACR Flamengo01:24,60(3)03:17,91(4)05:12,44(4)07:00,13(3)
4.KNRKNRB/Triton01:22,85(1)03:13,12(1)05:08,13(3)07:01,24(4)
5.WILWillem III--03:25,77(7)05:16,94(5)07:06,70(5)
6.NJONjord 101:26,74(7)03:23,94(5)05:23,26(7)07:10,10(6)
7.NJONjord 201:25,83(5)--05:18,76(6)07:16,76(7)
8.OKEOkeanos 101:26,58(6)03:25,17(6)05:25,03(8)07:21,35(8)
9.NERNereus01:31,42(8)03:35,10(8)05:40,58(9)07:41,05(9)
10.OKEOkeanos 2--03:40,45(9)05:44,65(10)07:45,43(10)

Sun 10:38 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.ORCOrca01:44,49(1)04:02,72(1)06:26,47(1)08:44,17(1)
2.HKGHong Kong - China01:54,98(2)04:27,30(2)06:51,30(2)09:13,43(2)

Sun 10:42 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.HKGHong Kong - China01:33,81(1)03:33,24(1)05:34,12(1)07:38,50(1)
2.GKMMtskheta CRA01:37,09(2)03:44,79(2)05:56,67(2)08:07,03(2)
3.HEMHemus01:41,13(3)03:52,78(3)06:10,31(5)08:12,48(3)
4.PROProteus01:45,55(5)03:56,77(5)06:08,17(3)08:14,31(4)
5.AMSAmstel01:42,91(4)03:55,41(4)06:08,79(4)08:18,65(5)
6.INSINSA Lyon01:48,14(7)04:29,91(7)06:20,49(6)08:27,71(6)
7.ORCOrca01:46,88(6)04:07,81(6)06:56,58(7)08:46,17(7)

Sun 10:51 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.NJONjord 101:53,89(2)04:18,80(2)06:33,10(1)08:41,76(1)
2.KODKC Odense01:49,47(1)04:13,29(1)06:34,74(2)08:49,32(2)
3.RSHRC Süderelbe 01:57,58(3)04:23,81(3)06:48,82(3)09:09,15(3)
4.NJONjord 202:03,53(4)04:42,13(4)07:04,67(4)09:16,34(4)

Sun 10:56 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.HKGHong Kong - China01:50,96(2)04:07,03(1)06:20,57(1)08:31,52(1)
2.DENDenmark01:53,12(4)04:08,84(3)06:22,78(2)08:34,21(2)
3.ODDOdder RK01:50,17(1)04:08,53(2)06:25,02(3)08:35,50(3)
4.ASOAsopos01:51,63(3)04:10,94(4)06:28,98(5)08:41,99(4)
5.SAJSajonia01:54,16(5)04:11,78(5)06:26,83(4)08:44,25(5)
6.THAThailand 101:55,50(7)04:15,62(6)06:33,63(6)08:50,42(6)
7.VIDVidar01:55,46(6)04:18,06(7)06:37,16(7)08:53,94(7)
8.THAThailand 2--04:19,83(8)06:38,29(8)08:54,65(8)

Sun 11:04 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.HUNHunze/Leythe01:22,52(2)03:07,27(2)04:52,95(2)06:35,10(1)
2.WILWillem III01:20,63(1)03:04,18(1)04:51,05(1)06:41,95(2)

Sun 11:08 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
1.HKGHong Kong - China01:33,49(1)03:36,29(1)05:38,07(1)07:42,05(1)
2.GYAGyas01:33,82(2)04:05,49(5)05:44,09(2)07:54,07(2)
3.KODKC Odense01:34,43(3)03:44,30(2)05:54,41(3)08:00,18(3)
4.OKEOkeanos 201:40,32(5)03:49,51(3)05:58,73(4)08:09,37(4)
5.HALHalmstad RF01:38,09(4)03:50,63(4)06:04,33(5)08:22,06(5)
6.UDDUddevalla RK01:46,26(6)04:05,55(6)06:22,93(6)08:45,14(6)

Sun 11:16 : Time Trial

pos.crew500m1000m1500mfinish
KODKC Odense01:35,39(5)03:52,21(7)06:04,94(8)08:15,88(8)
1.WILWillem III01:32,51(1)03:40,13(1)05:46,29(2)07:45,81(1)
2.SKOSkøll01:33,34(2)03:46,21(5)05:45,61(1)07:47,01(2)
3.HADHadsund RK01:35,82(7)03:53,25(8)05:47,65(3)07:48,05(3)
4.NERNereus01:38,17(8)03:46,52(6)05:52,62(5)07:51,56(4)
5.ARGArgo01:33,92(4)03:43,60(3)05:51,42(4)07:53,43(5)
6.LEYLeythe01:35,68(6)03:45,34(4)05:53,26(6)07:56,13(6)
7.HELHelsingborgs RK01:33,36(3)03:42,18(2)06:00,62(7)08:08,73(7)
8.HALHalmstad RF01:40,04(9)04:00,91(9)06:16,92(9)08:28,38(9)

Sun 11:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.OKEKPMG/Meijburg & Co[6]01:56,82(3)03:53,65(2)05:57,78(2)07:56,97(2)
2.ORCRoeicentrum Berlagebrug[3]01:55,94(2)03:53,91(3)06:04,80(3)08:12,65(3)
3.OKEAccenture[4]01:51,22(1)03:49,73(1)05:53,44(1)07:54,10(1)
4.OKEFirst Consulting[2]02:02,92(4)04:12,30(4)06:28,95(4)08:39,26(4)
5.DUDDudok-combi[5]02:09,63(5)04:27,23(5)06:38,39(5)08:50,43(5)
6.SKOHogeschool van Amsterdam[1]02:10,84(6)04:27,79(6)06:44,98(6)09:01,52(6)

Sun 11:40 : Semifinal A/B 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SCDLSC DHfK Leipzig[5]02:07,05(1)04:18,51(1)06:31,17(1)08:48,94(1)
2.DSRDanske Studenters RK[6]02:11,26(2)04:25,43(2)06:37,45(2)08:56,57(2)
3.SYUSydney UBC 2[3]02:17,18(4)04:37,37(4)06:51,61(3)09:10,03(3)
4.GYAGyas[4]02:14,60(3)04:33,49(3)06:54,05(4)09:19,63(4)
5.FLACR Flamengo[2]02:21,63(5)04:46,34(5)07:08,96(5)09:35,82(5)
6.SYUSydney UBC 1[1]02:23,16(6)04:47,83(6)07:11,94(6)09:42,91(6)

Sun 11:46 : Semifinal A/B 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.EUREuros[6]02:08,88(3)04:23,32(1)06:47,15(1)09:03,95(1)
2.CAPCapital Lakes Rowing Club[4]02:08,31(2)04:24,20(2)06:51,01(2)09:10,10(2)
3.WILWillem III[5]02:07,45(1)04:26,26(3)06:58,73(3)09:21,77(3)
4.SWESweden[3]02:10,03(4)04:30,89(4)07:09,38(4)09:40,71(4)
5.OKEOkeanos[2]02:19,99(5)04:51,28(5)07:38,66(5)10:19,56(5)
6.TRITriton[1]02:25,21(6)05:04,51(6)07:53,02(6)10:34,55(6)

Sun 11:52 : Semifinal A/B 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.CZECzech Republic[5]02:00,44(1)04:08,50(1)06:20,17(1)08:32,75(1)
2.HARRC Hannover[6]02:01,61(2)04:10,21(2)06:23,68(2)08:36,17(2)
3.SWESweden[3]02:05,07(6)04:20,91(6)06:36,76(5)08:38,86(3)
4.VIDVidar[4]02:02,89(3)04:16,54(3)06:33,30(3)08:39,13(4)
5.LAGLaga[2]02:04,04(4)04:17,08(4)06:36,40(4)08:49,77(5)
6.ORCOrca 1[1]02:04,79(5)04:19,86(5)06:49,17(6)09:09,49(6)

Sun 11:58 : Semifinal A/B 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NZLNew Zealand[6]01:58,65(1)04:00,37(1)06:08,99(1)08:17,58(1)
2.NSRNorske Studenters RK[5]01:59,66(2)04:04,98(2)06:15,08(2)08:20,54(2)
3.QUBQueens University Belfast BC[3]02:04,25(3)04:13,14(3)06:25,51(3)08:36,20(3)
4.PROProteus[4]02:12,02(4)04:23,69(4)06:48,43(4)08:54,27(4)
5.OKEOkeanos 2[2]02:25,50(5)04:50,35(5)07:36,65(5)10:10,86(5)

Sun 12:04 : Final C

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ORCOrca[4]02:14,62(1)04:35,73(1)06:57,63(1)09:13,82(1)
2.DUDDudok[3]02:19,67(2)04:46,11(2)07:16,09(2)09:35,59(2)
3.AARAarhus RK[2]02:19,89(3)04:51,22(3)07:27,33(3)09:50,78(3)
4.MBCMolesey BC[1]02:29,88(4)05:01,34(4)07:38,63(4)09:58,33(4)

Sun 13:06 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.AMSAmstel/Leythe/Laak/RIC[2]01:59,49(1)03:59,44(1)06:01,67(1)07:57,51(1)

Sun 13:12 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB-combi 1[5]01:51,03(2)03:46,74(2)05:41,29(1)07:34,25(1)
2.KBAKC Bagsværd[4]01:48,88(1)03:46,37(1)05:44,35(2)07:35,92(2)
3.TRITriton/Nereus/Willem III[3]01:56,73(3)03:59,71(3)06:03,84(3)08:00,12(3)
4.INAIndonesia[2]01:58,11(4)04:01,52(4)06:05,38(4)08:01,59(4)
5.MNSRV Münster-combi[1]02:02,71(5)04:14,26(5)06:28,18(5)08:33,88(5)

Sun 13:18 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.JASJason/Willem III/ARC/Hertog[1]02:00,82(1)03:58,73(1)05:56,60(1)07:59,61(1)
2.TROTromp[2]02:02,76(2)04:01,25(2)05:58,96(2)08:04,99(2)

Sun 13:24 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ULBULBC/Proteus[4]01:43,03(2)03:28,95(1)05:16,96(1)07:06,76(1)
2.LAGLaga/DDS[3]01:41,73(1)03:32,67(2)05:27,12(2)07:17,88(2)
3.ORCOrca[2]01:45,27(3)03:41,22(3)05:40,86(3)07:40,51(3)

Sun 13:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord/Nereus[5]01:57,21(1)04:00,18(1)06:06,64(1)08:05,11(1)
2.KODKC Odense[4]02:00,13(2)04:05,17(2)06:11,53(2)08:11,72(2)
3.NERNereus/Gyas[3]02:04,26(3)04:10,15(3)06:19,03(3)08:22,35(3)
4.NJONjord[1]02:06,21(4)04:16,83(4)06:32,04(4)08:44,25(4)

Sun 13:36 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HILHilton College[3]01:51,19(1)03:51,21(1)05:50,97(1)07:37,90(1)
2.TROTromp[2]01:54,70(2)03:57,63(2)06:00,37(2)07:54,92(2)
3.MWCMaastrichtsche[1]01:58,54(3)04:11,21(3)06:24,96(3)08:28,78(3)

Sun 13:42 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GYAGyas/Aegir[6]01:41,45(1)03:27,52(1)05:12,89(1)06:57,25(1)
2.KNRKNRB/Leythe/Skøll[5]01:45,45(2)03:36,36(2)05:25,45(2)07:12,28(2)
3.SKOSkøll/Gyas[4]01:47,89(3)03:39,09(3)05:29,20(3)07:19,22(3)
4.LEYLeythe/Nereus[3]01:50,15(4)03:42,17(4)05:35,38(4)07:27,56(4)
5.QUBQueens University Belfast BC[2]01:51,58(5)03:47,14(5)05:43,55(5)07:36,82(5)
6.LAGLaga/Basler[1]01:52,92(6)03:49,03(6)05:45,72(6)07:40,20(6)

Sun 13:48 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SKASkadi/Triton[4]01:46,78(1)03:43,50(1)05:36,61(1)07:32,45(1)
2.SAFSA Fribourg[2]01:55,92(4)03:57,86(4)05:56,55(3)07:54,36(2)
3.GYAGyas[1]01:54,60(3)03:55,23(2)05:54,44(2)07:54,78(3)
4.LAGLaga/Indonesia[3]01:53,07(2)03:57,18(3)05:57,04(4)07:59,12(4)

Sun 13:54 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SKOSkøll[4]02:00,40(1)04:03,19(1)06:12,39(1)08:18,21(1)
2.THAThailand[3]02:00,93(2)04:05,85(2)06:18,63(2)08:29,24(2)
3.PROProteus/Argo[2]02:03,69(3)04:11,38(3)06:26,91(3)08:37,22(3)

Sun 14:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.THAThailand[4]01:48,91(2)03:41,76(2)05:29,84(1)07:17,20(1)
2.CZECzech Republic[2]01:45,24(1)03:39,45(1)05:30,50(2)07:24,49(2)
3.THEThêta[1]01:54,01(3)03:55,32(3)05:53,73(3)07:49,45(3)
4.PROProteus[3]01:59,93(4)04:03,86(4)06:03,20(4)07:57,60(4)

Sun 14:06 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.RICRIC-combi[2]01:33,53(1)03:12,08(1)04:48,83(1)06:26,58(1)
2.WILWillem III-combi[1]01:36,46(2)03:17,34(2)04:57,32(2)06:40,46(2)

Sun 14:12 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.WILWillem III/Maas/Gouda/Salland[4]01:46,70(1)03:44,42(1)05:41,84(1)07:42,28(1)
2.LEYLeythe/Tromp/Hunze[3]01:53,00(2)03:54,68(2)05:58,79(2)07:55,71(2)
3.AMSAmstel[2]01:59,40(3)04:11,51(3)06:23,08(3)08:31,59(3)
4.TROTromp[1]02:07,49(4)04:22,83(4)06:39,00(4)08:50,45(4)

Sun 14:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord[6]01:56,43(1)04:08,10(1)06:15,75(1)08:22,74(1)
2.SKOSkøll[4]02:03,59(3)04:10,59(2)06:18,59(2)08:34,07(2)
3.ORCOrca[3]02:05,98(5)04:15,93(3)06:25,82(3)08:38,49(3)
4.AEGAegir[5]02:02,32(2)04:24,70(5)06:34,86(5)08:46,77(4)
5.ASOAsopos[1]02:03,77(4)04:16,97(4)06:32,18(4)08:51,69(5)
6.VIDVidar[2]02:08,40(6)04:24,91(6)06:43,97(6)09:06,06(6)

Sun 14:35 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GYAGyas[6]01:34,57(1)03:20,40(1)05:07,94(1)06:51,73(1)
2.SKASkadi[4]01:34,92(2)03:24,43(2)05:13,17(2)07:00,65(2)
3.ASOAsopos[1]01:37,78(4)03:27,18(3)05:19,81(3)07:05,68(3)
4.SKOSkøll[3]01:41,77(6)03:31,64(6)05:25,02(5)07:09,71(4)
5.LAGLaga[5]01:37,44(3)03:29,84(4)05:21,56(4)07:09,95(5)
6.OKEOkeanos[2]01:38,04(5)03:30,39(5)05:26,01(6)07:20,45(6)

Sun 14:40 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.AEGAegir[6]02:09,78(2)04:27,30(3)06:39,50(3)08:42,76(1)
2.THEThêta[5]02:11,37(4)04:25,54(2)06:39,16(2)08:43,52(2)
3.ARGArgo[2]02:08,57(1)04:25,16(1)06:38,91(1)08:47,64(3)
4.VIDVidar[4]02:10,83(3)04:29,36(4)06:47,32(4)08:52,75(4)
5.TRITriton[1]02:13,53(5)04:38,64(5)06:58,54(5)09:11,36(5)
6.OKEOkeanos[3]02:16,00(6)04:41,24(6)07:01,73(6)09:11,89(6)

Sun 14:45 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GYAGyas[6]01:44,33(3)03:37,37(1)05:31,63(1)07:22,60(1)
2.AEGAegir[5]01:43,43(2)03:37,58(2)05:33,93(2)07:25,27(2)
3.NERNereus[4]01:47,60(4)03:40,31(4)05:35,98(3)07:28,78(3)
4.SKASkadi[3]01:43,24(1)03:39,99(3)05:42,49(4)07:43,01(4)
5.NJONjord[2]01:49,32(5)03:50,00(5)05:51,06(5)07:50,67(5)
6.ORCOrca[1]01:51,78(6)03:50,98(6)05:51,90(6)07:51,49(6)

Sun 14:50 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.OKEOkeanos[6]01:45,58(1)03:41,34(1)05:36,30(1)07:28,50(1)
2.VIDVidar[4]01:47,44(2)03:47,54(2)05:45,17(2)07:43,16(2)
3.ARGArgo[5]01:51,87(4)03:54,01(5)05:53,91(6)07:48,77(3)
4.SAUSaurus[3]01:54,03(5)03:51,58(3)05:51,60(3)07:50,49(4)
5.AEGAegir[1]01:56,15(6)03:57,81(6)05:53,09(4)07:50,92(5)
6.GYAGyas/Aegir[2]01:51,53(3)03:52,09(4)05:53,33(5)07:55,68(6)

Sun 14:55 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus[6]01:30,80(2)03:06,36(2)04:49,23(1)06:32,68(1)
2.SKOSkøll[5]01:30,54(1)03:06,14(1)04:51,58(2)06:36,90(2)
3.GYAGyas[4]01:33,86(3)03:12,17(3)04:58,86(3)06:46,49(3)
4.ORCOrca[3]01:34,13(4)03:16,74(5)05:07,32(6)06:53,99(4)
5.LAGLaga[1]01:38,77(6)03:19,57(6)05:06,32(5)06:55,36(5)
6.AEGAegir[2]01:34,79(5)03:16,26(4)05:05,20(4)06:56,04(6)

Sun 15:08 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.TROTromp[6]02:09,45(1)04:29,11(1)06:51,14(1)09:11,83(1)
2.MAAMaas 1[5]02:13,22(2)04:38,45(2)07:05,76(2)09:31,04(2)
3.HUNHunze[3]02:20,88(3)04:54,50(3)07:29,85(3)09:57,43(3)
4.LEYLeythe[4]02:23,70(4)05:00,31(4)07:37,98(4)10:04,23(4)
5.VIKViking[2]02:25,75(5)05:03,59(5)07:44,90(5)10:13,60(5)
6.AMSAmstel[1]02:26,50(6)05:04,99(6)07:47,25(6)10:27,39(6)

Sun 15:18 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SPASpaarne[6]01:58,42(1)04:12,32(1)06:17,85(1)08:20,78(1)
2.LEYLeythe[5]01:58,69(2)04:13,00(2)06:21,21(2)08:22,95(2)
3.UDRUniversitario de Regatas[4]01:58,88(3)04:17,03(3)06:24,12(3)08:27,90(3)
4.WILWillem III[3]02:02,92(4)04:21,70(4)06:28,08(4)08:30,95(4)
5.LAALaak[2]02:07,83(6)04:28,36(5)06:42,01(5)08:52,89(5)
6.DDSDDS[1]02:07,45(5)04:30,50(6)06:48,70(6)09:04,71(6)

Sun 15:28 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SWESweden[6]02:09,00(1)04:18,49(1)06:37,26(1)08:59,79(1)
2.FLACR Flamengo[4]02:11,88(2)04:24,62(2)06:42,59(2)09:04,99(2)
3.GYAGyas[5]02:12,69(3)04:28,02(3)06:46,17(3)09:09,67(3)
4.SYUSydney UBC 1[2]02:16,89(4)04:31,44(4)06:55,18(4)09:26,24(4)
5.OKEOkeanos[3]02:19,70(5)04:40,21(5)07:07,38(5)09:41,67(5)
6.TRITriton[1]02:27,42(6)04:52,21(6)07:25,71(6)10:07,84(6)

Sun 15:34 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SCDLSC DHfK Leipzig[6]02:00,80(1)04:11,77(1)06:33,48(1)08:45,13(1)
2.DSRDanske Studenters RK[4]02:09,00(2)04:24,29(2)06:46,05(2)09:01,56(2)
3.CAPCapital Lakes Rowing Club[3]02:11,66(5)04:29,62(4)06:50,06(3)09:06,21(3)
4.EUREuros[5]02:10,22(3)04:29,38(3)06:55,79(4)09:12,05(4)
5.SYUSydney UBC 2[2]02:10,72(4)04:29,81(5)06:56,12(5)09:13,34(5)
6.WILWillem III[1]02:14,82(6)04:37,87(6)07:07,46(6)09:38,04(6)

Sun 15:44 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.VIDVidar[4]01:56,30(1)04:04,14(1)06:08,58(1)08:09,62(1)
2.LAGLaga[2]02:01,69(3)04:10,41(2)06:18,40(3)08:19,66(2)
3.ORCOrca 1[1]01:59,02(2)04:10,81(3)06:16,94(2)08:20,67(3)
4.PROProteus[5]02:05,47(4)04:20,40(4)06:24,63(4)08:24,84(4)
5.OKEOkeanos 2[3]02:05,93(5)04:27,65(5)06:44,52(5)09:04,93(5)

Sun 15:50 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.CZECzech Republic[5]01:49,33(1)03:46,07(1)05:42,34(1)07:41,98(1)
2.NZLNew Zealand[6]01:53,11(3)03:52,10(2)05:48,03(2)07:45,99(2)
3.HARRC Hannover[4]01:52,43(2)03:54,31(3)06:05,12(3)08:11,89(3)
4.QUBQueens University Belfast BC[2]01:58,36(5)04:06,49(5)06:13,75(5)08:14,98(4)
5.NSRNorske Studenters RK[3]01:54,97(4)04:01,18(4)06:11,45(4)08:15,58(5)
6.SWESweden[1]02:00,70(6)04:08,28(6)06:16,85(6)08:23,59(6)

Sun 16:10 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.THEThêta/Triton[2]01:49,08(1)03:46,38(1)05:44,57(1)07:41,90(1)
2.SKOSkøll[3]01:54,21(2)03:52,09(2)05:52,75(2)07:51,27(2)
3.OKEOkeanos[1]01:57,01(3)04:01,44(3)06:08,17(3)08:12,81(3)

Sun 16:15 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB-combi 1[6]01:40,06(1)03:21,65(1)05:05,56(1)06:48,99(1)
2.IOWUniversity of Iowa 1[5]01:43,77(3)03:27,29(2)05:15,60(2)07:02,80(2)
3.SILSilVia/Willem III[3]01:43,30(2)03:31,02(3)05:19,16(3)07:05,81(3)
4.KNRKNRB-combi 2[4]01:45,52(4)03:34,18(4)05:24,86(4)07:16,56(4)
5.IOWUniversity of Iowa 2[1]01:47,31(5)03:39,15(5)05:32,48(5)07:25,49(5)
6.NJONjord[2]01:49,64(6)03:42,54(6)05:40,22(6)07:36,47(6)

Sun 16:22 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.VIDVidar/Skadi/Gyas/Skøll[6]01:30,82(1)03:05,57(1)04:46,81(1)06:21,27(1)
2.LAGLaga/Aegir[5]01:31,07(2)03:08,83(2)04:50,69(2)06:30,66(2)
3.USCUnited States Composites/GRS[2]01:36,01(4)03:15,76(3)04:57,15(3)06:38,18(3)
4.SKOSkøll[3]01:35,54(3)03:19,85(4)05:05,96(4)06:46,43(4)
5.RICRIC-combi[4]01:38,43(5)03:21,65(5)05:10,89(5)06:47,83(5)
6.ORCOrca[1]01:40,56(6)03:28,16(6)05:15,76(6)06:59,24(6)

Sun 16:27 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LAGLaga 2[6]01:56,37(1)03:52,96(1)05:49,00(1)07:43,54(1)
2.HKGHong Kong - China[4]01:58,20(3)03:55,18(2)05:59,74(2)07:46,98(2)
3.PHOPhocas/Euros/Saurus[5]01:56,90(2)03:56,29(3)06:00,07(3)07:48,72(3)
4.TRITriton[3]02:03,29(4)04:03,24(4)06:04,92(4)08:06,16(4)
5.SAUSaurus/Skøll[1]02:04,16(5)04:06,05(5)06:07,23(5)08:16,59(5)

Sun 16:33 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB-combi 2[6]01:41,59(1)03:29,08(1)05:14,96(1)07:05,04(1)
2.DENDenmark[5]01:47,62(3)03:38,76(2)05:26,71(2)07:17,10(2)
3.KNRKNRB/Skøll/Skadi/Nereus[4]01:47,92(4)03:41,68(4)05:29,59(3)07:23,63(3)
4.TRITriton/Nereus/Vidar[3]01:47,01(2)03:40,58(3)05:33,67(4)07:30,13(4)
5.KNRKNRB-combi 1[2]01:51,56(5)03:49,72(5)05:46,10(5)07:45,04(5)
6.LAGLaga 1[1]01:55,07(6)03:55,86(6)05:54,18(6)07:57,27(6)

Sun 16:40 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SKOSkøll[1]01:29,86(1)03:03,58(1)04:38,74(1)06:13,92(1)
2.INAIndonesia[5]01:30,86(2)03:06,20(2)05:04,33(6)06:17,91(2)
3.ASOAsopos/Vidar/Proteus/WIL[4]01:33,97(4)03:10,66(3)04:43,53(2)06:20,88(3)
4.INSINSA Lyon[3]01:32,68(3)03:17,34(5)04:47,00(3)06:32,93(4)
5.THAThailand[0]01:34,39(5)03:21,90(6)05:00,15(5)06:39,91(5)
6.EUREuros/Okeanos/Argo[2]01:38,28(6)03:13,42(4)04:53,22(4)06:49,68(6)

Sun 16:45 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.INAIndonesia[6]01:32,63(1)03:06,57(1)04:41,79(1)06:14,75(1)
2.TRITriton-combi[5]01:33,13(2)03:09,56(2)04:47,15(2)06:24,73(2)
3.HKGHong Kong - China[4]01:33,43(3)03:12,22(3)04:51,33(3)06:27,18(3)
4.NJONjord/Nereus[3]01:33,91(4)03:14,74(4)04:55,34(4)06:33,65(4)
5.SKASkadi/Laga[2]01:34,57(5)03:21,36(5)05:06,00(5)06:49,33(5)
6.SKOSkøll[1]01:35,71(6)03:26,32(6)05:13,27(6)06:58,34(6)

Sun 16:50 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HUNHunze/Leythe[4]01:36,86(1)03:17,71(1)05:00,45(1)06:42,54(1)
2.WILWillem III[3]01:38,45(2)03:20,80(2)05:03,72(2)06:49,24(2)
3.HEMHemus/Hertog[2]01:39,80(3)03:23,92(3)05:11,62(3)07:01,38(3)
4.JASJason/Willem III/ARC/Hertog[1]01:40,73(4)03:26,57(4)05:14,66(4)07:03,26(4)

Sun 16:55 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord 2[1]01:54,50(2)03:52,04(2)06:00,89(2)08:02,87(2)
2.NJONjord 1[2]01:53,01(1)03:50,46(1)05:57,87(1)07:57,68(1)

Sun 17:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.MNSRV Münster/ETUF Essen[5]01:59,77(2)04:09,69(1)06:20,95(1)08:27,12(1)
2.LUBLübecker RG/SC DHfK Leipzig[4]01:59,38(1)04:13,76(2)06:29,10(2)08:37,53(2)
3.OKEOkeanos[1]02:01,04(3)04:15,20(3)06:31,85(3)08:40,75(3)
4.NJONjord[3]02:09,23(4)04:27,49(4)06:46,06(4)08:57,50(4)
5.WILWillem III[2]02:09,65(5)04:33,48(5)06:57,97(5)09:10,73(5)

Sun 17:05 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord 2[4]01:51,24(1)03:47,98(1)05:48,16(1)07:49,91(1)
2.OKEOkeanos 1[3]01:53,99(2)03:55,87(2)06:00,75(2)08:00,62(2)
3.NERNereus[2]01:59,11(4)04:04,98(3)06:11,93(3)08:15,79(3)
4.OKEOkeanos 2[1]01:56,87(3)04:06,85(4)06:19,57(4)08:27,07(4)

Sun 17:10 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus/Laga[6]01:43,81(1)03:37,24(1)05:29,27(1)07:17,26(1)
2.CALCAL/AUNL[5]01:46,76(3)03:39,64(2)05:31,67(2)07:19,05(2)
3.FLACR Flamengo[4]01:48,19(4)03:42,02(3)05:32,86(3)07:21,74(3)
4.KNRKNRB/Triton[3]01:45,88(2)03:42,02(3)05:36,34(4)07:28,12(4)
5.WILWillem III[2]01:49,82(5)03:47,39(5)05:42,05(5)07:31,70(5)
6.NJONjord 1[1]01:52,15(6)03:49,34(6)05:43,34(6)07:33,86(6)

Sun 17:15 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ORCOrca[4]02:14,59(1)04:26,96(1)06:42,01(1)08:58,07(1)
2.HKGHong Kong - China[3]02:19,05(2)04:36,07(2)06:54,44(2)09:12,59(2)
3.OKEOkeanos 2[2]02:22,82(3)04:36,85(3)06:55,16(3)09:15,98(3)
4.OKEOkeanos 1[1]02:33,70(4)04:59,97(4)07:29,98(4)09:59,62(4)

Sun 17:20 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HKGHong Kong - China[6]01:53,38(1)03:53,26(1)05:59,34(1)08:00,85(1)
2.GKMMtskheta CRA[5]01:55,83(2)04:03,36(2)06:17,08(2)08:22,12(2)
3.AMSAmstel[2]02:03,20(4)04:11,59(4)06:27,26(3)08:32,40(3)
4.HEMHemus[4]01:57,37(3)04:06,76(3)06:28,38(4)08:36,80(4)
5.PROProteus[3]02:05,98(6)04:17,33(6)06:37,40(5)08:46,04(5)
6.INSINSA Lyon[1]02:03,68(5)04:16,33(5)06:37,88(6)08:46,72(6)

Sun 17:25 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord 1[5]02:18,62(3)04:45,38(3)06:55,86(2)09:09,50(1)
2.KODKC Odense[4]02:17,10(2)04:44,64(2)06:57,70(3)09:13,55(2)
3.RSHRC Süderelbe [3]02:16,19(1)04:40,27(1)06:54,86(1)09:18,32(3)
4.NJONjord 2[2]02:25,38(5)05:01,28(4)07:18,27(4)09:34,58(4)
5.HALHalmstad RF[1]02:23,17(4)05:03,37(5)07:32,98(5)10:08,62(5)

Sun 17:30 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
KODKC Odense[1]02:02,00(1)04:09,32(1)06:20,76(1)08:21,73(1)

Sun 17:35 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.WILWillem III[6]01:52,45(1)03:56,66(1)05:54,99(1)07:53,45(1)
2.SKOSkøll[5]01:56,27(2)04:02,59(2)06:00,61(2)08:01,70(2)
3.HADHadsund RK[4]02:00,73(4)04:08,43(4)06:07,82(4)08:05,08(3)
4.LEYLeythe[1]01:59,62(3)04:04,68(3)06:07,10(3)08:05,55(4)
5.NERNereus[3]02:03,06(5)04:13,36(5)06:13,82(5)08:13,13(5)
6.ARGArgo[2]02:10,15(6)04:24,24(6)06:27,59(6)08:32,33(6)

Sun 17:45 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.DENDenmark[5]02:10,21(2)04:24,27(2)06:42,79(1)09:05,08(1)
2.HKGHong Kong - China[6]02:08,48(1)04:23,14(1)06:44,43(2)09:11,50(2)
3.ODDOdder RK[4]02:11,13(3)04:29,81(3)06:56,00(3)09:19,38(3)
4.SAJSajonia[2]02:12,99(4)04:31,83(4)06:59,02(4)09:23,87(4)
5.THAThailand 1[1]02:14,38(5)04:36,95(5)07:02,88(5)09:27,95(5)
6.ASOAsopos[3]02:14,94(6)04:36,95(5)07:04,94(6)09:30,52(6)

Sun 17:50 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HKGHong Kong - China[6]01:56,44(1)04:03,28(1)06:04,92(1)08:02,89(1)
2.GYAGyas[5]02:01,97(2)04:11,19(2)--08:25,51(2)
3.KODKC Odense[4]02:02,68(4)04:13,95(4)06:22,00(2)08:29,07(3)
4.OKEOkeanos 2[3]02:02,33(3)04:12,45(3)06:24,20(3)08:36,62(4)
5.HALHalmstad RF[2]02:07,00(5)04:21,67(5)06:34,16(4)08:48,84(5)
6.UDDUddevalla RK[1]02:08,91(6)04:26,02(6)06:46,17(5)09:05,42(6)

Sun 17:55 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.WILWillem III[1]01:58,30(1)03:59,44(1)06:01,72(1)08:00,15(1)
2.RICRIC[5]02:04,73(2)04:07,68(2)06:10,85(2)08:10,88(2)
3.WETWetterwille[4]02:05,01(3)04:13,17(3)06:22,97(3)08:32,83(3)
4.SAFSA Fribourg[3]02:09,50(4)04:17,51(4)06:28,13(4)08:39,04(4)