Hollandia Roeiwedstrijden/Aegon NK Klein 2017

21 April 2017 to 23 April 2017
Results are available
Back

017: J16 1x

Jongens zestien skiff
13 races

Fri 20:14 : Time Trial

5.0 m/s, 280° (W), 70% tailwind, 30% from port side
pos.crew500m1000m1500mfinish
1.VIKViking------07:15,07(1)
  Jelmer Bennema
2.WILWillem III 1------07:22,22(2)
  David van Velden
3.WILWillem III 2------07:26,03(3)
  Willem Stoop
4.LEYLeythe 1------07:29,21(4)
  Alexander Suyver
5.WILWillem III 4------07:29,87(5)
  Bouke Hoekstra
6.NEPNeptunus------07:29,93(6)
  Jan Huib Veninga
7.SPASpaarne------07:31,89(7)
  Joost Schwarz
8.EEMEem 1------07:32,10(8)
  David Laseur
9.HUNHunze 1------07:32,83(9)
  Jelle Bakker
10.HERHertog------07:33,65(10)
  Julius van Hulst
11.EEMEem 2------07:34,33(11)
  Bas In 't Velt
12.NAANaarden------07:34,91(12)
  Thyme Koudijs
13.TROTromp 2------07:36,25(13)
  Jorrit Heddema
14.LEYLeythe 2------07:36,88(14)
  Jaap Noordman
15.WILWillem III 3------07:36,98(15)
  David Verboom
16.MAAMaas 3------07:38,84(16)
  Jip Uiters
17.NAUNautilus------07:39,27(17)
  Arend van Gog
18.TROTromp 3------07:39,73(18)
  Douwe Rigters
19.RICRIC------07:40,34(19)
  Aldo Pantano
20.WILWillem III 5------07:40,86(20)
  Olivier de Boer
21.TROTromp 1------07:41,07(21)
  Jack Mulder
22.ARCARC 1------07:42,39(22)
  Pim Kloet
23.HUNHunze 2------07:42,45(23)
  Felix Mebius
24.LEYLeythe 3------07:42,89(24)
  Douwe Ruttenberg
25.WILWillem III 6------07:47,69(25)
  Cas Simons
26.HEMHemus 1------07:49,93(26)
  Daan van Brussel
27.MAAMaas 1------07:56,21(27)
  Luc Willemsen
28.HOOHoop 2------07:57,95(28)
  Maxwell Thiagarajah
29.ARCARC 3------07:58,34(29)
  Wouter Breedveld
30.THYThyro------08:00,46(30)
  Niels Elshove
31.AMYAmycus------08:04,63(31)
  Merijn van der Worp
32.HEMHemus 2------08:04,99(32)
  Jens van Brakel
33.ARCARC 2------08:06,31(33)
  Jorrit van den Eerenbeemt
34.MWCMaastrichtsche------08:08,91(34)
  Just Dubois
35.HOOHoop 1------08:09,38(35)
  Raoul Wollaert
36.MAAMaas 2------08:20,10(36)
  Diederick Stuijfzand

Sat 12:00 : Quarterfinal 1

7.0 m/s, 320° (NW), 34% tailwind, 66% from port side
pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.VIKViking[4]01:51,51(1)03:53,39(1)05:53,85(1)07:54,83(1)
  Jelmer Bennema02:01,8802:00,4602:00,98
2.HUNHunze 1[5]01:53,67(2)03:55,23(2)05:56,19(2)07:56,50(2)
  Jelle Bakker02:01,5602:00,9602:00,31
3.EEMEem 1[3]01:54,40(3)03:57,97(3)05:58,90(3)07:59,26(3)
  David Laseur02:03,5702:00,9302:00,36
4.NAUNautilus[6]01:54,94(4)04:00,87(4)06:02,89(4)08:03,79(4)
  Arend van Gog02:05,9302:02,0202:00,90
5.LEYLeythe 3[1]01:58,28(6)04:05,35(6)06:11,16(6)08:13,14(5)
  Douwe Ruttenberg02:07,0702:05,8102:01,98
6.MAAMaas 3[2]01:54,94(4)04:01,17(5)06:08,88(5)08:15,12(6)
  Jip Uiters02:06,2302:07,7102:06,24

Sat 12:05 : Quarterfinal 2

8.0 m/s, 320° (NW), 34% tailwind, 66% from port side
pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.WILWillem III 1[3]01:56,71(1)03:55,55(1)05:56,52(1)07:54,59(1)
  David van Velden01:58,8402:00,9701:58,07
2.HUNHunze 2[6]02:01,14(5)04:02,62(3)06:02,21(2)08:00,49(2)
  Felix Mebius02:01,4801:59,5901:58,28
3.HERHertog[2]01:58,75(2)04:02,28(2)06:06,01(4)08:04,23(3)
  Julius van Hulst02:03,5302:03,7301:58,22
4.SPASpaarne[4]02:00,30(3)04:02,99(4)06:04,97(3)08:04,45(4)
  Joost Schwarz02:02,6902:01,9801:59,48
5.WILWillem III 3[5]02:00,67(4)04:04,64(5)06:06,01(4)08:06,39(5)
  David Verboom02:03,9702:01,3702:00,38
6.TROTromp 3[1]02:01,14(5)04:05,86(6)06:10,94(6)08:14,48(6)
  Douwe Rigters02:04,7202:05,0802:03,54

Sat 12:10 : Quarterfinal 3

8.0 m/s, 320° (NW), 34% tailwind, 66% from port side
pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NEPNeptunus[4]01:56,58(3)03:56,66(2)05:58,92(2)07:53,93(1)
  Jan Huib Veninga02:00,0802:02,2601:55,01
2.WILWillem III 2[3]01:56,36(2)03:56,20(1)05:58,63(1)07:56,07(2)
  Willem Stoop01:59,8402:02,4301:57,44
3.LEYLeythe 2[5]01:55,96(1)03:56,66(2)06:02,36(3)08:03,89(3)
  Jaap Noordman02:00,7002:05,7002:01,53
4.EEMEem 2[2]01:57,44(5)03:57,02(4)06:06,51(4)08:06,52(4)
  Bas In 't Velt01:59,5802:09,4902:00,01
5.RICRIC[1]01:57,02(4)04:01,47(5)06:11,21(5)08:09,85(5)
  Aldo Pantano02:04,4502:09,7401:58,64
6.ARCARC 1[6]02:02,94(6)04:03,91(6)06:16,02(6)08:19,49(6)
  Pim Kloet02:00,9702:12,1102:03,47

Sat 12:15 : Quarterfinal 4

8.0 m/s, 320° (NW), 34% tailwind, 66% from port side
pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LEYLeythe 1[3]01:49,77(1)03:51,28(1)05:52,60(1)07:53,38(1)
  Alexander Suyver02:01,5102:01,3202:00,78
2.NAANaarden[2]01:52,18(2)03:54,09(2)05:54,70(2)07:54,85(2)
  Thyme Koudijs02:01,9102:00,6102:00,15
3.WILWillem III 5[1]01:55,09(3)03:58,21(4)06:00,39(4)07:56,66(3)
  Olivier de Boer02:03,1202:02,1801:56,27
4.WILWillem III 4[4]01:55,09(3)03:56,06(3)05:57,31(3)07:56,77(4)
  Bouke Hoekstra02:00,9702:01,2501:59,46
5.TROTromp 1[6]01:55,09(3)04:00,34(5)06:03,82(5)08:06,61(5)
  Jack Mulder02:05,2502:03,4802:02,79
6.TROTromp 2[5]02:00,77(6)04:03,68(6)06:06,16(6)08:09,23(6)
  Jorrit Heddema02:02,9102:02,4802:03,07

Sat 16:55 : Semifinal 1

8.0 m/s, 310° (NW), 43% tailwind, 57% from port side
pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.VIKViking[5]01:49,34(1)03:47,31(1)05:43,88(1)07:41,50(1)
  Jelmer Bennema01:57,9701:56,5701:57,62
2.LEYLeythe 1[6]01:52,39(3)03:48,48(2)05:47,12(2)07:45,63(2)
  Alexander Suyver01:56,0901:58,6401:58,51
3.EEMEem 1[1]01:51,73(2)03:52,30(3)05:51,40(3)07:47,29(3)
  David Laseur02:00,5701:59,1001:55,89
4.WILWillem III 2[3]01:53,92(4)03:53,91(4)05:53,32(4)07:50,95(4)
  Willem Stoop01:59,9901:59,4101:57,63
5.HUNHunze 2[4]01:55,16(5)03:55,36(5)05:55,07(5)07:55,34(5)
  Felix Mebius02:00,2001:59,7102:00,27
6.LEYLeythe 2[2]01:56,54(6)04:00,70(6)06:07,11(6)08:10,96(6)
  Jaap Noordman02:04,1602:06,4102:03,85

Sat 17:00 : Semifinal 2

8.0 m/s, 310° (NW), 43% tailwind, 57% from port side
pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.WILWillem III 1[5]01:51,42(2)03:47,44(1)05:47,21(1)07:43,56(1)
  David van Velden01:56,0201:59,7701:56,35
2.NEPNeptunus[6]01:53,57(3)03:50,57(3)05:50,64(2)07:44,53(2)
  Jan Huib Veninga01:57,0002:00,0701:53,89
3.HUNHunze 1[3]01:51,10(1)03:49,74(2)05:53,70(3)07:54,77(3)
  Jelle Bakker01:58,6402:03,9602:01,07
4.NAANaarden[4]01:55,28(4)03:58,21(4)06:05,46(4)08:05,92(4)
  Thyme Koudijs02:02,9302:07,2502:00,46
5.HERHertog[2]01:58,15(6)04:02,81(6)06:09,16(6)08:06,44(5)
  Julius van Hulst02:04,6602:06,3501:57,28
6.WILWillem III 5[1]01:56,06(5)03:59,96(5)06:08,57(5)08:12,69(6)
  Olivier de Boer02:03,9002:08,6102:04,12

Sun 13:13 : Final F

6.0 m/s, 290° (WNW), 61% tailwind, 39% from port side
pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ARCARC 2[3]01:57,56(1)04:07,62(1)06:15,54(1)08:24,27(1)
  Jorrit van den Eerenbeemt02:10,0602:07,9202:08,73
2.AMYAmycus[5]01:59,27(2)04:11,81(2)06:17,30(2)08:25,47(2)
  Merijn van der Worp02:12,5402:05,4902:08,17
3.HEMHemus 2[4]02:01,43(3)04:12,32(3)06:19,98(3)08:28,66(3)
  Jens van Brakel02:10,8902:07,6602:08,68
4.MWCMaastrichtsche[2]02:02,12(4)04:12,87(4)06:21,90(4)08:31,77(4)
  Just Dubois02:10,7502:09,0302:09,87

Sun 13:17 : Final E

6.0 m/s, 290° (WNW), 61% tailwind, 39% from port side
pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.WILWillem III 6[6]01:54,57(1)03:55,09(1)05:57,75(1)08:01,27(1)
  Cas Simons02:00,5202:02,6602:03,52
2.HEMHemus 1[5]01:58,71(2)04:02,38(2)06:05,59(2)08:08,72(2)
  Daan van Brussel02:03,6702:03,2102:03,13
3.MAAMaas 1[4]01:59,48(3)04:07,24(3)06:16,00(3)08:24,87(3)
  Luc Willemsen02:07,7602:08,7602:08,87
4.THYThyro[1]02:00,32(4)04:09,31(4)06:20,83(4)08:28,76(4)
  Niels Elshove02:08,9902:11,5202:07,93
5.ARCARC 3[2]02:00,59(5)04:10,91(5)06:23,69(5)08:34,12(5)
  Wouter Breedveld02:10,3202:12,7802:10,43

Sun 13:21 : Final D

6.0 m/s, 290° (WNW), 61% tailwind, 39% from port side
pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.RICRIC[5]01:56,50(2)--06:00,25(2)08:00,10(1)
  Aldo Pantano01:59,85
2.LEYLeythe 3[6]01:57,88(4)--06:00,61(3)08:00,34(2)
  Douwe Ruttenberg01:59,73
3.MAAMaas 3[3]01:54,01(1)--05:59,37(1)08:01,59(3)
  Jip Uiters02:02,22
4.TROTromp 2[4]02:00,86(6)--06:02,96(4)08:04,03(4)
  Jorrit Heddema02:01,07
5.ARCARC 1[2]01:56,94(3)--06:04,45(5)08:06,71(5)
  Pim Kloet02:02,26
6.TROTromp 3[1]02:00,62(5)--06:08,61(6)08:11,59(6)
  Douwe Rigters02:02,98

Sun 16:44 : Final C

4.0 m/s, 280° (W), 70% tailwind, 30% from port side
pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.WILWillem III 4[6]01:52,64(1)03:49,62(1)05:47,57(1)07:43,84(1)
  Bouke Hoekstra01:56,9801:57,9501:56,27
2.SPASpaarne[5]01:55,84(4)03:54,73(3)05:54,85(2)07:48,90(2)
  Joost Schwarz01:58,8902:00,1201:54,05
3.WILWillem III 3[2]01:56,30(5)03:55,95(4)05:57,35(4)07:54,33(3)
  David Verboom01:59,6502:01,4001:56,98
4.NAUNautilus[4]01:53,04(2)03:53,31(2)05:57,09(3)07:54,34(4)
  Arend van Gog02:00,2702:03,7801:57,25
5.EEMEem 2[3]01:56,73(6)03:57,51(5)06:01,04(5)08:01,60(5)
  Bas In 't Velt02:00,7802:03,5302:00,56
6.TROTromp 1[1]01:54,52(3)04:00,12(6)06:07,57(6)08:10,91(6)
  Jack Mulder02:05,6002:07,4502:03,34

Sun 16:49 : Final B

4.0 m/s, 280° (W), 70% tailwind, 30% from port side
pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.WILWillem III 2[5]01:54,54(2)03:51,80(2)05:50,04(2)07:46,81(1)
  Willem Stoop01:57,2601:58,2401:56,77
2.NAANaarden[6]01:52,34(1)03:51,13(1)05:49,75(1)07:48,31(2)
  Thyme Koudijs01:58,7901:58,6201:58,56
3.HUNHunze 2[3]01:55,91(4)03:57,51(3)05:57,23(3)07:53,81(3)
  Felix Mebius02:01,6001:59,7201:56,58
4.HERHertog[4]01:57,50(6)03:59,99(5)05:59,57(4)07:55,77(4)
  Julius van Hulst02:02,4901:59,5801:56,20
5.WILWillem III 5[2]01:56,81(5)04:00,31(6)06:02,53(5)07:59,21(5)
  Olivier de Boer02:03,5002:02,2201:56,68
6.LEYLeythe 2[1]01:55,21(3)03:59,75(4)06:07,35(6)08:08,51(6)
  Jaap Noordman02:04,5402:07,6002:01,16

Sun 16:54 : Final A

4.0 m/s, 280° (W), 70% tailwind, 30% from port side
pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.VIKViking[6]01:48,76(1)03:45,60(1)05:43,71(1)07:38,03(1)
  Jelmer Bennema01:56,8401:58,1101:54,32
2.WILWillem III 1[5]01:51,00(2)03:48,08(2)05:45,72(2)07:39,39(2)
  David van Velden01:57,0801:57,6401:53,67
3.HUNHunze 1[2]01:52,15(3)03:51,31(3)05:48,90(3)07:42,44(3)
  Jelle Bakker01:59,1601:57,5901:53,54
4.NEPNeptunus[3]01:53,46(4)03:53,82(4)05:51,57(4)07:44,25(4)
  Jan Huib Veninga02:00,3601:57,7501:52,68
5.EEMEem 1[1]01:54,49(5)03:54,67(6)05:54,26(5)07:50,16(5)
  David Laseur02:00,1801:59,5901:55,90
6.LEYLeythe 1[4]01:55,28(6)03:54,37(5)05:54,65(6)07:54,60(6)
  Alexander Suyver01:59,0902:00,2801:59,95

Actions

Back