Koninklijke - Holland Beker

09 June 2012 to 10 June 2012
Results are available

Sat 09:15 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GBRReading UBC/Oxford Brookes UBC[2]01:50,26(1)03:48,05(1)05:50,23(1)07:56,69(1)
2.LAGLaga[3]01:57,36(2)03:58,42(2)06:01,62(2)08:05,99(2)
3.CMACOMA Aviron[1]02:06,31(3)04:16,99(3)06:29,96(3)08:40,76(3)

Sat 09:20 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus[1]01:54,20(3)03:53,42(1)05:52,97(1)07:53,66(1)
2.GYAGyas[4]01:53,86(2)03:56,11(3)05:57,68(3)07:55,46(2)
3.SAUSaurus[3]01:52,57(1)03:56,90(4)05:57,41(2)07:55,82(3)
4.LAALaak/Pampus[2]01:55,25(4)03:55,87(2)05:59,08(4)08:02,06(4)

Sat 09:25 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ALGAlgeria[3]01:43,30(1)03:34,43(1)05:28,78(1)07:23,76(1)
2.GYAGyas 1[2]01:45,12(3)03:36,85(2)05:31,04(2)07:25,86(2)
3.LAGLaga[1]01:44,93(2)03:37,75(3)05:32,36(3)07:27,57(3)

Sat 09:30 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.PHOPhocas[2]01:46,56(2)03:48,97(4)05:37,13(1)07:33,79(1)
2.UNLUnion nautique de Liège[1]01:45,73(1)03:41,26(2)05:39,68(2)07:37,66(2)
3.OKEOkeanos[4]01:48,63(3)03:46,02(3)05:43,24(3)07:41,29(3)
4.GYAGyas 2[3]01:50,06(4)03:40,59(1)05:45,33(4)07:42,69(4)

Sat 09:35 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.MEXMexico[2]01:43,03(1)03:32,43(1)05:28,59(1)07:25,26(1)
2.SZUSeeclub Zürich[1]01:44,35(2)03:37,91(2)05:33,37(2)07:28,71(2)
3.AACCoimbra[3]01:47,01(3)03:42,27(3)05:37,13(3)07:30,73(3)

Sat 09:40 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SYDSydney RC[1]01:46,57(1)03:39,14(1)05:34,49(1)07:30,64(1)
2.THEThêta[3]01:48,10(2)03:48,32(4)05:36,48(2)07:31,43(2)
3.TRITriton[4]01:50,04(4)03:41,33(2)05:39,00(3)07:32,40(3)
4.INAIndonesia[2]01:49,85(3)03:44,39(3)05:48,94(4)07:49,73(4)

Sat 09:45 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.DDSDDS/TOR[2]01:37,96(1)03:29,74(4)05:04,53(1)06:51,66(1)
2.WILWillem III/TOR[4]01:39,04(2)03:26,82(3)05:11,19(2)06:59,50(2)
3.TROTromp 1[1]01:41,19(3)03:24,04(2)05:16,19(3)07:04,58(3)
4.ZWOZwolsche[5]01:42,21(5)03:31,31(5)05:21,87(5)07:08,38(4)
5.TROTromp 2[3]01:41,96(4)03:21,21(1)05:20,29(4)07:08,96(5)

Sat 09:50 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LEYLeythe[1]01:39,54(1)03:24,64(1)05:10,15(1)06:55,00(1)
2.RICRIC/Beatrix[5]01:40,07(2)03:31,64(4)05:15,49(2)07:04,59(2)
3.HUNHunze[3]01:41,09(3)03:25,72(2)05:18,52(3)07:06,07(3)
4.HOOHoop[2]01:42,21(5)03:34,84(5)05:26,33(5)07:11,35(4)
5.CPCCPC Cacia[4]01:41,28(4)03:28,98(3)05:21,60(4)07:20,79(5)
6.SPASpaarne[6]01:43,39(6)03:38,87(6)05:36,95(6)07:29,26(6)

Sat 10:00 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.MAAMaas[2]01:58,71(1)04:02,92(1)06:08,62(1)08:14,91(1)
2.SALSalland[3]02:01,65(2)04:11,32(2)06:26,42(2)08:41,70(2)
3.ROORoosendaalse 2[1]02:07,62(3)04:24,12(3)06:42,39(3)08:59,29(3)

Sat 10:05 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.BREBreda[1]02:00,39(1)04:06,91(1)06:15,18(1)08:23,97(1)
2.NAUNautilus[3]02:04,85(2)04:20,12(2)06:33,62(2)08:46,25(2)
3.DDSDDS[2]02:15,30(3)04:35,87(3)06:54,10(3)09:13,41(3)
4.ROORoosendaalse 1[4]02:17,32(4)04:38,02(4)07:00,51(4)09:22,07(4)

Sat 10:10 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.THEThêta[1]01:54,46(3)03:54,18(3)05:49,69(2)07:46,07(1)
2.GBRLeander Club 2[3]01:51,21(1)04:04,70(5)05:49,41(1)07:52,09(2)
3.NERNereus 1[4]01:54,91(4)03:55,04(4)06:00,71(4)08:01,78(3)
4.GBRLeander Club 3[5]01:52,78(2)03:51,94(2)06:00,51(3)08:03,84(4)
5.OKEOkeanos[2]--03:50,28(1)06:10,59(5)08:24,57(5)

Sat 10:15 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SWESweden[2]01:50,79(1)03:48,85(1)05:49,37(1)07:46,91(1)
2.GBRSport Imperial 1[3]01:52,06(2)03:53,57(2)05:54,05(2)07:55,59(2)
3.NERNereus 2[5]01:53,74(3)04:03,82(5)05:57,38(3)08:03,06(3)
4.PELPelargos[1]01:54,10(4)03:55,17(4)05:59,49(4)08:07,16(4)
5.ASOAsopos[4]01:57,94(5)03:54,67(3)06:12,64(5)08:19,76(5)

Sat 10:20 : Heat 3

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord[4]01:51,70(1)03:50,25(1)05:50,09(1)07:53,01(1)
2.SKASkadi[5]01:53,18(2)03:53,15(2)05:53,24(2)07:56,20(2)
3.NERNereus 3[1]01:54,76(3)03:54,03(3)05:57,66(3)08:03,00(3)
4.GYAGyas[3]01:55,10(4)03:56,56(4)05:59,10(4)08:13,49(4)
5.MEXMexico[6]01:55,34(5)03:59,22(5)06:07,68(5)08:15,80(5)
6.INAIndonesia[2]01:56,82(6)04:04,62(6)06:15,71(6)08:28,69(6)

Sat 10:25 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ROORoosendaalse 7[2]01:50,20(1)03:46,72(1)05:44,19(1)07:41,80(1)
2.ROORoosendaalse 6[6]01:51,28(2)03:51,92(4)05:48,91(2)07:44,90(2)
3.RICRIC[3]01:53,36(4)03:49,10(2)05:49,53(3)07:47,95(3)
4.HOOHoop[4]01:51,56(3)03:50,07(3)05:55,71(4)08:02,97(4)
5.ROORoosendaalse 3[1]01:57,56(5)04:00,72(5)06:05,11(5)08:07,72(5)

Sat 10:30 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SKOSkøll[5]01:47,53(1)03:40,09(1)05:34,30(1)07:29,14(1)
2.BREBreda[2]01:49,15(2)03:41,90(2)05:37,57(2)07:36,84(2)
3.SCPSport Clube do Porto[3]01:49,39(3)03:45,15(3)05:43,61(3)07:41,12(3)
4.ROORoosendaalse 2[4]01:53,47(4)03:49,78(4)05:48,66(4)07:43,92(4)
5.ROORoosendaalse 1[1]01:57,38(6)03:57,01(5)05:53,05(5)07:52,71(5)
6.ROORoosendaalse 5[6]01:57,13(5)03:59,98(6)06:04,56(6)08:09,26(6)

Sat 10:35 : Heat 3

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HUNHunze 2[1]01:48,12(2)03:39,04(2)05:31,90(1)07:27,07(1)
2.WILWillem III[6]01:45,08(1)03:38,70(1)05:36,81(2)07:36,09(2)
3.ROORoosendaalse 4[2]01:52,17(5)03:50,22(5)05:47,97(5)07:40,11(3)
4.LEYLeythe[5]01:48,43(3)03:45,72(3)05:46,61(3)07:44,27(4)
5.MAAMaas[4]01:51,29(4)03:49,44(4)05:47,69(4)07:47,74(5)
6.CMACOMA Aviron[3]01:54,10(6)03:52,52(6)05:53,25(6)07:51,05(6)

Sat 10:40 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord 2[1]01:43,20(2)03:31,55(1)05:22,37(1)07:15,05(1)
2.SKASkadi 2[3]01:42,79(1)03:33,26(2)05:30,10(2)07:31,35(2)
3.ANAAngers Nautique Aviron[5]01:49,77(4)03:44,11(4)05:38,87(3)07:35,04(3)
4.SWESweden[2]01:49,55(3)03:42,33(3)05:39,45(4)07:39,54(4)
5.MEXMexico[4]------19:00,61(5)

Sat 10:45 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KRBKR Brugge[2]01:38,03(1)03:21,51(1)05:05,31(1)07:02,19(1)
2.CZECzech Republic[3]01:38,98(2)03:23,30(2)05:14,58(2)07:10,23(2)
3.VIDVidar[1]01:44,25(4)03:38,14(4)05:31,45(3)07:24,53(3)
4.NJONjord 1[5]01:40,52(3)03:32,81(3)05:33,16(4)07:32,72(4)
5.SKASkadi 3[4]01:47,24(5)03:45,44(5)05:44,56(5)07:50,42(5)

Sat 10:50 : Heat 3

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NZLNew Zealand[2]01:39,93(1)03:20,56(1)05:16,19(1)07:04,84(1)
2.TRITriton[5]01:42,74(2)03:30,46(2)05:21,83(2)07:19,13(2)
3.HOGHöganäs RF[1]01:44,50(3)03:35,40(3)05:31,60(3)07:26,50(3)
4.NJONjord 3[4]01:45,43(4)03:36,38(4)05:31,60(3)07:27,88(4)
5.SKASkadi 1[3]01:48,33(6)03:41,35(5)05:37,26(5)07:30,07(5)
6.ORCOrca[6]01:46,68(5)03:45,87(6)05:47,09(6)07:46,38(6)

Sat 13:05 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SPASpaarne[2]--03:09,64(1)04:50,24(1)06:26,80(1)
2.ROORoosendaalse[1]--03:22,13(2)05:08,20(2)06:50,66(2)

Sat 13:10 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GBRReading UBC/Oxford Brookes UBC[2]01:45,75(1)03:38,07(1)05:32,72(1)07:35,81(1)
2.GYAGyas[1]01:51,05(2)03:48,46(2)05:44,71(2)07:42,56(2)
3.NERNereus[3]01:53,17(4)03:51,79(3)05:50,94(3)07:51,49(3)
4.LAGLaga[4]01:54,79(5)03:53,55(4)05:55,28(4)07:53,53(4)
5.SAUSaurus[5]01:51,82(3)03:54,59(5)05:57,59(5)07:59,30(5)

Sat 13:15 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GBRLondon UBC/Imperial CBC[2]01:38,15(1)03:19,89(1)05:03,09(1)06:44,52(1)
2.GYAGyas[1]01:41,07(2)03:35,64(2)05:27,94(2)07:21,52(2)
3.ARGArgo 2[3]01:44,65(3)03:37,80(3)05:32,59(3)07:30,20(3)
4.ARGArgo 1[4]01:46,28(4)03:39,42(4)05:37,49(4)07:37,20(4)

Sat 13:20 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.AEGAegir[2]01:39,43(1)03:25,82(1)05:13,43(1)07:00,79(1)
2.PHOPhocas[1]01:41,37(2)03:29,11(2)05:16,03(2)07:04,38(2)
3.TROTromp[3]01:47,59(3)03:43,98(3)05:39,73(3)07:35,29(3)

Sat 13:25 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GBRSport Imperial 1[3]01:47,38(1)03:40,59(1)05:35,83(1)07:31,63(1)
2.SKASkadi/Proteus[1]01:50,30(2)03:48,60(2)05:46,62(2)07:47,52(2)
3.GYAGyas[2]01:51,37(3)03:51,12(3)05:52,38(3)07:54,53(3)

Sat 13:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ORCOrca[5]01:39,73(2)03:24,64(2)05:10,24(2)06:52,36(1)
2.GYAGyas[1]01:38,92(1)03:24,41(1)05:09,92(1)06:52,88(2)
3.TBRToyota Boshoku RC 2[4]01:40,92(3)03:25,54(3)05:10,52(3)06:55,45(3)
4.TBRToyota Boshoku RC 1[3]01:43,23(5)03:28,45(4)05:12,92(4)06:57,96(4)
5.NERNereus[2]01:42,98(4)03:30,80(5)05:15,32(5)07:02,76(5)

Sat 13:35 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NZLNew Zealand[4]01:35,32(1)03:12,99(1)04:50,13(1)06:28,28(1)
2.KNRKNRB/Gyas/Willem III[2]01:38,41(2)03:18,82(2)05:02,13(2)06:46,68(2)
3.ROORoosendaalse/Skadi/Proteus[1]01:38,79(3)03:21,78(3)05:08,35(3)06:55,98(3)

Sat 13:40 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ÖREÖresjö SG[3]01:53,48(1)03:52,80(1)05:55,60(1)07:56,05(1)
2.NERNereus[2]01:55,81(2)03:53,85(2)05:55,98(2)07:58,91(2)
3.INAIndonesia[1]02:06,48(3)04:16,31(3)06:26,99(3)08:36,11(3)
4.ALGAlgeria[4]02:07,00(4)04:18,38(4)06:31,73(4)08:37,02(4)

Sat 13:45 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SPISPIF[2]01:59,62(1)04:06,00(1)06:13,61(1)08:19,19(1)
2.INAIndonesia[1]02:01,88(2)04:08,83(2)06:20,36(2)08:28,30(2)

Sat 13:50 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GYAGyas 1[1]01:47,23(4)03:37,34(3)05:26,66(1)07:15,30(1)
2.PHOPhocas[2]01:46,93(3)03:36,90(2)05:28,40(3)07:19,98(2)
3.ALGAlgeria[3]01:44,85(1)03:34,66(1)05:27,26(2)07:22,40(3)
4.LAGLaga[5]01:46,68(2)03:38,16(4)05:35,16(4)07:28,97(4)
5.UNLUnion nautique de Liège[4]01:48,67(5)03:42,11(5)05:40,31(5)07:34,83(5)

Sat 13:55 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GBRLondon UBC[1]01:31,11(1)03:07,27(1)04:43,10(1)06:18,11(1)
2.ORCOrca/Pampus/Spaarne/Proteus[5]01:32,61(2)03:08,88(2)04:49,19(2)06:28,00(2)
3.RICRIC/Willem III/Hoop[2]01:35,82(3)03:15,94(3)04:57,08(3)06:36,53(3)
4.SKOSkøll[4]01:40,41(5)03:28,26(5)05:14,48(5)06:59,72(4)
5.NERNereus[3]01:39,31(4)03:24,83(4)05:12,91(4)07:00,54(5)

Sat 14:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LAGLaga[2]01:53,68(1)03:52,93(1)05:54,32(1)07:52,01(1)
2.ALGAlgeria[1]01:57,18(2)03:55,73(2)05:56,64(2)08:00,52(2)
3.SKASkadi[5]01:57,93(3)04:02,99(3)06:12,38(3)08:21,18(3)
4.RRKRüsselsheimer RK[4]01:59,46(4)04:06,69(4)06:19,43(4)08:30,37(4)
5.INAIndonesia[3]02:06,86(5)04:21,88(5)06:38,92(5)08:50,14(5)

Sat 14:05 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.MEXMexico[2]01:44,14(1)03:32,37(1)05:23,57(1)07:17,65(1)
2.SYDSydney RC[3]01:46,46(2)03:38,84(2)05:32,84(2)07:26,07(2)
3.SZUSeeclub Zürich[4]01:46,69(3)03:41,81(4)05:35,71(4)07:27,05(3)
4.THEThêta[1]01:47,47(4)03:41,59(3)05:34,82(3)07:27,66(4)
5.AACCoimbra[5]01:50,03(5)03:47,45(5)05:45,43(5)07:42,89(5)

Sat 14:10 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.MAAMaas/DDS[3]01:49,51(1)03:43,95(1)05:40,86(1)07:37,65(1)
2.TROTromp[4]01:50,44(2)03:50,35(2)05:50,90(2)07:48,10(2)
3.TROTromp/Beatrix[2]02:00,47(4)04:04,05(4)06:05,30(4)08:06,05(3)
4.NAUNautilus[1]01:56,23(3)04:00,07(3)06:04,18(3)08:06,69(4)

Sat 14:15 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.RICRIC/Beatrix[2]01:36,94(1)03:20,02(1)05:04,44(2)06:43,41(1)
2.DDSDDS/TOR[4]01:39,63(3)03:21,14(2)05:04,13(1)06:43,48(2)
3.TROTromp 1[1]01:40,47(5)03:23,00(4)05:06,80(3)06:49,58(3)
4.LEYLeythe[3]01:40,24(4)03:23,75(5)05:07,63(4)06:51,78(4)
5.WILWillem III/TOR[5]01:37,51(2)03:21,36(3)05:09,15(5)06:53,63(5)
6.HUNHunze[6]01:41,15(6)03:27,93(6)05:23,26(6)07:14,51(6)

Sat 14:40 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.CZECzech Republic[1]01:38,44(1)03:20,36(1)05:06,73(1)06:54,45(1)
2.GBRLeander Club[2]01:42,09(2)03:28,87(2)05:19,01(2)07:11,15(2)
3.RCBRC Blauweiss[4]01:44,48(3)03:34,60(3)05:28,79(3)07:20,81(3)
4.DERDenso RC[5]01:47,94(4)03:41,99(4)05:38,27(4)07:34,46(4)
5.SWESweden[3]01:51,16(5)03:47,33(5)05:42,09(5)07:34,69(5)

Sat 14:45 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.PORPortugal[4]01:33,62(1)03:10,97(1)04:50,24(1)06:26,59(1)
2.SKASkadi/Maas[1]01:36,14(3)03:13,83(3)04:53,60(3)06:30,45(2)
3.GBRHereford RC/Agecroft RC[3]01:34,43(2)03:12,25(2)04:52,58(2)06:30,76(3)
4.FALFalkenbergs RK[5]01:37,30(5)03:20,51(5)05:06,66(5)06:50,27(4)
5.INAIndonesia[2]01:36,57(4)03:19,66(4)05:06,04(4)06:50,99(5)

Sat 14:50 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.PROProteus/Skadi[1]01:32,46(1)03:08,25(1)04:45,58(1)06:22,60(1)
2.GBRLoughborough UBC/Durham UBC 1[3]01:34,08(3)03:11,94(3)04:50,01(3)06:27,95(2)
3.GBRLondon UBC/Cardiff UBC 2[2]01:33,64(2)03:10,45(2)04:49,56(2)06:30,95(3)
4.URUUruguay[5]01:39,83(4)03:22,54(4)05:06,74(4)06:51,88(4)
5.INAIndonesia[4]01:40,09(5)03:26,84(5)05:19,41(5)07:11,87(5)

Sat 15:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.AACCoimbra[1]01:29,85(1)03:04,74(1)04:40,22(1)06:16,27(1)
2.LAGLaga[2]01:31,34(2)03:09,06(2)04:49,38(2)06:28,28(2)
3.ARGArgo[3]01:34,10(3)03:15,32(3)05:01,89(3)06:48,70(3)

Sat 15:20 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB/Nereus/Triton/Okeanos[2]01:28,15(1)02:57,95(1)04:29,78(1)05:59,79(1)
2.PROProteus/Laga/Skadi[1]01:29,75(3)03:01,64(2)04:32,32(2)06:02,85(2)
3.OKEOkeanos/Orca[4]01:28,84(2)03:01,91(3)04:36,11(3)06:10,76(3)
4.AEGAegir[3]01:32,65(4)03:07,84(4)04:46,04(4)06:22,84(4)

Sat 15:25 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.RICRIC/Willem III/Amstel/ARC[1]01:37,13(1)03:20,41(1)05:06,01(1)06:49,95(1)
2.HUNHunze/Viking[2]01:39,76(2)03:29,75(2)05:22,18(2)07:08,43(2)

Sat 15:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.TORTOR/Laak/Willem III[1]01:29,06(1)02:59,17(1)04:30,71(1)06:01,46(1)
2.SPASpaarne/RIC/Leythe[2]01:29,86(2)03:02,76(2)04:35,89(2)06:08,29(2)
3.CPCCPC Cacia/SCP/RIC[3]01:31,53(3)03:10,50(3)04:52,93(3)06:33,35(3)
4.TROTromp 2[4]01:35,05(4)03:13,20(4)04:55,15(4)06:34,64(4)

Sat 15:50 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.VIDVidar/Nereus/Skadi/Skøll[1]01:34,16(1)03:11,96(1)04:52,54(1)06:33,41(1)
2.SWESweden[3]01:36,39(2)03:16,66(2)04:57,53(2)06:38,03(2)
3.ORCOrca/Skøll/Triton[4]01:40,00(4)03:19,66(3)05:01,65(3)06:43,04(3)
4.OKEOkeanos/Njord/Thêta/Triton[2]01:39,47(3)03:26,26(4)05:08,49(4)06:50,01(4)

Sat 16:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.CANCanada[4]01:30,56(1)03:05,78(1)04:43,20(1)06:18,96(1)
2.SKOSkøll-combi[3]01:32,91(2)03:08,74(2)04:46,58(2)06:22,14(2)
3.LAGLaga[1]01:38,13(3)03:18,01(3)04:59,73(3)06:41,29(3)
4.PHOPhocas/Asopos[2]01:39,37(4)03:22,86(4)05:09,75(4)06:54,76(4)

Sat 16:05 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus/Aegir/Proteus[5]01:23,65(1)02:48,55(1)04:15,80(1)05:41,49(1)
2.NERNereus 1[4]01:24,15(2)02:51,12(3)04:20,16(2)05:47,10(2)
3.AEGAegir-combi[2]01:25,70(4)02:50,69(2)04:20,72(3)05:48,32(3)
4.NERNereus 2[1]01:25,10(3)02:51,43(4)04:21,18(4)05:49,53(4)

Sat 16:10 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SKASkadi[1]01:39,93(2)03:23,33(2)05:07,01(1)06:48,16(1)
2.NERNereus[2]01:38,15(1)03:21,25(1)05:07,31(2)06:56,11(2)

Sat 16:30 : Repechage

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SALSalland[3]02:01,40(1)04:10,12(1)06:20,01(1)08:28,42(1)
2.NAUNautilus[2]02:03,19(2)04:15,14(2)06:25,03(2)08:32,90(2)
3.DDSDDS[1]02:12,93(4)04:29,99(3)06:45,62(3)09:03,48(3)
4.ROORoosendaalse 2[4]02:11,51(3)04:32,84(4)06:55,79(4)09:13,44(4)
5.ROORoosendaalse 1[5]02:14,35(5)04:37,85(5)07:03,59(5)09:23,21(5)

Sat 16:35 : Repechage 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.OKEOkeanos[2]01:56,58(5)03:54,46(3)05:53,10(1)07:51,85(1)
2.NERNereus 1[4]01:53,52(2)03:52,78(1)05:53,37(2)07:56,60(2)
3.NERNereus 3[3]01:53,95(3)03:53,01(2)05:55,82(3)08:01,54(3)
4.INAIndonesia[1]01:53,22(1)03:56,51(4)06:04,15(4)08:13,43(4)
5.PELPelargos[5]01:55,47(4)03:59,41(5)06:06,93(5)08:20,67(5)

Sat 16:40 : Repechage 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus 2[3]01:56,75(4)03:52,79(3)05:52,04(3)07:51,25(1)
2.GBRLeander Club 3[4]01:54,53(3)03:53,87(4)05:54,91(4)07:53,51(2)
3.GYAGyas[2]01:53,78(2)03:50,91(2)05:50,98(1)07:53,94(3)
4.MEXMexico[1]01:52,60(1)03:50,74(1)05:51,47(2)07:56,36(4)
5.ASOAsopos[5]01:58,64(5)04:02,98(5)06:12,10(5)08:18,82(5)

Sat 16:45 : Repechage 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ROORoosendaalse 2[1]01:51,81(3)03:46,98(3)05:39,85(1)07:32,57(1)
2.RICRIC[2]01:52,93(4)03:47,24(4)05:43,13(3)07:34,62(2)
3.ROORoosendaalse 4[3]01:50,37(2)03:46,15(2)05:41,83(2)07:34,96(3)
4.MAAMaas[4]01:49,59(1)03:45,94(1)05:43,31(4)07:35,66(4)
5.ROORoosendaalse 5[5]01:54,96(5)03:56,59(5)06:02,04(5)08:05,82(5)

Sat 16:50 : Repechage 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LEYLeythe[2]01:47,08(1)03:42,37(1)05:37,83(1)07:33,91(1)
2.CMACOMA Aviron[1]01:51,70(2)03:47,92(3)05:45,00(2)07:41,89(2)
3.SCPSport Clube do Porto[3]01:52,38(3)03:47,60(2)05:45,71(3)07:42,07(3)
4.HOOHoop[4]01:52,78(4)03:52,64(4)05:53,59(4)07:54,73(4)
5.ROORoosendaalse 3[5]01:56,84(5)04:00,72(5)06:07,55(5)08:09,72(5)
6.ROORoosendaalse 1[6]01:59,74(6)04:03,18(6)06:11,24(6)08:15,16(6)

Sat 16:55 : Repechage 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.MEXMexico[5]01:44,60(2)03:31,17(2)05:18,37(1)07:12,33(1)
2.NJONjord 1[2]01:42,52(1)03:30,48(1)05:21,56(2)07:13,71(2)
3.HOGHöganäs RF[3]01:46,75(3)03:39,33(3)05:33,30(3)07:21,97(3)
4.ORCOrca[1]01:47,87(4)03:40,21(4)05:34,25(4)07:22,41(4)
5.ANAAngers Nautique Aviron[4]01:50,85(5)03:46,90(5)05:41,71(5)07:34,80(5)

Sat 17:00 : Repechage 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.VIDVidar[3]01:42,73(1)03:33,47(2)05:25,76(2)07:16,28(1)
2.NJONjord 3[2]01:45,46(3)03:34,49(3)05:26,49(3)07:16,74(2)
3.SKASkadi 3[1]01:44,81(2)03:33,12(1)05:24,39(1)07:18,25(3)
4.SKASkadi 1[5]01:47,77(4)03:39,61(5)05:32,74(5)07:25,60(4)
5.SWESweden[4]01:48,24(5)03:39,12(4)05:31,39(4)07:25,94(5)

Sat 17:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.OKEOkeanos[3]01:30,92(2)03:05,42(2)04:43,17(2)06:18,43(1)
2.LAGLaga[1]01:30,65(1)03:04,88(1)04:42,97(1)06:21,24(2)
3.THEThêta[2]01:33,82(5)03:08,97(4)04:46,37(4)06:21,79(3)
4.SKOSkøll[4]01:32,24(3)03:08,48(3)04:46,14(3)06:24,15(4)
5.NJONjord[6]01:34,25(6)03:14,05(5)04:57,07(5)06:40,48(5)
6.ASOAsopos[5]01:32,74(4)03:23,90(6)05:04,32(6)06:47,92(6)

Sat 17:35 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ARGArgo/Vada[2]01:38,91(1)03:20,93(1)05:05,28(1)06:50,87(1)
2.SKOSkøll[1]01:42,18(3)03:27,98(2)05:16,42(2)07:04,69(2)
3.NJONjord[3]01:43,63(4)03:31,10(4)05:19,20(3)07:06,57(3)
4.PROProteus[4]01:44,16(5)03:32,18(5)05:22,75(5)07:09,52(4)
5.AEGAegir[5]01:41,61(2)03:29,64(3)05:21,38(4)07:12,53(5)
6.NERNereus[6]01:45,22(6)03:35,37(6)05:27,00(6)07:18,83(6)

Sat 17:40 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LAGLaga[6]01:29,96(1)03:05,39(1)04:40,39(1)06:13,53(1)
2.VIDVidar[1]01:31,13(2)03:05,69(2)04:40,97(2)06:13,93(2)
3.SKASkadi[2]01:31,82(4)03:08,96(5)04:42,67(3)06:17,43(3)
4.ARGArgo[4]01:32,15(5)03:06,88(3)04:44,32(4)06:17,75(4)
5.PHOPhocas[3]01:32,99(6)03:10,87(6)04:45,26(5)06:25,95(5)
6.SAUSaurus[5]01:31,39(3)03:08,43(4)04:50,52(6)06:33,06(6)

Sun 09:30 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.MAAMaas[1]01:54,17(1)03:56,24(1)06:03,63(1)08:10,38(1)
2.SKASkadi[3]01:55,58(3)03:58,49(2)06:07,15(2)08:13,33(2)
3.RRKRüsselsheimer RK[2]01:55,04(2)04:01,33(3)06:18,87(3)08:32,40(3)
4.INAIndonesia[4]02:01,42(4)04:15,93(4)06:37,69(4)08:52,71(4)

Sun 09:36 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LAGLaga[1]01:53,22(1)03:55,71(1)06:02,09(1)08:07,42(1)
2.ÖREÖresjö SG[4]01:53,53(2)03:57,35(2)06:03,77(2)08:10,16(2)
3.ALGAlgeria 2[2]01:55,79(3)04:00,68(3)06:07,43(3)08:13,47(3)
4.ALGAlgeria 1[3]02:03,70(4)04:12,07(4)06:22,43(4)08:31,88(4)

Sun 09:42 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus[1]01:43,23(1)03:33,35(1)05:26,39(1)07:20,46(1)
2.SZUSeeclub Zürich[3]01:46,19(3)03:38,08(3)05:32,03(3)07:22,60(2)
3.PHOPhocas[5]01:48,79(4)03:39,77(4)05:34,46(5)07:23,34(3)
4.SYDSydney RC[2]01:45,26(2)03:36,42(2)05:31,38(2)07:23,39(4)
5.TRITriton[4]01:49,09(5)03:40,63(5)05:33,95(4)07:24,20(5)

Sun 09:48 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.MEXMexico[4]01:44,39(1)03:34,08(1)05:26,97(1)07:22,00(1)
2.ALGAlgeria[6]01:45,44(3)03:36,53(2)05:29,93(2)07:23,94(2)
3.UNLUnion nautique de Liège[1]01:47,10(5)03:38,81(3)05:32,24(3)07:26,89(3)
4.THEThêta[3]01:46,06(4)03:40,30(5)05:36,49(4)07:31,13(4)
5.OKEOkeanos[5]01:44,92(2)03:40,03(4)05:37,93(5)07:37,71(5)
6.INAIndonesia[2]01:47,42(6)03:46,47(6)05:48,85(6)07:47,64(6)

Sun 09:54 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GBRLondon UBC/Imperial CBC[1]01:38,29(1)03:21,21(1)05:06,05(1)06:57,54(1)
2.ORCOrca[2]01:41,29(2)03:26,95(2)05:12,71(2)07:00,58(2)
3.TBRToyota Boshoku RC 2[3]01:43,06(3)03:30,09(3)05:17,78(3)07:08,13(3)

Sun 10:00 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.TBRToyota Boshoku RC 1[4]01:41,65(3)03:26,06(2)05:13,06(2)06:58,83(1)
2.OKEOkeanos 1[1]01:38,21(1)03:23,91(1)05:12,85(1)07:00,54(2)
3.NERNereus[3]01:40,87(2)03:28,93(3)05:18,23(3)07:06,29(3)
4.OKEOkeanos 2[2]01:43,60(4)03:37,44(4)05:33,93(4)07:26,97(4)

Sun 10:06 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.PORPortugal[2]01:35,10(3)03:11,23(1)04:49,37(1)06:33,31(1)
2.NERNereus/Aegir[1]01:35,63(4)03:14,59(4)04:54,03(3)06:35,00(2)
3.PROProteus/Skadi[4]01:34,33(1)03:12,03(2)04:53,84(2)06:39,65(3)
4.GBRLondon UBC/Cardiff UBC 2[3]01:34,70(2)03:14,26(3)04:59,87(4)06:46,93(4)

Sun 10:12 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus[4]01:32,70(1)03:11,96(1)04:52,88(1)06:36,93(1)
2.GBRLoughborough UBC/Durham UBC 1[3]01:35,03(2)03:14,99(2)04:56,30(2)06:44,99(2)
3.URUUruguay[1]01:36,99(3)03:21,09(3)05:06,83(3)06:56,14(3)
4.INAIndonesia[2]01:39,91(4)03:28,53(4)05:18,35(4)07:11,66(4)

Sun 10:18 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.RICRIC/Amstel[4]01:47,94(1)03:44,78(1)05:44,65(1)07:41,92(1)
2.ARCARC/Willem III[3]01:51,55(2)03:47,51(2)05:48,27(2)07:46,98(2)
3.TROTromp[2]01:52,41(3)03:51,03(3)05:51,67(3)07:47,90(3)
4.TROTromp/Beatrix[1]01:58,37(4)04:01,96(4)--08:08,63(4)

Sun 10:24 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.MAAMaas/DDS[2]01:48,58(1)03:43,37(1)05:39,26(1)07:36,86(1)
2.HUNHunze[3]01:51,03(5)03:49,71(4)05:45,78(3)07:41,60(2)
3.LAALaak/Pampus[1]01:48,94(2)03:45,61(2)05:43,34(2)07:43,59(3)
4.HUNHunze/Viking[5]01:50,37(4)03:50,06(5)05:50,16(5)07:45,72(4)
5.LAALaak/Leythe[4]01:49,92(3)03:46,55(3)05:46,64(4)07:50,20(5)

Sun 10:30 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.TORTOR[3]01:36,43(1)03:19,30(1)05:03,79(1)06:51,34(1)
2.DDSDDS/TOR[2]01:37,65(2)03:22,65(2)05:06,79(2)06:54,03(2)
3.TROTromp 1[5]01:38,64(3)--05:13,36(3)07:02,60(3)
4.LEYLeythe[1]01:39,54(4)--05:16,81(4)07:06,11(4)
5.HOOHoop[4]01:39,95(5)--05:29,83(5)07:25,89(5)

Sun 10:36 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.RICRIC/Beatrix[1]01:38,87(2)03:22,65(2)05:06,54(2)06:48,89(1)
2.WILWillem III/TOR[3]01:39,16(3)03:23,08(3)05:06,21(1)06:50,55(2)
3.LEYLeythe/RIC[5]01:38,64(1)03:22,27(1)05:08,96(3)06:50,82(3)
4.SPASpaarne[2]01:41,21(4)03:31,66(4)05:25,34(4)07:15,92(4)
5.CPCCPC Cacia[6]01:43,32(5)03:34,74(5)05:25,84(5)07:16,18(5)

Sun 10:42 : Heat 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.CANCanada[1]01:30,08(1)03:08,09(1)04:48,47(1)06:28,74(1)
2.NERNereus/Skadi[2]01:35,70(2)03:15,92(2)04:56,18(2)06:36,83(2)
3.GYAGyas[3]01:38,99(3)03:19,28(3)04:59,79(3)06:40,01(3)

Sun 10:48 : Heat 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB-combi[4]01:27,44(1)03:05,60(1)04:46,42(1)06:27,79(1)
2.SKOSkøll-combi[3]01:35,73(2)03:14,85(2)04:57,49(2)06:39,66(2)
3.ORCOrca/Njord[2]01:38,41(3)03:18,92(3)05:01,23(3)06:42,71(3)

Sun 11:00 : Semifinal A/B 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SWESweden[3]01:50,14(1)03:45,35(1)05:42,36(1)07:40,55(1)
2.THEThêta[4]01:52,69(4)03:48,75(3)05:46,10(3)07:42,23(2)
3.SKASkadi[2]01:52,40(3)03:47,81(2)05:44,95(2)07:42,46(3)
4.NERNereus 2[5]01:52,10(2)03:52,48(5)05:55,65(5)07:57,23(4)
5.NERNereus 1[6]01:53,82(6)--05:58,54(6)07:59,54(5)
6.GYAGyas[1]01:53,25(5)03:52,19(4)05:53,90(4)08:01,29(6)

Sun 11:07 : Semifinal A/B 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NJONjord[3]01:50,12(1)03:48,97(1)05:48,29(2)07:42,35(1)
2.GBRLeander Club 2[2]01:50,71(2)03:49,46(2)05:46,92(1)07:43,61(2)
3.GBRLeander Club 3[6]01:52,08(3)03:50,83(3)05:51,34(3)07:47,02(3)
4.GBRSport Imperial 1[4]01:52,86(4)03:52,63(4)05:53,27(4)07:47,37(4)
5.NERNereus 3[1]01:53,66(5)03:55,43(5)05:56,87(5)07:58,62(5)
6.OKEOkeanos[5]01:58,32(6)04:01,38(6)06:03,16(6)08:14,06(6)

Sun 11:15 : Semifinal A/B 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.HUNHunze 2[4]01:44,81(1)03:37,33(1)05:33,37(1)07:30,77(1)
2.BREBreda[2]01:48,57(3)03:40,87(2)05:35,19(2)07:34,13(2)
3.ROORoosendaalse 4[1]01:49,93(4)03:45,51(4)05:40,70(4)07:36,46(3)
4.ROORoosendaalse 7[3]01:47,87(2)03:43,56(3)05:40,50(3)07:41,29(4)
5.ROORoosendaalse 2[5]01:51,65(5)03:50,48(5)05:52,44(5)07:51,86(5)
6.CMACOMA Aviron[6]01:52,02(6)03:51,07(6)05:54,52(6)07:53,49(6)

Sun 11:22 : Semifinal A/B 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SKOSkøll[3]01:45,50(2)03:36,76(1)05:30,37(1)07:25,15(1)
2.WILWillem III[4]01:43,02(1)03:38,89(2)05:35,83(2)07:30,89(2)
3.LEYLeythe[5]01:48,93(4)03:44,75(3)05:42,30(4)07:33,35(3)
4.SCPSport Clube do Porto[1]01:50,88(5)03:45,19(4)05:42,12(3)07:33,98(4)
5.RICRIC[6]01:47,44(3)03:50,59(5)05:48,25(5)07:46,77(5)
6.ROORoosendaalse 6[2]01:51,21(6)03:52,58(6)05:51,72(6)07:47,03(6)

Sun 11:30 : Semifinal A/B 1

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KRBKR Brugge[4]01:42,29(4)03:24,91(1)05:11,41(1)07:04,85(1)
2.TRITriton[2]01:40,92(1)03:25,84(2)05:16,19(2)07:08,31(2)
3.NJONjord 2[3]01:44,27(5)03:31,90(4)05:20,95(3)07:09,43(3)
4.NJONjord 1[6]01:41,60(3)03:32,43(5)05:26,04(5)07:16,51(4)
5.VIDVidar[5]01:41,39(2)03:31,24(3)05:25,46(4)07:17,75(5)
6.SKASkadi 3[1]01:45,16(6)03:38,52(6)05:35,47(6)07:34,10(6)

Sun 11:37 : Semifinal A/B 2

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NZLNew Zealand[3]01:39,40(1)03:24,88(1)05:12,68(1)07:03,78(1)
2.CZECzech Republic[2]01:39,62(2)03:26,78(3)05:14,78(2)07:07,88(2)
3.MEXMexico[5]01:41,23(4)03:25,21(2)05:15,01(3)07:15,85(3)
4.SKASkadi 2[4]01:41,00(3)03:29,03(4)05:23,65(4)07:23,09(4)
5.NJONjord 3[6]01:45,83(5)03:35,34(5)05:29,63(5)07:25,09(5)
6.HOGHöganäs RF[1]01:46,51(6)03:42,75(6)05:44,30(6)07:44,05(6)

Sun 11:45 : Final C

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.MEXMexico[2]01:55,46(2)03:58,67(2)06:05,41(2)08:09,26(1)
2.PELPelargos[4]01:52,43(1)03:56,12(1)06:04,01(1)08:09,52(2)
3.ASOAsopos[1]01:57,98(4)04:01,42(4)06:06,95(3)08:11,33(3)
4.INAIndonesia[3]01:57,75(3)04:01,21(3)06:07,94(4)08:24,31(4)

Sun 11:53 : Final C

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.MAAMaas[3]01:47,27(2)03:46,26(1)05:44,68(1)07:41,97(1)
2.HOOHoop[2]01:46,33(1)03:46,94(2)05:47,80(2)07:47,21(2)
3.ROORoosendaalse 5[4]01:53,14(4)03:51,20(3)05:52,94(3)07:56,00(3)
4.ROORoosendaalse 1[5]01:52,91(3)03:54,35(4)05:57,74(4)08:01,87(4)
5.ROORoosendaalse 3[1]01:56,56(5)04:01,80(5)06:06,65(5)08:08,17(5)

Sun 12:00 : Final C

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SKASkadi 1[2]01:44,62(1)03:31,89(1)05:19,99(1)07:09,12(1)
2.SWESweden[4]01:44,82(2)03:34,45(2)05:27,07(2)07:22,72(2)
3.ORCOrca[3]01:45,51(3)03:38,77(3)05:35,12(3)07:26,37(3)
4.ANAAngers Nautique Aviron[1]01:48,90(4)03:44,04(4)05:41,42(4)07:35,13(4)

Sun 13:07 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
ROORoosendaalse 1[1]--------
ROORoosendaalse 2[2]--------

Sun 13:15 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SPISPIF[1]01:56,81(2)03:57,60(1)06:00,21(1)08:01,25(1)
2.SAUSaurus[4]01:53,33(1)03:59,04(2)06:06,54(2)08:12,44(2)
3.INAIndonesia 1[3]02:00,49(3)04:06,70(3)06:16,00(3)08:27,32(3)
4.INAIndonesia 2[2]02:06,94(4)04:19,15(4)06:28,75(4)08:35,58(4)

Sun 13:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.LAGLaga[4]01:54,32(3)03:50,64(1)05:47,98(1)07:44,25(1)
2.ÖREÖresjö SG[2]01:53,85(2)03:53,19(3)05:52,31(2)07:48,99(2)
3.MAAMaas[3]01:53,26(1)03:52,66(2)05:52,56(3)07:49,13(3)
4.ALGAlgeria 2[6]01:56,75(5)03:54,17(4)05:52,78(4)07:52,09(4)
5.SKASkadi[5]01:56,09(4)03:57,05(5)06:01,70(5)08:02,03(5)
6.RRKRüsselsheimer RK[1]01:59,50(6)04:02,57(6)06:07,38(6)08:12,68(6)

Sun 13:37 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.MEXMexico[3]01:46,13(4)03:31,10(2)05:17,82(2)07:01,39(1)
2.NERNereus[4]01:42,43(1)03:29,53(1)05:16,35(1)07:05,74(2)
3.ALGAlgeria[2]01:43,67(2)03:36,64(3)05:28,88(3)07:19,33(3)
4.UNLUnion nautique de Liège[1]01:46,99(5)03:38,10(5)05:31,07(4)07:20,14(4)
5.SZUSeeclub Zürich[5]01:45,78(3)03:37,01(4)05:31,64(5)07:21,44(5)
6.PHOPhocas[6]01:48,89(6)03:41,67(6)05:39,68(6)07:35,54(6)

Sun 13:45 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SKASkadi[2]01:41,15(3)03:25,15(2)05:09,78(2)06:48,61(1)
2.NERNereus[1]01:38,85(1)03:21,92(1)05:06,52(1)06:49,07(2)
3.AEGAegir[4]01:40,61(2)03:27,90(3)05:17,22(3)07:04,76(3)
4.NJONjord[3]01:43,98(4)03:31,21(4)05:21,06(4)07:09,49(4)

Sun 13:52 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.AACCoimbra[1]01:30,83(2)03:05,96(2)--06:15,46(1)
2.LAGLaga 2[6]01:29,95(1)03:04,85(1)--06:17,03(2)
3.SKOSkøll 1[5]01:31,52(3)03:07,50(3)--06:23,80(3)
4.NJONjord[2]01:34,09(5)03:09,35(4)--06:26,02(4)
5.TRITriton[4]01:34,62(6)03:09,83(5)--06:28,43(5)
6.SKOSkøll 2[3]01:32,48(4)03:12,80(6)--06:36,16(6)

Sun 14:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB/Nereus/Triton/Okeanos[4]01:27,00(1)02:56,09(1)04:26,60(1)05:55,84(1)
2.NERNereus[3]01:27,35(2)02:56,90(2)04:29,02(2)05:59,82(2)
3.SKASkadi/Laga/Proteus[2]01:28,73(3)03:00,69(3)04:34,85(3)06:07,76(3)
4.AEGAegir[1]01:29,34(4)03:02,92(4)04:38,01(4)06:10,92(4)

Sun 14:07 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GBRReading UBC/Oxford Brookes UBC 2[3]01:46,85(2)03:36,94(2)05:29,03(2)07:18,79(1)
2.GBRSport Imperial 1[4]01:43,92(1)03:33,93(1)05:27,00(1)07:20,21(2)
3.SKASkadi/Proteus[1]01:53,57(3)03:55,66(3)06:00,74(3)08:04,81(3)
4.CMACOMA Aviron[2]02:03,88(4)04:15,70(4)06:20,64(4)08:38,80(4)

Sun 14:15 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GBRLondon UBC/Imperial CBC[3]01:39,07(1)03:20,53(1)05:02,01(1)06:41,09(1)
2.ORCOrca[1]01:40,28(2)03:23,87(2)05:07,78(2)06:48,64(2)
3.TBRToyota Boshoku RC 1[2]01:42,15(4)03:27,83(4)05:11,06(3)06:50,98(3)
4.OKEOkeanos 1[4]01:40,78(3)03:27,33(3)05:15,85(4)07:00,80(4)
5.NERNereus[5]01:43,54(5)03:33,60(5)05:22,50(5)07:05,38(5)

Sun 14:22 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NZLNew Zealand[5]01:32,91(1)03:07,21(1)04:42,86(1)06:17,87(1)
2.GYAGyas/Proteus[2]01:33,61(2)03:10,48(2)04:49,37(2)06:29,18(2)
3.KNRKNRB/Gyas/Willem III[4]01:33,95(3)03:12,45(3)04:52,34(3)06:31,46(3)
4.LAGLaga[1]01:36,52(5)03:20,72(5)05:05,45(5)06:50,37(4)
5.ROORoosendaalse/Skadi/Proteus[6]01:35,23(4)03:18,10(4)05:04,96(4)06:52,53(5)

Sun 14:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB/Skadi[3]01:42,88(1)03:27,99(1)05:15,39(1)07:01,04(1)
2.NERNereus[1]01:44,13(2)03:34,64(2)05:26,68(2)07:15,73(2)
3.DERDenso RC[2]01:46,92(3)03:37,68(3)05:29,24(3)07:19,21(3)

Sun 14:37 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.CZECzech Republic[4]01:39,41(1)03:21,93(1)05:08,40(1)06:52,49(1)
2.KNRKNRB/Orca/Proteus[2]01:41,02(2)03:27,34(2)05:16,40(2)07:01,95(2)
3.GBRLeander Club[6]01:41,72(3)03:28,27(3)05:17,05(3)07:05,32(3)
4.RCBRC Blauweiss[1]01:43,62(5)03:32,51(4)05:25,02(4)07:14,34(4)
5.INAIndonesia/Skøll[3]01:43,12(4)03:38,21(5)05:35,09(5)07:31,92(5)
6.SWESweden[5]01:46,70(6)03:42,39(6)05:40,28(6)07:36,40(6)

Sun 14:45 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GBRHereford RC/Agecroft RC[4]01:34,12(1)03:10,62(1)04:50,03(1)06:30,65(1)
2.SKASkadi/Maas[1]01:35,68(3)03:13,73(2)04:56,03(2)06:36,62(2)
3.FALFalkenbergs RK[2]01:37,81(4)03:17,81(4)05:01,98(3)06:42,91(3)
4.INAIndonesia[3]01:34,45(2)03:16,47(3)05:06,03(4)07:00,40(4)

Sun 14:52 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus[4]01:32,89(1)03:09,22(1)04:46,16(1)06:21,20(1)
2.PORPortugal[3]01:35,31(5)03:12,05(2)04:49,18(2)06:24,06(2)
3.PROProteus/Skadi[1]01:34,21(3)03:12,34(3)04:51,78(4)06:25,04(3)
4.NERNereus/Aegir[2]01:34,60(4)03:13,18(4)04:51,40(3)06:26,69(4)
5.GBRLoughborough UBC/Durham UBC 1[5]01:33,77(2)03:13,54(5)04:56,31(5)06:35,76(5)
6.URUUruguay[6]01:38,41(6)03:19,79(6)05:02,79(6)06:43,46(6)

Sun 15:07 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.MAAMaas[3]01:54,99(1)03:55,00(1)05:56,67(1)07:55,62(1)
2.SALSalland[2]01:55,98(2)04:00,08(2)06:10,25(2)08:21,44(2)
3.NAUNautilus[4]02:00,60(3)04:07,18(3)06:19,01(3)08:27,02(3)
4.ROORoosendaalse 2[1]02:05,36(4)04:19,48(4)06:39,59(4)08:54,96(4)
5.DDSDDS[5]02:10,90(5)04:25,44(5)06:59,39(5)09:18,96(5)

Sun 15:15 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus 2[3]01:53,91(2)03:52,43(1)05:51,59(1)07:47,58(1)
2.GBRSport Imperial 1[4]01:53,64(1)03:53,48(2)05:53,98(2)07:52,89(2)
3.OKEOkeanos[6]01:56,83(4)03:56,34(4)05:57,08(3)07:53,46(3)
4.NERNereus 3[5]01:55,21(3)03:54,25(3)05:57,68(4)08:00,15(4)

Sun 15:25 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SWESweden[3]01:49,38(1)03:42,71(1)05:38,75(1)07:34,65(1)
2.NJONjord[4]01:51,68(2)03:46,78(2)05:45,05(4)07:37,11(2)
3.THEThêta[5]01:53,95(5)03:48,36(4)05:44,65(3)07:39,08(3)
4.SKASkadi[1]01:53,51(4)03:46,98(3)05:42,81(2)07:40,28(4)
5.GBRLeander Club 2[2]01:53,05(3)03:50,33(5)05:50,28(5)07:49,51(5)
6.GBRLeander Club 3[6]01:54,48(6)03:53,11(6)05:54,19(6)07:53,95(6)

Sun 15:32 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ROORoosendaalse 7[4]01:48,33(1)03:42,64(1)05:40,86(1)07:36,59(1)
2.SCPSport Clube do Porto[3]01:50,63(3)03:45,77(2)05:43,05(2)07:39,60(2)
3.ROORoosendaalse 6[1]01:53,17(4)03:47,99(4)05:46,58(5)07:41,15(3)
4.ROORoosendaalse 2[5]01:53,17(4)03:48,21(5)05:46,11(4)07:41,74(4)
5.CMACOMA Aviron[6]01:50,03(2)03:46,56(3)05:45,86(3)07:43,71(5)
6.RICRIC[2]01:55,28(6)03:54,22(6)05:55,59(6)07:55,24(6)

Sun 15:40 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SKOSkøll[4]01:46,46(4)03:35,10(1)05:24,94(1)07:12,59(1)
2.WILWillem III[2]01:46,19(3)03:41,25(4)05:38,21(2)07:21,46(2)
3.LEYLeythe[6]01:45,84(2)03:40,36(2)05:38,57(3)07:30,82(3)
4.HUNHunze 2[3]01:45,50(1)03:41,17(3)05:40,18(4)07:36,65(4)
5.ROORoosendaalse 4[1]01:51,35(6)03:47,34(5)05:44,31(5)07:37,93(5)
6.BREBreda[5]01:50,16(5)03:48,07(6)05:51,15(6)07:53,30(6)

Sun 15:50 : Final B

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.VIDVidar[2]01:41,72(2)03:30,85(1)05:25,74(1)07:15,39(1)
2.NJONjord 3[5]01:46,89(5)03:36,68(5)05:27,96(3)07:16,37(2)
3.NJONjord 1[4]01:43,32(3)03:34,01(3)05:26,81(2)07:17,45(3)
4.SKASkadi 2[3]01:41,12(1)03:31,10(2)05:29,06(4)07:18,41(4)
5.SKASkadi 3[6]01:44,91(4)03:35,58(4)05:30,00(5)07:18,94(5)
6.HOGHöganäs RF[1]01:49,53(6)03:43,28(6)05:38,74(6)07:30,11(6)

Sun 16:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NZLNew Zealand[3]01:40,11(2)03:19,76(1)04:59,40(1)06:42,74(1)
2.CZECzech Republic[2]01:39,58(1)03:20,59(2)05:03,55(2)06:48,31(2)
3.KRBKR Brugge[4]01:41,24(3)03:24,61(3)05:08,04(3)06:49,32(3)
4.MEXMexico[1]01:41,68(4)03:26,51(4)05:13,17(4)06:57,20(4)
5.TRITriton[5]01:42,23(5)03:28,32(5)05:18,26(5)07:03,41(5)
6.NJONjord 2[6]01:43,21(6)03:30,42(6)05:21,79(6)07:21,07(6)

Sun 16:15 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.SWESweden[2]01:37,91(2)03:17,26(2)04:57,67(1)06:35,92(1)
2.ORCOrca/Skøll/Triton[4]01:39,38(4)03:18,51(3)04:59,32(2)06:37,58(2)
3.OKEOkeanos/Njord/Thêta/Triton[3]01:38,77(3)03:19,88(4)05:00,80(3)06:40,84(3)
4.VIDVidar/Nereus/Skadi/Skøll[1]01:35,50(1)03:14,14(1)05:02,80(4)06:43,18(4)

Sun 16:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.GBRLondon UBC/Cardiff UBC/Loughborough UBC/Durham UBC[5]01:27,16(1)02:57,47(2)04:29,50(2)05:59,86(1)
2.LAGLaga/Maas/Gyas/Proteus[6]01:27,59(2)02:57,28(1)04:28,79(1)05:59,88(2)
3.ANAAngers Nautique Aviron[2]01:29,93(3)03:01,43(3)04:36,44(3)06:10,07(3)
4.CMACOMA Aviron 2[4]01:30,33(4)03:01,66(4)04:38,02(4)06:15,68(4)
5.CMACOMA Aviron 1[3]01:30,33(4)03:04,98(5)04:40,65(5)06:18,10(5)
6.AACCoimbra[1]01:31,35(6)03:11,27(6)04:44,95(6)06:20,05(6)

Sun 16:37 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.MAAMaas/DDS[3]01:49,92(2)03:43,62(2)05:38,16(1)07:31,31(1)
2.RICRIC/Amstel[4]01:46,40(1)03:41,35(1)05:39,74(2)07:36,92(2)
3.TROTromp[6]01:53,38(5)03:48,45(3)05:44,86(3)07:40,40(3)
4.ARCARC/Willem III[5]01:54,08(6)03:51,19(6)05:50,00(5)07:45,91(4)
5.HUNHunze[2]01:51,71(3)03:49,90(4)05:49,26(4)07:46,83(5)
6.LAALaak/Pampus[1]01:51,99(4)03:51,03(5)05:51,38(6)07:50,81(6)

Sun 16:45 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.TORTOR[4]01:37,35(2)03:17,84(2)04:58,09(1)06:34,12(1)
2.DDSDDS/TOR[2]01:36,72(1)03:16,59(1)04:58,97(2)06:41,14(2)
3.WILWillem III/TOR[5]01:38,14(4)03:19,80(3)05:03,98(3)06:46,25(3)
4.RICRIC/Beatrix[3]01:37,69(3)03:21,09(4)05:04,71(4)06:47,55(4)
5.TROTromp 1[6]01:39,55(6)03:23,47(5)05:07,21(5)06:48,03(5)
6.LEYLeythe/RIC[1]01:38,76(5)03:23,73(6)05:09,09(6)06:49,91(6)

Sun 17:00 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB-combi[3]01:28,12(1)03:00,44(1)04:34,13(1)06:06,65(1)
2.CANCanada[2]01:30,21(2)03:04,99(2)04:41,81(2)06:16,60(2)
3.NERNereus/Skadi[4]01:35,66(3)03:14,64(3)04:54,93(3)06:31,19(3)
4.SKOSkøll-combi[1]01:37,89(4)03:19,20(4)05:03,33(4)06:41,58(4)

Sun 17:07 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.AEGAegir-combi[1]01:25,36(1)02:53,07(1)04:23,42(1)05:51,52(1)
2.ASOAsopos/Skøll[4]01:27,67(4)02:57,45(3)04:29,46(2)05:59,66(2)
3.LAGLaga[3]01:26,23(2)02:56,19(2)04:29,78(3)06:00,42(3)
4.OKEOkeanos/Triton[5]01:28,62(5)03:01,10(5)04:34,49(4)06:06,04(4)
5.GYAGyas/Euros/Phocas[2]01:27,09(3)02:59,29(4)04:34,94(5)06:07,62(5)

Sun 17:30 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.KNRKNRB-combi 1[1]01:22,24(1)02:45,65(1)04:11,58(1)05:34,80(1)
2.NERNereus 1[3]01:22,62(2)02:48,20(2)04:18,48(2)05:47,78(2)
3.AEGAegir/Gyas[5]01:23,45(3)02:50,52(3)04:20,73(3)05:49,49(3)
4.RICRIC-combi[2]01:25,78(6)02:56,35(6)04:28,82(5)05:57,62(4)
5.NERNereus 2[6]01:24,24(4)02:53,04(4)04:25,95(4)05:58,36(5)
6.ARGArgo/Saurus/Thêta[4]01:25,68(5)02:55,19(5)04:29,55(6)06:03,93(6)

Sun 17:37 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.AEGAegir[4]01:29,45(3)03:00,60(1)04:33,37(1)06:06,87(1)
2.ORCOrca[1]01:28,26(1)03:01,10(2)04:35,35(2)06:11,09(2)
3.SKOSkøll[5]01:30,37(4)03:02,72(3)04:37,76(3)06:12,77(3)
4.NJONjord[6]01:31,29(5)03:03,13(4)04:39,72(4)06:16,11(4)
5.OKEOkeanos/Vidar[3]01:28,99(2)03:03,55(5)04:41,50(5)06:18,23(5)
6.NERNereus[2]01:32,39(6)03:05,72(6)04:43,54(6)06:18,75(6)

Sun 17:45 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.NERNereus[4]01:37,66(1)03:18,86(1)05:02,60(1)06:48,41(1)
2.ORCOrca/Okeanos[6]01:39,30(4)03:20,62(2)05:05,27(2)06:51,08(2)
3.SKOSkøll[2]01:38,13(2)03:21,93(4)05:07,25(3)06:52,24(3)
4.GYAGyas[5]01:38,84(3)03:21,69(3)05:08,27(4)06:54,48(4)
5.NJONjord[3]01:40,52(5)03:23,74(5)05:10,81(5)06:57,20(5)
6.PHOPhocas/Gyas[1]01:41,54(6)03:28,35(6)05:13,25(6)07:01,50(6)

Sun 17:52 : Final A

pos.crewlane500m1000m1500mfinish
1.ASOAsopos[4]01:25,53(2)02:53,47(2)04:23,71(1)05:52,85(1)
2.LAGLaga[5]01:24,62(1)02:53,25(1)04:25,61(2)05:59,29(2)
3.NERNereus[2]01:26,32(3)02:55,68(3)04:29,19(3)06:01,54(3)
4.NJONjord[1]01:28,14(6)02:59,24(6)04:32,79(6)06:03,56(4)
5.ORCOrca[3]01:26,76(4)02:58,78(5)04:32,23(5)06:04,15(5)
6.PHOPhocas[6]01:27,74(5)02:58,17(4)04:31,95(4)06:06,42(6)